Protestáns hitelvek Angela Merkel politikájában

Kovács Gábor, Sárvári Balázs
2012-09-01 07:55
Lutheránus gazdaságpolitikát követ Merkel az európai országok gazdasági válságának kezelésében - állítja Steven Ozment, a Harvard történészprofesszora a New York Timesban augusztus 11-ikén publikált írásában.
A Weimari Köztársaság bukása, a nácizmus és az antiszemitizmus formálják sokak szemében a németekről kialakult képet, és ebből a történelmi örökségből vezetik le az euróválságra adott német válaszokat is. Szerintük az 1920-as években megtapasztalt hihetetlen mértékű infláció emléke befolyásolja Berlin jelenlegi monetáris és fiskális politikáját, a németek demokrácia melletti elköteleződését pedig a náci korszak alapján kérdőjelezik meg. A kétezer éves német történelem azonban nem redukálható a fent említett epizódokra. Ozment úgy véli, hogy a német világszemlélet sok más formálója közül is kiemelkedik a protestáns hagyomány szerepe.




Luther Márton azt tanította, hogy a jótékonyság hitbéli, erkölcsi és társadalmi kötelesség, de szervezetten kell zajlania. A szegényeknek juttatott alamizsna helyett Luther elképzelése szerint minden német településen lett volna egy láda, amelyből a szegények kölcsönt vehetnek fel, hogy talpra tudjanak állni. Így a közösség hasznos tagjaivá válhattak volna, s ekképpen képesek lettek volna viszonozni a segítséget és visszafizetni a kölcsönt.

Ozment szerint pontosan ez a protestáns mentalitás hatja át Angela Merkel politikáját. A kancellár nem azért ellenzi az eurókötvények kibocsátását, mert ezzel meg nem érdemelt pénzhez juttatná a szegényebb államokat, hanem mert ez nem segítené azok önállóságát. Ahhoz, hogy hasznos tagjaivá váljanak az európai államok uniójának, Merkel a megszorítások szükségessége mellett áll ki. Noha ez a legnehezebb, mégis a leggyorsabb és a legbiztosabb módja a válságból való kilábalásnak - és valószínűleg Luther Márton is egyetértene vele.

Angela Merkel egy lutheránus lelkész lánya, ám ez a gondolkodásmód nem csak rá jellemző, hanem a német társadalom nagy részére is. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy Merkel asszony továbbra is népszerű, ráadásul Németország új államfője egy volt protestáns lelkész, Joachim Glauck lett.

Steven Ozment (1939) amerikai történész, szakterülete a modern és a korai modern Németország, valamint a protestáns reformáció. Jelenleg a Harvard Egyetemen tanít. 2005-ben megjelent könyvének címe A Mighty Fortress: A New History of the German People (Erős vár: A német nép történelme).