Olaszország esélye

Náray Szilárd, Péter Zoltán
2012-09-04 07:58

Európa vezető közgazdászai arra keresik a választ, hogy elkerülheti-e a válságot Olaszország, vagy mindenképpen az EKB-hoz kell fordulnia segítségért. A Monti kormány tanácsadójának, Francesco Giavazzinak és a görög Charles Wyplosznak a vitája rávilágít arra, hogy a gazdasági teljesítmény ezen a ponton már nem elegendő.

Giavazzi értékelése szerint Olaszország helyzete merőben eltér Spanyolországétól, ezért nem szabad együtt fordulniuk az európai pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF), valamint az Európai Központ Bank (EKB) segítségéért. Olaszország elkerülheti a külső beavatkozást, mivel jobb helyzetben van a spanyoloknál.




Egyrészről az olaszoknál nem dőltek be tömegesen az ingatlanpiacon a jelzáloghitelek, másrészről a nettó külkereskedelmi mérleg egyensúlyban van. Fontos szempontként emeli ki Gavazzi azt is, hogy míg az olaszok 3,4 százalékos GDP arányos elsődleges többlettel rendelkeznek, ugyanezen mutató a spanyoloknál hiányt mutat. Ráadásul a külföldi kézben lévő hitelállomány néhány hónap alatt 45 százalékról 34-re csökkent. Másrészt az olasz szakértői kormány stabil felhatalmazással rendelkezik, mellyel képes az országot átlendíteni a nehéz időszakon.

Amennyiben a spanyolok segítséget kapnak az EFSF-től és az EKB-tól, azzal az olasz államkötvények újra nyomás alá kerülhetnek. Ennek elkerülése végett Giavazzi azt javasolja, hogy csökkentsék a közép- és hosszútávú kötvénykibocsátást. A lejáró kötvények tovább görgetése helyett azokat az állam piaci részesedéseinek értékesítéséből, valamint a meglévő ingatlanállomány egy részének kiárusítása révén kellene törleszteni. Hangsúlyozza, hogy ezen intézkedések csak ideiglenes megoldást jelentenének, de egy nyugalmasabb periódust biztosítanának az országnak. A privatizáció eddig távol állt az olasz gazdaságpolitikától, de a kialakult helyzetben a külső beavatkozás lehetőségét kiváltaná.

A fenti érvelést Wyplosz azzal támadja, hogy bár szakszerű gazdasági intézkedéseket tett a jelenlegi szakértői kormány, Olaszország egyensúlya mégis tarthatatlan, így valószínűtlen, hogy önállóan talpra tud állni.

A csőd szelét érezve minden ország igyekszik tagadni nehézségeit, így az olaszok is arra figyelmeztetnek, hogy ők nem Spanyolország. Valójában igazuk van. Kétségtelen, hogy Olaszország pénzügyi szerkezete különbözik a spanyolétól, viszont ugyancsak elvesztették a piaci kamatlábak melletti finanszírozás lehetőségét.

Amint arra az elmúlt évtizedek válságai (Chilétől Görögországig), valamint Obstfeld és Krugman is rámutattak, a válság kibontakozásához elegendő, ha egy ország sebezhető, s a gyengeség ragályként szétterjed a gazdaságban. Olaszországban jelenleg rossz a költségvetés helyzete, ám a költségvetési mérleg egyensúlytalansága elkerülhető lett volna, hogyha az eurózóna többi országában nem lett volna válság.

Olaszország sebezhetőségének oka az államadóság, ami egészen az éves GDP 110 százalékáig szökött fel. A recesszió beköszöntével az adóbevételek egyre csökkentek, a GDP arányos adóságállomány pedig elkezdett növekedni. Ráadásul Mario Monti első fiskális megszorító programja is csak felgyorsította ezt a folyamatot. Az adóság várhatóan csak akkor fog csökkenni, ha visszatér a gazdasági növekedés. Monti limitált strukturális reformjai egy kisebb fellendülést okoztak, de ez még évekbe telik, amíg érzékelhetővé válik.

Ha a forráshiány eléri az olasz bankokat is, és állami újratőkésítésre lesz szükségük, az tovább növelné az államadósságot, így viszont Olaszország is elveszítheti a piaci finanszírozást, ami kiárusítási hullámot indíthat el.

Az Európai Központi Banknak érvényt kell szereznie az euró megmentése érdekében vállalt szerepének. A bankok és a kormányok számára is végső mentsvárként kell helytállniuk, különben akár a „zászlóshajó", Németország is bajba kerülhet.

Francesco Giavazzi (1949) Európa vezető olasz makroökonómusa, a Monti-kormány tanácsadója, a Bocconi Egyetem professzora. A Massachusetts-i Technológiai Intézet (MIT) vendég professzora, valamint a washingtoni székhelyű nemzetközi Gazdasági és Politikai Kutató Központ (CEPR) munkatársa.

Charles Wyplosz (1947) a genfi Graduate Institute professzora, az interkontinentális ballisztikus rakéta (ICMB) program koordinátora, a CEPR kutató munkatársa.