Kína újabb lépést tett a ritkaföldfémek piacának szabályozásában

2012-08-08 20:20
Az észak-kínai Belső Mongóliában szerdán hivatalosan is létrehozták a ritkaföldfémek kereskedésének fizikai platformját 100 millió jüanos (3,5 milliárd forint) törzstőkével - jelentette a kínai média.
Kína legnagyobb ritkaföldfém termelője a Baotou Steel Rare-Earth (Group) Hi-Tech Co. és további kilenc befektető 10-10 millió jüannal, egyenként 10 százalékkal részesedik a közös vállalkozásból. A platform Baotou városban van, Belső Mongóliában, ahol a jelenleg a világon kitermelt könnyű ritkaföldfémeknek több mint a felét hozzák felszínre.A kínai ipari ágazati vezetés szerint az ország ritkaföldfém piaca korábban nagyrészt átláthatatlan volt, a különböző tranzakciók nem a nyílt piacon zajlottak, s az értékesítésre az esetenkénti alacsony mennyiség volt a jellemző. Az üzleteknek a mennyiségre és az árakra vonatkozó részletei csak korlátozott mértékben voltak hozzáférhetők.
A kínai elemzők megállapítják, hogy a korábbi helyzet lényegében gyengítette az ágazatban szereplők pozícióit, amikor a külföldi vevőkkel tárgyaltak. Az új körülmények között biztosítani szeretnék a termelők egységesebb érdekképviseltét, az árak stabilizálását.
A világ ritkaföldfém készleteinek körülbelül 23 százalékával rendelkező Kína jelenleg a világpiaci forgalom több mint 90 százalékát adja. A 17 féle fémet tartalmazó csoport a csúcstechnológiai iparágakban használatos; a mobiltelefonoktól a szélturbinákon és az elektromos autókon át, a különböző fegyverekig, a gyártás nélkülözhetetlen elemei.A ritkaföldfémek kitermelése közismerten rendkívül nagy környezetszennyezéssel jár, ami Kínában jelentős, s csak igen magas költségekkel helyrehozható károkat okozott.
A pekingi vezetés az utóbbi évekre jellemző illegális bányászat és csempészés megállítása érdekében először csökkentette az exportkvótákat, termelési korlátozást vezetett be, megszigorította a környezetvédelmi szabályokat, valamint stratégiai intézkedéseket hozott a földalatti készletek kimerülésének megakadályozására. Illegális bányák sorát zárták be.A lépések, és az azok nyomán kialakult piaci helyzet, arra indították az Egyesült Államokat, az Európai Uniót és Japánt, hogy panaszt nyújtsanak be Kína exportpolitikájára a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO). A panaszok kivizsgálása folyamatban van. Ezzel kapcsolatban a Hszinhua hírügynökség által idézett Csu Hung-zsen (Zhu Hongren), az ipari és információs technológiai minisztérium vezető mérnöke megjegyezte, Peking alá fogja vetni magát a WTO döntésének, bármi legyen is az. Ugyanakkor az ország kénytelen lesz tovább szigorítani az ágazat szabályozását - tette hozzá.
A ritkaföldfémek termelése Kínában az idei első féléves adatok szerint a tavalyi év azonos időszakhoz képest 40 ezer tonnával csökkent. Júliusban az árak ugyan az év elejéhez képest visszaestek, de így is a 2011. év elejeinek a duplája körül voltak.
MTI