Csontváry-rekord születhet a Mű-teremben

Figyelő
2006-05-08 13:50
Az idei tavaszi műkincsaukciók eddig megismert tételei közül a legértékesebb kép kerül hétfő este kalapács alá a Mű-Terem Galériában. Csontváry alkotása 80 millió forintos kikiáltási áron kezdi a licitet.

Árverések májusban, júniusban

 Május 8. Mű-Terem – nagy tavaszi festményárverés (Budapest Kongresszusi Központ)
 Május 12. Központi Antikvárium – 99. könyvárverés 1. nap
 Május 13. – Krisztina Antikvárium – könyv
 Május 13. Belvedere Szalon – kamara aukció
 Május 16. Nagyházi Galéria – 127. festmény 1. nap
 Május 17. Nagyházi Galéria – 127. festmény 2. nap
 Május 18. Nagyházi Galéria – 128. műtárgy
 Május 19. Kieselbach Galéria – nagy tavaszi festményaukció (Vígszínház)
 Május 19. Központi Antikvárium – 99. könyvárverés 2. nap
 Május 22. Belvárosi Aukciósház – művészeti árverés (festmény)
 Május 23. Belvárosi Aukciósház – művészeti árverés (műtárgy, ezüst, bútor)
 Május 24. Polgár Galéria – 63. festmény, bútor, szőnyeg
 Május 24. Belvárosi Aukciósház – művészeti árverés (ékszer, óra)
 Május 25. Polgár Galéria – 64. műtárgy, ezüst, ékszer
 Május 26. Polgár Galéria – 65. Vadászati és lovászati tárgyak árverése
 Május 27. Belvedere Szalon -12. művészeti aukció
 Május 30. BÁV – 76. ékszer-, 117. festményaukció
 Május 31. BÁV - 76. ékszer-, 117. festményaukció
 Június 2. Pergamon Antikvárium – könyv
 Június 8. Nagyházi Galéria – kamara árverés
 Június 10. Belvedere Szalon – kamara aukció


A szezon egyik szenzációjának ígérkezik Csontváry Kosztka Tivadar: Hídon átvonuló társaság című alkotása, mely a Mű-Terem Galéria este hat órakot kezdődő árverésén kerül kalapács alá (140. tételként) a Kongresszusi Központban. A galéria vezetőségének ezzel a festménnyel komoly tervei vannak: át szeretné írni a hazai műkereskedelem örökranglistáját. 

A jelenlegi toplistát Munkácsy Mihály Poros úton I. című műve vezeti, amely 2003 decemberében kelt el, minden addiginál magasabb leütési áron, 220 millió forintért, ugyancsak a Mű-Teremben.

80 millióról a mester egy fő műve
Csontváry Kosztka Tivadar életművében 127 alkotást tart számon a művészettörténet-kutatás. A 24 grafikát és 103 festményt magában foglaló oeuvre-ből mindössze 25 mű – 22 festmény és 3 grafika – található magánkézben, összesen 13 gyűjteményben. A számok beszédesek: az alig több mint két tucat alkotás közül – ezek döntő többsége megbecsült és ismert magángyűjtemények részét képezik – elvétve kerül Csontváry-kép árverésre. A magányos zseni művei a legritkábban előforduló, és ezzel együtt a legkeresettebb festmények a hazai műkereskedelemben. Az elmúlt 15 évben mindössze három képére licitálhattak a gyűjtők.

A festő alkotásainak ritka előfordulása már önmagában is garantálhatná a sikert, hisz tudjuk: Csontváry neve számos gyűjtő kívánságlistájának az élén áll. Ám a Hídon átvonuló társaság kvalitása, a Csontváry-életműben betöltött kiemelkedő jelentősége magasan az elmúlt 15 évben aukcionált darabok fölébe emeli a most árverésre kerülő, 1901 körül készült alkotást – emeli ki a galéria az árveréshez fűzött elemzésében.

Az 1901 körül készült alkotás a mester azon festményei közé tartozott, melyeket a gácsi patikában őrzött hosszú évtizedeken át. A képpel a közönség csak jóval Csontváry halála után, 1930-ban, az Ernst Múzeumban találkozhatott először, amit 1931-ben már a 20. századi magyar festészet egyik fontos alkotásaként mutatott be a Tamás Galéria. A festmény ekkor már Bedő Rudolf tulajdonában volt.

Bedő-tulajdon volt

Bedő Rudolf egyike volt a két világháború közötti magyar műgyűjtés legnagyobb figuráinak. Vállalkozói és egyben gyűjtői pályáját a Monarchia idején kezdte. Mint a nagybányai Phoenix festékgyár igazgatója került kapcsolatba a nagybányai festészettel, s lett rövid ideig maga is a szabadiskola növendéke. Gyűjtői hajlamának kifejlődéséhez feleségének bécsi családjától is kapott inspirációt. Házassága révén számos európai szintű remekműhöz jutott hozzá, de nyitottságát bizonyítja, hogy otthonosan mozgott az európai galériák világában is.

Bedő Rudolf és kortársai még olyan jelentős főművekhez tudtak hozzájutni, melyek ma már szinte megszerezhetetlenek a honi műkereskedelemben. Tény, ha napjaink árverésein egy-egy ilyen komoly provenienciával rendelkező alkotás felbukkan, az rendre felforrósítja az aukció hangulatát. Ezt bizonyította a Vida-gyűjteményből származó Munkácsy Mihály-, illetve a Korda család tulajdonát képező Tihanyi Lajos-képek óriási sikere is.

Többségben a XX. század
A Mű-Terem Galéria aukciós kínálatának gerincét továbbra is 20. századi festmények alkotják. A század elejéről, a Nyolcak és a Ma tárgyköréből Nemes Lampért Jószef Utca a Gellért-hegy oldalában című, 1916-ban készült alkotása ígérkezik a legizgalmasabbnak.

Patkó Károly két 1931-ben készült alkotása, Aba-Novák Vilmos szolnoki népi életképfestészetének egy jellegzetes példája, Perlott Csaba Vilmos 1928-as Veresvíz, háttérben a keresztheggyel című festménye is, egy 1930-ban keletkezett Bortnyik Sándor-mű (Stranddáma) és egy 1935-ből származó Kontuly Béla-alkotás (Szamovár csészével című képe) is az aukciós anyag húzómezőnyébe tartozik.

Kalapács alá kerül több, a Mű-Terem Galéria korábbi kiállításán már bemutatott Bálint Endre-mű is, Gedő Ilka és Fekete Nagy Béla grafikái, illetve tíz szecessziós Zsolnay-kerámia.