Elesik a főváros is?

Slamasztikában a Jászai-birodalom
Halaska Gábor
2012-08-16 06:00
Az egykori SCD-csoport legfőbb budapesti ingatlanját, a 12,7 hektáros pasaréti laktanyatelket és ott két új irodaházat birtokló cég végelszámolás alá került. A nyilvános cégadatok alapján akár a teljes ingatlan is a hitelező bankokhoz, az OTP-hez és az MKB-hoz juthat.
A 170 hektárnyi területet érintő Balaton-fejlesztési program egy évvel ezelőtti kényszerű eladása után (Búcsú a Balatontól – Figyelő, 2011/32. szám) a Jászai Gellért nagyvállalkozóhoz köthető legnagyobb budapesti ingatlanfejlesztés is súlyos gondokkal küzd. Korábban pont arról volt szó, hogy a balatoni kivonulással marad pénz a fővárosi fejlesztésekre. Úgy tűnik, nem így van, hiszen a Jászai legértékesebb fővárosi ingatlanját tartalmazó Akadémia Park Kft. (lásd a keretes írást is) pár hete végelszámolást kért maga ellen. A hitelezői igényeket pedig e hét elejéig gyűjtötte össze a cégügyek lezárási munkáival megbízott Cash & Limes Zrt.

Lapunk információi szerint a két nagy hitelező bank, az OTP és az MKB szorgalmazhatta ezt a megoldást a 2011 májusa óta zajló, azóta kevés eredményt hozó hiteltárgyalások megoldásaként. A pénzügyileg nehéz helyzetben lévő, nagy hiteleket nyögő SCD-birodalom budapesti elemeinek eladásáról Jászai Gellért a múlt év vége óta folytatott háttértárgyalásokat Nobilis Kristóf nagyvállalkozóval. Lapunk úgy értesült, hogy ezek a mai napig sem vezettek eredményre.

Pedig fontos lett volna az eladás, hiszen az Opten.hu rendszerében tárolt cégiratok szerint az Akadémia Park Kft. és az azt birtokló BP Property Gamma (BPPG) Kft. nagyon eladósodott. A területen felépült irodaépületek nem termelnek elég bevételt a hatalmas hitelek kitermeléséhez. A BPPG kötelezettségei 2011 végén 7,66 milliárd forintra rúgtak. Igaz, a hatalmas ingatlan 9,8 milliárdos értéken szerepel a könyvekben, így reálisnak tűnik a végelszámolás, maradhat elég pénz a teljes kötelezettségre.

Ugyanakkor a kusza cégstruktúra és a csoporton belüli követelések miatt lehetnek még olyan csontvázak a szekrényben, amelyek akár felszámolásba is vihetik az ügyet. Például az, hogy a BPPG, amely a luxemburgi SCD Group S.A. tulajdona, korábban 43,1 millió eurós banki hitelkeretet kapott. Ez a jelenlegi 280-as euróárfolyamon 12 milliárd forintot jelent. Igaz, csak a hitel egy részét hívták le, ám ennek törlesztőrészleteit sem tudták fizetni. Mivel a hitelmegállapodás 2011. május végén lejárt, így tavaly tavasz óta próbáltak megegyezni a bankokkal is. A pénzintézetek türelme pont azért fogyott el, mert nem született megegyezés Nobilis Kristóffal vagy más vevővel.

További kockázat, hogy a hvg.hu információi szerint az SCD a II. kerületi önkormányzat felé 367 millió forintnyi fejlesztést vállalt. Ebben orvosi rendelő építése és útfelújítások szerepeltek. Az Akadémia Park Kft.-ben 5 százalékos tulajdonos maradt az önkormányzat. Ezt a csomagot 342,5 forintért visszavásárolta volna az SCD.

Arról, hogy van-e fedezet a végelszámolásra, és nem fordul-e felszámolásba a történet, illetve hogyan érinti más ingatlanjait, vagyonát, szerettük volna megkérdezni Jászai Gellértet. A 100 leggazdagabb magyar kiadvány 2011-es listáján még 12,6 milliárdos vagyonnal szereplő Jászait lapzártánkig többszöri próbálkozásunkra sem sikerült utolérnünk, mivel állítólag szabadságát tölti. Arra sem kaptunk választ, lehet-e esély vevőt találni egy tízmilliárdos ingatlanra manapság.

Tízmilliárdos gyöngyszem
Az Akadémia Park az egykori SCD-birodalom második legértékesebb eleme a balatoni csomag után. A kiváló helyen, Pasaréten elterülő Bólyai Katonai Műszaki Akadémia (HM III.) 12,7 hektáros területét és lepusztult épületegyüttesét utóbb igen rossznak bizonyult időzítéssel, éppen 2008 őszén vette meg a Jászai vezette SCD-csoport 6,82 milliárd forintért. A hatalmas fejlesztési terveket derékba törte a válság. Ugyanakkor a századfordulón épült főépületet felújították, mellé modern irodaház épült, és egy kisebb, háromszintes ház, az úgynevezett Trafóház is irodaépületté szépült. A hitelek költségét azonban ezek nem termelik ki. A könyvekben 10,28 milliárd forinton szereplő ingatlan valós értéke azért is nagy talány, mivel jelenleg 4-5 milliárd forint körüli készpénzzel és a szükséges hitelképességgel kevés ingatlanos rendelkezik. Aki pedig dörzsöltebb, esetleg kivárja a kényszereladást, ami lejjebb viheti a vételárat.