Az Obama-doktrína

Wohner Róbert
2012-08-15 12:32
A közvélemény-kutatások szerint szoros eredmény várható a novemberi amerikai elnökválasztáson. Az elmúlt ciklus alapján Obama mellett csak a külpolitikai eredmények szólnak, de a klasszikus választási témák, mint a gazdasági növekedés és a munkanélküliség helyzete sebezhetővé teszik az amerikai elnök kampányát - fejti ki a nemzetközi kapcsolatok legbefolyásosabb szakértőjének választott Joseph S. Nye a Project Syndicate szakportálon augusztus 8-án közzé tett elemzésében.
Obama a gazdasági világválság idején költözött a Fehér Házba, így elnöki ciklusának első hónapjaiban nem foglalkozhatott kiemelten az örökölt világpolitikai válsággócokkal, például Iránnal és Észak-Koreával, vagy az Al-Kaida tevékenységével. Első intézkedései a gazdasági válság pusztító hatásait fékezték.


A hivatali idejének első éve során tartott kiemelkedő fontosságú beszédei (például Prágában, Kairóban, vagy a Nobel-díj átvételekor elmondottak) csak részben retorikai teljesítmények, másfelől személyes meggyőződésének őszinte kifejezései. A nukleáris fegyverektől mentes világ, a muszlim világgal való együttműködés és az igazságosság, mint a fejlődés új vezérvonala egyaránt Obama elhivatottságát tükrözik. Valóban a történelem aktivistája kívánt lenni.

Ez az attitűd magában hordozta a hajlamot a naivitásra, és az ebből fakadó hibák - például Izrael, Kína, vagy Afganisztán irányába tett első kísérletek - kezelése mutatja egyértelműen Obama külpolitikájának valódi értékét. Az elnök ugyanis gyorsan belefogott a hibák helyreállításába. Ezzel a gyakorlatias fordulattal új formát adott célkitűzéseinek és olyan elődök nyomdokában lépett, mint Dwight Eisenhower vagy George H. W. Bush.

Ennek során Barack Obama sikeresen változtatta meg Amerika iraki és afganisztáni politikáját, kialakított egy a katonai és internetes erőn alapuló, kevésbé költséges taktikát, és nem utolsó sorban az USA figyelmét a világgazdaság leggyorsabban növekvő régiója, Ázsia felé fordította.

A világ egyik legismertebb publicistája, David Sanger új könyvében, amely Confront and Conceal címen jelent meg, így foglalja össze az „Obama-doktrína" jelentését: olyan döntések meghozatalakor, melyek nem veszélyeztetik közvetlenül az USA biztonságát, az elnök koalíciós megoldásokra támaszkodik, ellenkező esetben viszont az egyoldalú erőszak alkalmazását is legitimnek tekinti.

A doktrína értékéről annyi már most is megállapítható, hogy a novemberi választásokon Obama a külpolitika terén felülmúlja majd ellenfelét, viszont gondot okozhat, ha a választók továbbra is kételkednek az Egyesült Államok gazdasági helyzetét illetően.

Joseph S. Nye (1937) a Harvard Egyetem professzora, a világ egyik legismertebb tudósa a nemzetközi kapcsolatok szakterületén. Carter elnöksége idején a külügy-, a Clinton-kormányzat alatt a védelmi minisztérium államtitkár-helyetteseként dolgozott.