Tények és remények

A szerkesztő véleménye
Halaska Gábor
2012-08-23 06:27
Az utóbbi hetekben stabilan erős forintárfolyam sokakat ringathat abban a hitben, hogy minden visszaállt a régi kerékvágásba.
A szerencsésebbek külföldi nyaralás alkalmával, mások a tartós fogyasztási cikkek vásárlása során, az exportalapanyagokat használó vállalatok pedig a mindennapokban érzik a könnyebbséget. Csakhogy könnyen lehet, a megnyugvás átmeneti. Az alapok ugyanis nem éppen stabilak. Mindezt a fundamentális problémát ráadásul nem csupán az újabb negatív GDP-adat, hanem sajnos az ingatlan- és különösen a lakáspiaci folyamatok is alátámasztják. Ezek ugyanis nagyon megbízható indikátorai a gazdaság állapotának, illetve a várakozásoknak.

Soha nem épült még olyan kevés lakás Magyarországon az elmúlt 80 (!) évben, mint 2011-ben, ráadásul könnyen lehet, hogy 2012-ben még mélyebbre, 10 ezer környékére vagy az alá is süllyed az átadandó új otthonok száma. Ez pedig csupán negyede annak, ami a lakásállomány minimális pótlásához szükséges lenne. Még akkor is így van ez, ha fogyóban van a lakosság. Vidéken már csak Győr és környéke tartja magát. A fővárosban a szomorú tavalyi adatnak is több mint felére esett a lakásépítés. Az utóbbi hónapokban a csökkenés lassul ugyan, de szakértők szerint ennek az a fő oka, hogy a többség 2008 óta nem mert lakásépítésbe, -felújításba kezdeni, ahol viszont még volt pénz, ott mostanra elfogyott a türelem. Közben ugyanis gyarapodott a család, kirepültek a gyerekek, sikerült megszabadulni egy hiteltől, elváltak a szülők és hasonlók – efféle okok miatt pedig muszáj már lépni.

Sokak szerint az árak esése is ezért állt meg a használtlakás-piacon. Ám a korábban optimista elemzők is egyre óvatosabbak. Külföldi vevő nincs, néhány orosz ajkú középosztálybeli vásárlót leszámítva, hiszen Európában is súlyosak a bajok. A belső kereslet élénkülését csak a stabil gazdaság és a bizalom visszatérése hozhatja el. Csakhogy amíg 2-3 éve úgy prognosztizálták, fél-egy év múlva elindul a piac, ma már jósolni sem igen mernek. Aki vállalkozik rá, azt mondja: 2013 ősze előtt nem számít érdemi fordulatra, igaz, további esésre sem.

Már csak azért sem, mert a hiteleseket védő kormányzati intézkedések eléggé jól sikerültek:
170 ezer hitelt végtörlesztettek. Bizonyára 30 ezer felett lesz az árfolyamgátat igénybe vevő hitelesek száma is, a Nemzeti Eszközkezelő pedig 25 ezer lakást is felvásárolhat 2014 végéig a legreménytelenebb helyzetű rétegektől. Ezek következtében enyhülhet a nyomás a kínálati oldalon. Ráadásul nemcsak a szociálpolitikai kedvezmény, de a kamattámogatott lakáshitelek rendszere is újraindult végre.

Sajnos azonban ma mindenki óvatos, így a pozitív központi intézkedések hatása is korlátozott lehet. Ha a helyzet nem romlik, akkor a fentiek együttesen megállíthatják a lakásárak esését, és pár ezerrel nőhet az elkezdett építkezések száma is. Csakhogy ahogy a gazdaság állapota romlik, úgy nő a késedelmes hitelesek száma is, így a ma még fontos és jó intézkedések sajnos idővel erejüket veszíthetik. Ma már az ingatlanhitelek harmadánál tapasztaltak kisebb-nagyobb bajt a bankok, ez mintegy 10 százalékponttal magasabb, mint egy évvel ezelőtt volt, pedig a végtörlesztés miatt jóval kevesebb az ingatlanokra terhelt hitelállomány. Ezek a tények.

Ha Európának jobban megy majd, mi is fellélegezhetünk. Ez azonban egyelőre csak remény.