Szennyvizek tisztítására használt baktériumokkal termelhetnek energiát

2012-08-10 10:46
A kommunális szennyvíz tisztítására használt baktériumok elegendő elektromos energiát állíthatnak elő, akár az egész szennyvíztisztító telep működtetéséhez is, amerikai kutatók új eljárásával.
A Science tudományos magazinban ismertetett technológia egy viszonylag új tudományterületen, az elektro-mikrobiológián alapul, amely azt tanulmányozza, hogy bizonyos mikrobák miként képesek elektromos áramot előállítani saját sejtjeiken kívül. A mikrobák azzal tisztítják meg a szennyvizet, hogy az abban lévő szerves anyagot táplálékként elfogyasztják, az így nyert energiából áramot tudnak termelni, a keletkezett áramot pedig kinyerhetik és tárolhatják.
Bruce Logan, a Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatója, a tanulmány társszerzője elmondta, olyan eljárást írtak le, amelyben bizonyos mikroorganizmusokat úgy kapcsolnak össze eszközökkel, hogy azok elektromos áramot, energiát termelnek.Becslések szerint az Egyesült Államokban a teljes energiafelhasználás mintegy 3 százalékát fordítják a szennyvíz megtisztítására, és legalább 5 százalék kerül a teljes vízinfrastruktúrába. "Egyértelmű, hogy ez nem tartható fenn" - vélekedett Logan.
A kutatók által felvetett eljárás iránt már több nagy cég érdeklődik, köztük a Siemens és a General Electric, ahogyan kisebb vállalatok is.Akadályt jelent egyelőre, hogy a technológia megvalósításához szükséges berendezéseknek nagy a beruházási költségük, és szükség van az ily módon való energiatermelés hatékonyságának növelésére. "Most még kissé drága" - foglalta össze a helyzetet Logan.
MTI