Pannonplast: elmaradnak a HP megrendelések

Figyelő
2001-10-18 18:45
Több mint tíz százalékkal csökkent a Pannonplast részvények árfolyama, miután bejelentették, hogy a társaság elveszti egyik legnagyobb megrendelőjét, a Flextronics-ot a HP gyártás áthelyezése következtében.
Meglehetősen megviselte ma a Pannonplast részvényeinek árfolyamát az a hír, hogy a Hewlett Packard (HP) kivonja termelését Magyarországról, és az itteni termelőeszközeit Szingapúrba helyezi át. A két éves üzleti kapcsolat a két cég között jövő márciusban szakad meg, és egyelőre semmi jele annak, hogy a HP a közeljövőben újra megrendelésekkel örvendeztetné meg a Pannonplastot.



A sajtóközlemény teljes szövegeA Pannonplast Rt-t a Hewlett-Packard illetékesei tájékoztatták arról, hogy a Pannonplast leányvállalatánál, a Moldin Kft-nél gyártott nyomtatók műanyag alkatrészeinek gyártását 2002. első negyedévének végéig a Távol-Keletre fogja áthelyezni. A HP a tömegterméknek számító tintasugaras nyomtatók gyártását már 2001. év elején áttelepítette a Távol-Keletre a piac drasztikus változására, továbbá a költségelőnyre hivatkozva. Időközben a Moldin-nál megkezdődött számos, új típusú, többfunkciós nyomtató prototípusainak próbagyártása. Az új termékek bemintázása sikeresen befejeződött, de a piaci felfutás a tervezettnél lassabban valósul meg. A HP megrendelése 2001. év során folyamatosan csökkent. A Pannonplast Rt. árbevételében ez várhatóan 1 milliárd forint elmaradást okoz. A termelés jövő évi megszűnése miatt az új típusok gyártásának bevezetésével járó költségek megtérítésére vonatkozó tárgyalások a HP-vel megkezdődtek. A társaság az eredményre való hatást az új termékek bevezetésének üteme ismeretében, valamint a HP-vel történő költségelszámolás eredménye alapján fogja közölni. A kiépített és felszabaduló gyártókapacitás más termékek gyártására konvertálható, az erre vonatkozó intézkedések folyamatban vannak.

A Pannonplast tintasugaras nyomtató és monitorházakat szállít a HP-nek, amelyeket szombathelyi leánycégénél, a Moldin Kft-nél állítanak elő. Tavaly a Moldin több mint 4 milliárd forintos árbevételt ért el, ebből a HP szállítások mintegy 1.5 milliárd forintra rúgtak. A Pannonplast közvetlenül nem a HP-val, hanem a Felxtronics-szal áll kapcsolatban, s utóbbi döntésén múlik, hogy hol gyártatja az alkatrészeket. A termékeken elért üzemi fedezeti hányad meghaladhatta a 15 százalékot, azaz a HP-üzlet mintegy 250 millió forinttal járult hozzá a 2.5 milliárd forintos konszolidált operatív eredményhez. A Pannonplast vezetősége szerint a társaság képes lesz a kieső árbevételt pótolni, bár elismerte, hogy valószínűleg nehezebb és költségesebb lesz új vevőkre lelnie.

Kétségkívül hátrány, hogy a Pannonplast elveszíti egy nagy megbízható multinacionális vevőjét, bár az is igaz, hogy több kisebb ügyfél esetén hasonló nagyságrendű árbevétel-vesztés kevésbé képzelhető majd el. Kérdéses, hogy a társaság képes lesz-e árbevételét szinten tartani, erre az IT készülékek piacán lenne legnagyobb esélye. Példának okáért a Philips nehézségei ellenére jelezte monitorházak iránti igényének növekedését. Éppen ezért hiba volna a teljes HP árbevételt és profitot leírni a következő évekre. Elemzők szerint a kieső profit csaknem 40 százalékára talál pótlást a társaság, így bőven elégséges az eddigi, jövő évre vonatkozó üzemi eredmény előrejelzésünket csupán 170 millió forinttal, azaz százalékkal csökkenteni. Amennyiben feltesszük, hogy ezt a nyereséget a Pannonplast a jövőben sohasem lesz már képes újra biztosítani, akkor indokolt a mai drasztikus, tíz százalékot meghaladó árfolyamesés. Ez utóbbi azonban meglehetősen borúlátó feltételezés. Az árfolyam ekkora mértékű zuhanásához a sokat emlegetett alacsony likviditás is hozzájárult.