Gyenge termés Szlovákiában

2012-08-16 15:58
Az elmúlt évtized egyik leggyengébb terméshozamát produkálta gabonafélékben az idei aratás Szlovákiában. A kiesés az egyébként legtermékenyebb déli régióban volt a legnagyobb, helyenként 40 százalékkal csökkent a hozam a tavalyihoz képest - közölte Patasi Ilona, a Szlovák Agrárkamara (AKS) elnöke az MTI-vel.
A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara statisztikái szerint országos átlagban eddig közel 30 százalékos csökkenést tapasztaltak a gabonafélék és a repce terméshozamaiban a tavalyihoz képest. Az országos átlaghozam a gabonaféléknél hektáronként 3,2 a repcénél pedig 2 tonna körül alakult. A legjobb terméshozamot az idén az ország északi, hegyvidéki térségében lévő liptói régióban mutatták ki, ellenben a legtermékenyebb déli régiókban hatalmas károkról számolnak be a gazdák.

Az agrárkamara elnöke szerint a nagy szárazság és a tavaszi fagyok okozta terméskiesés a Csallóköztől az Ungvidékig egyaránt érintette az egész déli régiót. "A helyzet több mint elszomorító, a gazdák most már csak a napraforgó- és kukoricatermésben bizakodhatnak, ezeknél a terményeknél egyelőre jobb kilátások mutatkoznak" - mutatott rá Patasi Ilona. Emellett a gabonafélék alacsony terméshozamának negatív kihatásai leginkább az egyébként is nehéz helyzetben lévő, állattartással foglalkozó gazdákat érintik majd.

"A gyenge gabonatermés miatt már most tudható, hogy takarmánygabona nem, csak az egyharmadával drágább étkezési gabona kerül majd a piacra, ami az állattartók számára megfizethetetlen" - mondta Patasi Ilona. Hozzátette: az elmúlt évtizedben gyakorlatilag folyamatosan csökkent Szlovákiában az állattartással foglalkozók száma és az állatállomány is, volt olyan időszak amikor három év alatt egyharmadával csökkent a sertésállomány. Úgy véli, amennyiben a jelenlegi helyzetben nem kapnak állami segítséget a tenyésztők, annak végzetes következményei lehetnek az ágazatra."A hírek hallatán már most megjelentek az első érdeklődők Olaszországból, akik felvásárolnák a fiatal szarvasmarhákat. Ha a gazdák nem kapnak segítséget, biztosan sokan teljesen leépítik az állományt" - mutatott rá Patasi Ilona.
MTI