MVM-ügy - Kocsisék megzsarolták a Fideszt

Sághy Erna
2012-08-24 09:11
Elengedték Kocsis István kezét? - tette fel a kérdést a Figyelő Online az augusztus 18-án közzétett írásában. A beígért folytatásban azt vesszük sorra, milyen módon igyekezett elhúzni és közben elterelni az ellene folytatott nyomozást Kocsis István egykori MVM-vezérigazgató és vádlott-társa, korábbi személyes tanácsadója, Szász András üzletember. A 2010-es kormányváltás után is volt ütőkártya a kezükben.
Kitartó munkával „mindkét irányba" kiépítette politikai kapcsolatait Kocsis István, legalábbis ez a legenda terjengett körülötte. Nehéz volt mással magyarázni, hogy a rendszerváltás óta eltelt több mint két évtizedben - az első Fidesz-kormány kivételével - minden kormányzat valamelyik hatalmas pénz fölött diszponáló állami vállalat vezetőjeként tartott igényt a szolgálataira. Mindemellett minden érában elnézték neki, hogy állami vezetőhöz egyáltalán nem illő fényűző életmódot folytat. Az MVM-ügy kipattanása óta már nem csak baráti szálak kiépüléséről, hanem a pénzosztás mechanizmusáról is folyt a találgatás. Több mint gyanús, hogy 2006 és 2008 között a Kocsis István által vezetett Magyar Villamos Művek Zrt-től több milliárd forintot csatornáztak át offshore cégekbe, amelynek további útja lényegében feltérképezhetetlen - s így akár illegális pártfinanszírozásra is használható.

A minap az Átlátszó.hu-n napvilágot látott egy július 17-én tartott bírósági tárgyalás jegyzőkönyve Ez a dokumentum Kocsis fideszes kapcsolatrendszerébe enged betekintést. "Baji Csaba 2006-2007-ben személyes tanácsadói szerződéssel tanácsadója volt a Puerto 2006 SL-nek, egyébként ugyanígy tanácsadója volt Kocsis Istvánnak. A tanácsadói szerződés alapján a teljesítésigazolások ellenében komoly összegeket is felvett. Ezt követően, vagy ennek során ő ismerte a nádprojektet illetőleg a Puerto 2006 ügyeit is, és folyamatosan támogatta" - állította a jegyzőkönyv szerint Szász András a bíróságon az úgynevezett nádprojekt polgári peres ügyében tett vallomásában.





Kinek az "ügye" a nádprojekt? Az Átlátszó.hu összefoglalója: „A bíróságon követel közel tízmilliárd forint kártérítést egy magyar cég az MVM Zrt-től 2007-ben félbemaradt energianád-projektje miatt. A Nád MPS-H Kft. egy ciprusi offshore cégtől, az Aquifex Ltd.-től kapott 3 millió eurós befektetésből kezdett a nagyszabású vállalkozásba, a cég vezetője azt állítja, hogy a pénz közvetetten az MVM-től érkezett. Az MVM vitatja hogy bármiféle jogviszonyban állt volna a nádas céggel, ugyanakkor tény: az Aquifex Ltd. a Meinl Bankon keresztül 6,35 millió euró befektetési kölcsönt kapott az MVM-től annak idején. Ez a tranzakció egyike volt azoknak a gyanús offshore ügyleteknek, amelyekben az MVM későbbi vezetősége büntetőfeljelentést tett a Nemzeti Nyomozó Irodánál, és amelyek miatt a Nemzeti Nyomozó Iroda tavaly hűtlen kezeléssel gyanúsította meg Kocsist és társait, és ma már bűnszervezetről beszél."

Szász András, Kocsis „jobbkeze", az állami milliárdok eltüntetésében a vádirat szerint szerepet játszó Aquifex offshore cég megbízott képviselője volt 2004-től 2011. nyaráig, a bíróság előtt elmondta, hogy már csak tanácsadóként áll kapcsolatban a céggel. Offshore háttere mellett Szász egyben Kocsis személyes tanácsadója is volt 2006 és 2008 között. Kocsis mellett Szász is vádlottja az MVM-ügynek, amelyben augusztus 10-én emelt vádat a Fővárosi Főügyészség bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős (több mint 15 milliárd forint) vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt.

Szász András tehát azt állítja, hogy Baji Csaba, az MVM jelenlegi vezérigazgatója korábban ugyanolyan személyes tanácsadója volt Kocsis Istvánnak, mint ő, és ebben a minőségben havonta jelentős pénzösszeget kapott az állami vállalattól. Azt is állítja továbbá, hogy Baji Csaba a szerződéses kapcsolatban állt az MVM-ügyben több szálon is érintett Puerto 2006 SL nevű, szintén Szász Andráshoz köthető spanyol céggel is. Egy tavaly novemberben napvilágot látott cikk állítása szerint „az MVM Zrt. jelenlegi vezérigazgatójának cége, a B.CS. Kontroll Vagyonkezelő és Tanácsadó Zrt. (ma S.Cont. Vagyonkezelő és Tanácsadó Zrt.) 2007 - 2010 között havonta négyezer eurót számlázhatott az ibizai Puerto 2006 s.l. nevű cégnek."

A cikk nyomán az LMP a parlamentben követelte, hogy ne álljon „offshore-lovag" az állami óriásvállalat élén. Baji Csaba helyett novemberben az MVM szűkszavú vállalati közleményben reagált a vádakra, miszerint "Baji Csaba több mint egy évtizedes energetikai tapasztalattal, és egyúttal több évtizedes vezetői, stratégiai tanácsadói, elemzői tapasztalattal rendelkező, elismert szakember. Éppen ezért számos hazai és regionális tanácsadói megbízásnak tett eleget karrierje során." A Figyelő Online személyesen Baji Csabához intézett konkrét kérdéseket az ügyben - választ a jövő hét előtt nem ígért az MVM kommunikációs munkatársa.


A Figyelő Online kérdései Baji Csabához, az MVM elnök-vezérigazgatójához:
1. Konkrétan mikor állt Ön tanácsadói szerződéses viszonyban a Kocsis István által vezetett MVM Zrt.-vel?
2. Milyen ügyekben adott tanácsot és kinek?
3. Mennyi volt az Ön javadalmazása ezért a munkáért?
4. Konkrétan mikor állt Ön tanácsadói szerződéses viszonyban a Puerto 2006 SL nevű, Szász Andráshoz kötődő offshore-céggel?
5. Milyen ügyekben adott a cégnek tanácsot?
6. Mennyi volt az Ön javadalmazása ezért a munkáért?
7. Igaz-e Szász Andrásnak, a Nád Kft MVM ellen indított perében tett vallomása, miszerint Ön Kocsis István vezérigazgatóságának idején tudott azokról az ügyekről, amelyekről szóló vádirat már a bíróság előtt van?
8. Igaz-e az az állítás, miszerint Ön támogatta ezeket az ügyeket?

Megbízható ember a megfelelő feladatra

Baji Csabát meglehetősen gyors eljárással a Fidesz helyezte az MVM Zrt. vezérigazgatói székébe 2010. július 30-án. Aznap rendkívüli közgyűlést hívtak össze. Eltávolították Mártha Imre vezérigazgatót, akinek a szolgálati ideje alatt tett feljelentést az offshore-ügyekben az MVM által megbízott ügyvédi iroda. Ugyanazon a közgyűlésen leváltották az MVM addigi teljes igazgatóságát és a teljes felügyelőbizottságát - ők voltak azok, akik részt vettek a Kocsis István vezérigazgatósága idején történt zavaros ügyletek kivizsgálásában.

Baji személyében megbízható Fidesz-káder került az MVM élére. És korántsem csak azért megbízható, mert 2001-2002-ben, az első Orbán-kormány idején már az MVM leányvállalatának, a Paksi Atomerőmű Zrt.-nek volt a vezérigazgatója (kinevezése érdekében az Origo.hu információja szerint személyesen Orbán Viktor járt el, így lett az ország legfontosabb stratégiai intézményének vezetője bármiféle energetikai tapasztalat nélkül az akkoriban adótanácsadói végzettséggel rendelkező Baji). A lényeg a következő évek alatt végzett, a hivatalos életrajzokban meglehetősen elkent tevékenységében rejlik. „Egy áram- és gázkereskedő gazdasági társaság elnök-vezérigazgatói posztjáról érkezik" az MVM élére, állt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő talányosan szűkszavú közleményében.

Ez a cég nevezetesen a 2007. januárjától működő E-OS Energiakereskedő Zrt. volt, amelynek Baji Csaba 2008. december 1-jétől 2010. június 4-éig állt az élén. Az E-OS Energiakereskedő Zrt. már a szocialista kormány idején is elképesztő növekedést mutatott. (Árbevétele 2009-ben 7,8 milliárd, 2010-ben 12,65 milliárd, tavaly pedig 14,35 milliárd forint volt.) Az E-OS a következő években cégcsoporttá alakult, 2009 augusztusában a zöldenergiával foglalkozó E-OS Innovatív Energetikai Zrt-vel, 2011. áprilisában pedig az E-OS Gáz Kft. elnevezésű gázkereskedő céggel bővült. A fővárosi I. kerületi bérház mélyföldszintjére bejegyzett irodában három alkalmazottal induló - fő tevékenységként a villamosenergia-elosztást és kereskedelmet megjelölő - cég fénysebességgel felívelő pályáját az Origo.hu rajzolta meg tavaly júliusban.

Eszerint az E-OS cégcsoport első tagját az Arno'99 nevű cég hozta létre. Azt viszont nem fejtette ki, hogy az Arno'99 Petykó Zoltánnak, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség jelenlegi elnökének és Nyerges Zsoltnak, a Közgép Zrt. elnökének közös cége volt. Az Közgép Simicska Lajos, Orbán Viktor bizalmi emberének, egykori APEH-elnöknek a tulajdona, s köztudottan sorozatban nyeri az uniós forrásból megvalósuló, sokmilliárd forintos tendereket. Baji kinevezése az MVM élére azt mutatja, hogy ő a Közgép cégbirodalom energia-ágazatában már kipróbált káder, Simicska Lajos megbízható embere. Nyilván az volt már 2008-ban is. Az E-OS egyébként még 2009-ben egy svájci offshore cég tulajdonába került, majd 2011 januárjában a Közgép Zrt. lett a tulajdonosa.

Simicskához vezető szál

Baji Csaba saját cége, a B.CS. Kontroll 2006 szeptemberétől 2010 márciusáig, tehát már Kocsis vezérigazgatóságának idején is tanácsadói szerződéses viszonyban állt az MVM-mel. „Az Opten cégadatbázis szerint Baji 2006 elején kiszállt a cégből mint tulajdonos, de a vezérigazgatói posztot még több évig betöltötte. A szerződéses kapcsolatot kérdésünkre az MVM kommunikációs osztálya megerősítette" - írta az Origo.hu már idézett cikkében. Amennyiben Baji Csaba csöndes háttéremberként már ebben az időszakban is Simicska Lajosnak, a Fidesz gazdasági háttéremberének és Orbán Viktornak dolgozott - amit nagyon nehéz lenne cáfolni -, akkor személyesen ő lehetett Kocsis István fideszes kapcsolata is.

Ezt a kapcsolatot használta ütőkártyaként Kocsis István és bizalmasa, Szász András 2011 novemberében és idén július közepén, amikor nyilvánvalóan az MVM-ügyben zajló nyomozást próbálták befolyásolni. Az elszórt információk azonban nem vertek nagy zajt. Augusztus 9-én pedig a több mint három évig tartó nyomozás után Fővárosi Főügyészség átadta a vádiratot a bíróságnak. Kocsis és öt társa ellen bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős (több mint 15 milliárd forint) vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette a vád. Az MVM-ügyben azonban mindeddig senkit nem vettek őrizetbe.