Nem lesz pláza a Várkert Bazárból

Figyelő
2006-08-12 11:20
A műemléki védettségű Várkert Bazárt meghívásos pályázat útján nyerte el a Foundation Kft. és a sajtóban megjelent hírekkel ellentétben nem plázát tervez az Ybl Miklós által tervezett épületegyüttes helyszínére - mondta el a beruházó.
A kanadai érdekeltségű beruházó, a Foundation Kft. ügyvezetője, Farshad Khazei az MTI-nek hangsúlyozta: 2002-ben a Várkert Bazár vagyonkezelője, a Budai Várgondnokság Kht. által hirdetett meghívásos tenderen választották ki őket.

Fegyelmi a polgármester ellen

Az ügyvezető ezt azzal kapcsolatban mondta el, hogy csütörtökön Vaskor László, az illetékes I. kerület MDF-es alpolgármestere közleményt jutatott el az MTI-nek a Várkert Bazár ügyében, valamint kezdeményezésére fegyelmi eljárást indítottak Nagy Gábor Tamás polgármester ellen, és felfüggesztették a kerület vezetőjét.

Az alpolgármester azt írta: "Nagy Gábor Tamás, Budapest első kerületének polgármestere a Várgondnokság Kht. taggyűlésén a képviselőtestület tájékoztatása és felhatalmazása nélkül megszavazta a Várkert Bazár pályázat nélküli hasznosítását. Ezzel a lépésével lehetővé tette a Budavári Palota kertjének plázaszerű beépítését, és 90 évre történő – 60 év ingyenes és további 30 év bérleti alapú – hasznosítását."

Nem terveztek plázát

Farshad Khazei ezzel kapcsolatban leszögezte: nem volt a tervben bevásárlóközpont. Az épületben a rendezvénytermek mellett csak nívós üzletek kapnak helyet, ezek számát limitálták, kialakításukat szigorúan szabályozták. Az épületet kizárólag térszint alatt bővíthetik, az épület kívülről a rekonstrukció után is megegyezik majd Ybl terveivel.

Ismertetése szerint az épületet 60 évre valóban "ingyen" kapták, ezért cserébe azonban mintegy 15 milliárd forintot szánnak a felújításra és az építkezésre. A műemléki felújítás költsége eléri a 4,5 milliárd forintot, azt követően pedig 15 évente teljesen renoválniuk kell a Várkert Bazárt. A beruházás finanszírozásához állami támogatást nem kap a cég - jegyezte meg.

A 60 év letelte után további 30 évre opciós joga van a Foundation Kft.-nek, akkor azonban már ellenértéket kell majd fizetni.

Az ügyvezető elmondása szerint 2002-ben az előszerződést a műemlék kezeléséért felelős Budavári Kht., annak többségi tulajdonosa, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma (NKÖM) és a tulajdonos Magyar Államot képviselő Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) írta alá.

Évek óta húzódik

Az építési engedély birtokában a végleges szerződést tavaly év elején írták volna alá, a NKÖM és a KVI azonban a tervezet felülvizsgálatát kezdeményezte. A vizsgálat lezárult, nem merült fel probléma, azóta azonban nem történt előrelépés, a kormányzati átszervezés miatt ugyanis még nem tisztázódott, hogy mely intézmények illetékesek - vélekedett Farshad Khazei.

A kulturális tárca 1999-ben kormányhatározatban döntött úgy, hogy műemléki helyreállítással többfunkciós rendezvényközpontot lehet létrehozni a világ 100 legveszélyeztetettebb műemléke között számontartott épületből.

Az Ybl Miklós tervei alapján 1883-ra a királyi palota részeként felépült épületegyüttes a világörökség része, a kertben működött Ifjúsági Park 1982-ben zárt be.