Az Európai Bizottság (EB) szerint a távol-keleti bőr cipő gyártók olyan mértékű kormánytámogatásban részesülnek, amely igazságtalan előnyhöz segíti őket. Az EB attól tart, hogy a mesterségesen alacsony áron importált áruk kiszorítják az európai cipőgyártókat a piacról.
Kína visszautasítja a vádakat mondván az EU nem akarja megnyitni a piacát a szabad verseny előtt.
A vám kezdetben relative alacsony lesz, de az elkövetkezendő öt hónapban egyenletesen emelkedni fog. Kína esetében például akár 20 százalékra is emelkedhet.
A rendelkezést az uniós tagországok támogatják, főleg az olyan országok, mint Olaszország és Portugália, amelyek védeni szeretnék a cipőiparukat.
Természetesen nem minden ország támogatja az intézkedést: az Egyesült Királyság például ellenzi, mert attól tart, hogy ez az árak emelkedését és a kereslet visszaesését eredményezi.
Kína igazságtalannak érzi az EU lépését és arra kérte, hogy vizsgálja felül az intézkedést.
Az EB azt állítja egyértelmű bizonyítékot talált arra, hogy Kína és Vietnám különböző, a piaci verseny szempontjából igazságtalan, állami támogatásokkal segíti a bőr cipő gyártókat.
Kína szerint az EB-nek nincs elég bizonyítéka és megkérdőjelezhetőnek tartja, hogy az EU-intézkedés eleget tesz a Kereskedelmi Világszövetség (WTO) szabályozásának.
Kína tavaly 1,2 milliárd, Vietnám pedig 265 millió pár cipőt exportált Európába.