Nehéz letiltani a nem kívánt Twitter-üzeneteket

2012-08-12 15:03
A francia elnök élettársának - az államfő által támogatott képviselőjelölt ellenfelét buzdító - Twitter-üzenete után nemrég újabb ügy borzolta az idegeket az interneten. Az AFP francia hírügynökség ezért megkérdezte a szakértőket, hogyan lehet eltüntetni a nemkívánatos tartalmakat, valótlan mikroblogokat a világhálóról. A legfőbb konklúzió: nem feltétlenül célravezető, ha a sértett a bíróságon keresi az igazát: az eljárás bonyolult, mi több, a pereskedés a kívánt hatás ellenkezőjét válthatja ki.
A témát egy franciaországi eset tette ismét időszerűvé. Anne Hidalgo, Párizs szocialista polgármesterének helyettese szólította fel ügyvéd útján a Twitter közösségi portált, hogy törölje azokat az üzeneteket, amelyek Francois Hollande köztársasági elnökké történt megválasztása után egy korábbi pletykát elevenítettek fel, miszerint Hidalgónak valamikor viszonya lett volna az új államfővel.

A felszólítás nyomán a Twitter több figyelmeztető üzenetet intézett azoknak a fiókoknak a tulajdonosaihoz, amelyekhez a pletyka eljutott, de nem járt eredménnyel – mondta el az AFP-nek Yves Baudelot, Anne Hidalgo ügyvédje.Az egyik szakértő, Florence Gaullier ügyvédnő a hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott: "Egy olyan hálózatban, amelyben mindenki végtelen számban küldheti el további címekre tweetjeit, nagyon nehéz büntetni mindazokat, akik részt vettek ebben. A dolognak soha sincs vége és a dossziét nagyon nehéz lezárni.A francia szabályozás értelmében annak a személynek, aki úgy érzi, hogy magánéletét sérelem érte az interneten, először kapcsolatba kell lépnie a vitatott tartalom forrásával, ezt követően fordulhat a mikroblog befogadójához.

"A Twitter üzleti vállalkozás, amelynek feladata pénzt csinálni. Az üzleti szabályokon és etikán túl nem rá tartozik dönteni arról, hogy az adott tartalom jó vagy rossz, megalapozott vagy sem" – fejtette ki a Hington Klarsey brit kommunikációs tanácsadó cég egyik illetékese. Az "e-hírnévre", a világhálós reputációra szakosodott cégek szerint az "aknátlanítás" nem csupán bonyolult művelet, de perverz hatással is járhat."Ha egy bírálatnak kitett személy vagy vállalat azt kéri, hogy vonják vissza vagy töröljék a szóban forgó anyagokat, azzal csak jobban felhívja a nyilvánosság figyelmét arra, amit hozzáférhetetlenné akart tenni. Ezt szokták Barbra Streisand-hatásnak nevezni" – mondta az AFP-nek a Blueboat nevű konzultációs iroda munkatársa, Grégory Arnault.

2003-ban az amerikai színésznő-énekesnő beperelte Kenneth Adelman fotóst, aki légi felvételt tett közzé a színésznő házáról. Eredmény: keresetét a bíróság elutasította és az ügyről szóló tudósítások hatására számtalan kíváncsi kattintott rá a hálón az otthonáról készült fotóra."Mindig megmarad valahol a nyoma annak, amit el akarnak törölni, vagy a Google memóriájában, vagy pedig valamelyik internetezőnél, aki letöltötte a hálóról a szóban forgó tartalmat. Ez a helyzet Valérie Trierweiler híressé vált Twitter-üzenetével is. Francois Hollande elnök mai élettársa a nemzetgyűlési választások kampányában a szocialista párt egyik képviselőjelöltjének, Segelone Royalnak (és mellesleg Hollande korábbi élettársának, négy gyermeke anyjának) az ellenfelét bíztatta a rövid mikrobloggal, nagy zavart okozva az elnök táborában.

Hiába törölte szerzője az elhíresült sorokat, azokat ma is meg lehet találni a hálón.A szakértők tisztában vannak a pereskedés nehézségeivel és ezért inkább a Twitter-fiókok tulajdonosaival való megegyezést tartják célravezetőnek. "Nagyon gyorsan és nagyon diszkréten kell fellépni és megegyezéses megoldást kell keresni" – hangoztatják a Hington Klarsey berkeiben. Hozzáfűzik, hogy a vita jogi útra terelése előtt ajánlatos meggyőződni arról, hogy az internetezők körében az adott ügyben támogatást élvez-e egy ilyen lépés, amely sokak szemében a szabadságjogok korlátozásával ér fel.

A francia elnökválasztás idején már előfordult, hogy a posztjáért újra induló Sarkozy elnököt ostorozó vagy gúnyoló Twitter-anyagokat eltávolítottak. A politikus csapata akkor a Twitter szabályzatának egyik előírására hivatkozott, amely tiltja a visszaélést egy adott fiók bejegyzett tulajdonosának vezeték- és keresztnevével.
MTI