Olli Rehn: felesleges kockázatot jelent az eurobevezetés halogatása

2012-08-17 13:18
Nem szabad alábecsülni az euró középtávú politikai stabilizáló szerepét - írta Olli Rehn az Európai Unió pénzügyi biztosa egy magyar EP-képviselő kérdésére válaszolva. Herczog Edit arra volt kíváncsi, mit tehet az EU végrehajtó testülete, ha egy tagállam kormánya következetesen olyan gazdaságpolitikát folytat, amellyel kitolja az uniós csatlakozási szerződésben vállalt euróövezeti csatlakozást.
A képviselő tájékoztatása szerint Olli Rehn válaszában kiemelte, hogy a vonatkozó szerződések nem rendelkeznek az euró bevezetésének ütemezéséről, és minden tagállamnak időt biztosítanak az euróövezethez való csatlakozáshoz szükséges előkészületek és kiigazítások megtételére.

A gyakorlatban a tagállamok szabadon dönthetnek a konvergenciakritériumok teljesítéséhez vezető stratégiáról és annak ütemezéséről. Ugyanakkor az euró bevezetésére vonatkozó kötelezettségvállalás érvényben marad és nem tehető semmissé - figyelmeztet a biztos.

Rehn emlékeztet, hogy a 2012 májusi konvergenciajelentésben a Bizottság úgy ítélte meg, hogy Magyarország nem teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket, mivel az árstabilitásra, az államháztartásra, az árfolyamstabilitásra és a hosszú távú kamatlábakra vonatkozóan egyetlen kritériumot sem teljesített, és a magyar jogszabályok nem feleltek meg teljes egészében a szerződés követelményeinek.

"Ha az euró bevezetésének elhalasztását a konvergenciapályáról való kisiklásnak és/vagy a strukturális reformok akadályának tekintik, ez alááshatja a piaci bizalmat és árthat a gazdaságnak" - írta a biztos. Herczog Edit közleménye szerint a nemrég napvilágot látott GDP-adatok és a Bizottság elemzése egy irányba mutatnak. Az Orbán-kormány különutas gazdaságpolitikája eredeményeként nemcsak a beígért gazdasági csoda maradt el, de az ország egyre távolabb kerül az unió biztonságot nyújtó centrumától - fogalmaz közleményében a képviselő, hozzátéve, hogy az euró bevezetésének halogatása, az ehhez vezető út lassítása további felesleges kockázatoknak teszi ki az egyébként is sérülékeny gazdaságot.
MTI