Elégedetlenek a kkv-k
Akadozik a kereskedelemfejlesztés
2012-08-16 06:22
A kkv-szektor szerint az állami kereskedelemösztönzést szinte csak a nagyvállalatok tudják igénybe venni. Szorosabb együttműködésre lenne szükség az állami és a piaci szféra között.
Ősszel adják át első ízben az Év Befektetője díjhoz hasonló, a kiváló exportteljesítményt nyújtó kis- és középvállalatokat elismerő kitüntetéseket Magyarországon – tudta meg lapunk. Szép dolog a díj, de a kkv-k aligha elégednek meg vele. Az Eximbank és a Mehib termékeit évek óta szinte kizárólag csak a nagyvállalatok tudják igénybe venni. A Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) szolgáltatásai pedig ma már nem találkoznak a kkv-k zömének igényeivel – állította lapunknak Penziás Tibor, a többi között exporttevékenységet is végző Abroncs Hungária Kereskedőház Kft. ügyvezető igazgatója, a Magyar Külgazdasági Szövetség elnökségi tagja. Bár tapasztalatai szerint az állami intézmények fogékonyak az új módszerekre a cégeknek kínált segítség területén, működési hatékonyságuk nem a legjobb. Példa erre az uniós pályázati rendszer átalakítása; hiába lett nagyon jól szervezett, átlátható maga a szisztéma, ha a működtetésben nehézségek vannak.
A jelenleginél szorosabb együttműködésre lenne szükség az állami és a piaci szféra között a magyar export növelése érdekében – fogalmazott meg lapunknak egy más irányú kritikát Kárpáti Gábor, a többek között kockázatkezeléssel is foglalkozó Coface Hungary ügyvezető igazgatója. Számos hazai kis- és középvállalatnak az export lehet az igazi kitörési pont. Első körben a közelebbi piacokon lenne érdemes próbálkozni, viszont ezek között sok a kockázatos ország. Ilyen például Moldova, Bosznia-Hercegovina, Fehéroroszország vagy Ukrajna. Itt mindenképpen üdvözlendő a jelenleginél nagyobb állami szerepvállalási szándék mind a finanszírozásban, mind pedig az exporthitel-biztosításban.
A HITA-nak jelenleg 30 különböző ágazatból mintegy 1500 ügyfele van. „Belföldön elsősorban tréningekkel segítünk, külföldön a konkrét piacszerzést próbáljuk meg támogatni” – mondta Dobos Erzsébet igazgató.
A különböző exportérettségi fázisban lévő kkv-kat eltérő eszközökkel igyekeznek segíteni, kezdve a személyes, helyszíni cégfelmérésekkel, az úgynevezett Mol-HITA kkv-akadémiai tréningen keresztül egészen a különféle típusú és mélységű üzleti partnerkeresésig. Van olyan kkv, amely ennél többet igényel, őket például a piacszerzési célú működőtőke-kihelyezéshez kínált szolgáltatásokkal segítik.
Működtetnek emellett egy olyan programot is, amely a közvetett exportot segíti elő: a beszállítói program keretében egyebek között képzésekre, nagyvállalatokkal való együttműködés előmozdítására helyezik a hangsúlyt (elsősorban a járműipar és az elektronika területén).