Csődhullám a lengyel építőiparban a labdarúgó EB után
2012-08-09 13:06
Lengyel építőipari cégek sora – köztük a piacvezető PBG S.A. is – fizetésképtelenséget jelentett a Lengyelország és Ukrajna közös rendezésében lebonyolított labdarúgó Európa Bajnokság befejezése óta eltelt hetekben az EURO-2012-höz kapcsolódó építőipari beruházások alulárazása, az alapanyagok ugrásszerű drágulása és a fizetési morál drasztikus megromlása miatt.
Az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb iparági elemzése szerint a június 8. és július 1. között megrendezett bajnokság kezdőrúgása óta közel száz, az EB-hez kapcsolódó kiemelt beruházásokban résztvevő lengyel építőipari cég jelezte, hogy nem képes tartozásait kiegyenlíteni.
Az érintett vállalkozások között van a piac legnagyobb szereplője, a PBG S.A., csakúgy mint a szektorban meghatározó DSS S.A. és a Poldim S.A. is, amelyek csődje egyenként is dominóhatást indíthat el a piacon.Az elemzés megállapítja: a csődhullám hátterében a kiélezett árverseny miatt kialakult rendkívül nyomott árszint és a késedelmes kifizetések állnak, valamint az, hogy a legtöbben nem számoltak az alapanyagárak ugrásszerű emelkedésével.
Tavaly az aszfalt ára 42 százalékkal nőtt az előző évhez képeset, a gázolaj, az acél és a beton ára pedig közel 30 százalékkal emelkedett. A lengyel bankszektor pedig nem érdekelt a jellemzően nullszaldós vagy veszteséges építkezések finanszírozására kibocsátott vállalati kötvények refinanszírozásában.„A hatalmas méretű megrendelések csábítása gyakran felülírja az észérveket: a vállalkozók úgy licitálnak egymás alá, hogy közben jelentős beruházásokat hajtanak végre. Ha ilyenkor a számlák ellenértéke későn, vagy egyáltalán nem folyik be, akkor a cégek, különösen a kis- és közepes vállalkozások, nagy bajban találhatják magukat” – mutat rá Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója.
A túlvállalások és a késedelmes pénzügyi teljesítések pusztító hatást gyakoroltak a már korábban is strukturális problémákkal küszködő lengyel építőiparra. Bár az elmúlt években is egyre romló tendenciát mutatott a szektor profitteljesítménye, 2010-ben még 3 százalékos és 2011-ben is 1,6 százalékos árbevétel arányos nyereségre számíthattak a piac szereplői. Ugyanakkor az idén márciusban átlagosan 6,2 százalékos veszteséget könyveltek el az infrastrukturális fejlesztésekben résztvevő vállalatok, és az első negyedévében az iparágban működő cégek mintegy fele veszteséges volt.A sporteseményekhez kapcsolódó nagyberuházásokban résztvevő ír és kínai alvállalkozók, így például a China Overseas Engineering Group (COVEC), is csődvédelmet kértek.
MTI