Drasztikus beavatkozást tervez a svájci jegybank

Portfolio.hu
2012-08-13 12:10
Újabb komoly feladat előtt áll a svájci jegybank a frank túlzott erősödésének tavaly szeptemberi megállítása után: most egy ingatlanpiaci buborék kialakulásának kell elejét vennie, még mielőtt az ki is pukkanna. Thomas Jordan új jegybankelnök ezért a banki tőketartalékra vonatkozó előírások szigorítását fontolgatja - írja a Bloomberg.
Thomas Jordan új jegybankelnök ezért a banki tőketartalékra vonatkozó előírások szigorítását fontolgatja - írja a Bloomberg nyomán a Portfolio.hu.
Miközben számos eurózónabeli ország az ingatlanpiac súlyos visszaesésével küzd, Svájcban elszabadultak az ingatlanárak, és az elmúlt két évtized legnagyobb ingatlanpiaci buborékjának kialakulásától tartanak. A buborékot a jegybank szerint a bankok túlzott hitelezési aktivitása táplálja, ezért több elemző szerint is elképzelhető, hogy közbe fog avatkozni.
A jegybank előtt álló egyik lehetőség, hogy arra kötelezik a bankokat, kockázatokkal súlyozott eszközértékük (RWA) arányában 2,5 százalékponttal több tőkét halmozzanak fel az előírtnál. Mint ismeretes, tavaly szeptemberben 1,2-es szinten korlátozta a svájci jegybank az euró frankhoz képesti árfolyamát (árfolyamküszöb), így ennél erősebb szinten nem tartózkodhat a frank. A tőketartalék-előírás növelése a következő nagy lépés lenne a túlfűtöttség elkerülésére. Igaz, a UBS és a Credit Suisse esetében a tőkehelyzet javítása érdekében korábban már határozottan fellépett a svájci jegybank, így ezúttal a kisebb bankok kerülhetnek sorra.
Ami a piaci adatokat illeti: tavaly közel 5,2 százalékkal 797,8 milliárd frankra nőtt a lakáshitelek állománya Svájcban, ami a GDP 140 százaléka, és egy évtized alatt 300 milliárd frankos emelkedést jelent. A 797,8 milliárd frankból 240,6 milliárd frank volt a UBS és a Credit Suisse részesedése, esetükben tavaly 2,8 százalékos volt a növekedés. Ennél nagyobb bővülés volt megfigyelhető a kantonok kezében lévő bankoknál (közel 6 százalékos emelkedés) és a szövetkezeti alapon működő Raiffeisen bankoknál (7,4 százalék).
A svájci jegybank jó ideje figyelmeztet az ingatlanpiaci buborékban rejlő veszélyekre, és most hűteni szeretné a piacot - nyilatkozta Andreas Venditti, a Zürcher Kantonalbank vezető elemzője. Szerinte igencsak lehetséges, hogy egy új tőkekövetelményt még az év vége előtt bevezetnek ennek érdekében.