Egy csésze kávé Kiss Istvánnal

Szirmai S. Péter
2012-08-09 06:43
A hatékony ellenőrzési rendszer működtetése mellett összetett marketingfeladatnak tekinti Kiss István, a Tokaj Kereskedőház Zrt. vezérigazgatója a növekvő borimport féken tartását. Cél, hogy a magyarok hajlandók legyenek a hazai termékért többet fizetni.
- Tombol az aszály. A Hegyalján milyen termésre számítanak?

- Közepesen erős évjáratnak nézünk elébe. Remek állapotban, egészségesen várja a szőlő a következő heteket. Amíg a szüret el nem kezdődik, reméljük, így is marad.

- A termés tehát jó lesz, de hogy alakul vajon az árbevétel?

- A válságban az olcsóbb borok kereslete nőtt, a közepes és a magas árfekvésűeké drasztikusan csökkent.

- Növekszik a borimport, a fehér és a fekete is. Mivel lehetne megállítani?

- A borimportban az ár a meghatározó, de az importborok címkéin sokszor már csak az szerepel, hogy az EU területén termelt bor. A magyarok többsége, ha teheti, magyar bort vásárol. Már csak az a feladat, hogy hajlandók legyenek a hazai termékért többet fizetni.

- Új helyzetet teremt, hogy az Országgyűlés módosította a bortörvényt. A műveletlen ültetvényeken újra lehet gazdálkodni. A Hegyalján is sok az elhagyott szőlő?

- A Tokaj-hegyaljai borvidéken sokat fektettek be a borászatba, a szőlészetbe is az elmúlt években. Több száz hektár szőlő megújult, elhagyott területeket is újra művelésbe vontak. Itt is van elhagyott ültetvény. A termőterület azonban nem lett kisebb, mert a Tokaj Kereskedőház Zrt. piacot jelent a gazdáknak, a borvidéken megtermelt szőlő egyharmadát megvásárolja. Országosan 110 ezer hektárról 75 ezer hektárra csökkent a szőlőterület.

- Cégvezetőként élni fog a munkahelyvédelmi akcióterv által kínált tehercsökkenéssel?

- Minden olyan kedvezményt ki kell használni, ami a rendeletek alapján lehetséges, de a kereskedőház munkavállalói már régóta bejelentett alkalmazottak a cégnél. Változtatás e téren nincs napirenden. Amennyiben a meglévő munkatársainkra alkalmazható a kedvezmény, úgy persze alkalmazni is fogjuk.

- A borsodi térségben mekkora a munkanélküliség?

- Tudomásom szerint májushoz képest minden megyében csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma, és továbbra is csökkenő a trend. A kereskedőház az egyik legnagyobb munkaadó a térségben, 154 főt foglalkoztat, és több mint 2000 kistermelőnek nyújt biztos szőlőpiacot.

- Elment az IMF-delegáció, 280 forint alatt az euró jegyzése. Ön szerint lesz megállapodás az ősszel?

- Szerintem mindenki törekszik a megállapodásra, fontos, hogy biztos gazdasági háttere legyen a tagállamoknak. Az export szempontjából kedvező, ha drágább az euró. Ha a gyártási technológiához szükséges importot nézem, akkor viszont örülünk annak, hogy most 275 forint körül alakul az árfolyam.

- Berlin nem nagyon hajlandó tovább pénzelni a görögöket. Ön szerint vége lesz valamikor az eurózóna válságának?

- Csak remélni tudom, hogy mihamarabb megoldást találnak a problémákra, hiszen ez nagyban befolyásolja a mi eredményességünket is. Rengeteg hatás éri a gazdaságot, nekünk ezekre is meg kell találni a megfelelő választ, így a termékfejlesztésen és a marketingtevékenységen is változtatnunk kell.

- Nézi az olimpiát?

- Ahogy időm engedi, leginkább hétvégén követem az eseményeket. Mintha a londoni jobb hangulatú lenne, mint a pekingi volt, talán azért, mert már az első napokban megszerezte a magyar csapat Szilágyi Áron jóvoltából az első aranyát. Bebizonyította Áron, hogy nem szabad temetni egyik sportágat sem.

Névjegy:
Kiss István 37 éves, feleségével él, 2 gyermekét (5 és 8 éves) neveli
Végzettsége: élelmiszermérnök-borász, az élelmiszer-tudományok doktora (Budapesti Corvinus Egyetem)
A Tokaj Kereskedőházat 2009-től vezeti

Kedvencek:
Könyv: Joseph Heller: A 22-es csapdája
Film: Az élet szép (Roberto Benigni)
Zene: Mozarttól a Pink Floydig
Hobbi: biciklis kirándulás a gyermekeivel