EBRD: Szlovénia képes önerőből megoldani problémáit
2012-09-03 14:03
Szlovénia segélycsomag nélkül, önerőből is képes megoldani gazdasági problémáit - közölte Suma Chakrabarti, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke az STA hírügynökségnek adott interjúban egy bledi gazdasági fórumon.
Az EBRD elnöke ellentmondott az ország "küszöbön álló fizetésképtelenségétől" tartó Janez Jansa szlovén kormányfőnek. "Szlovénia már sok mindent elért, ezt ne felejtsük el. Könnyű megfeledkezni Szlovénia elmúlt húsz évi, több más országnál gyorsabb és nagyobb fejlődéséről. Vissza kell térni a jólét felé vezető útra. Most ez a legfontosabb" - mondta Suma Chakrabarti, aki egyúttal meggyőződésének is hangot adott, hogy Szlovénia külső segítség nélkül is képes mindezt saját erőből megoldani.
Az EBRD elnöke méltatta a kormány erőfeszítéseit a GDP-arányos költségvetési hiány 3 százalékra leszorítása érdekében. "Ez nagy, de őszintén szólva szükséges érvágás volt" - mondta, hozzátéve, hogy az államadósság is "túl gyorsan" növekedett, az elmúlt négy évben a GDP-arányos 20 százalékról közel 50 százalékra. Szlovénia egy fontos válaszút elé érkezett az EBRD elnöke szerint: el kell döntenie, hogy a magánszektort tartja-e a gazdaság motorjának, vagy az államot. Túl hosszú tétovázás után Szlovénia "úgy tűnik, a magánszektort kezdi reformokkal helyzetbe hozni, és szerintem jól döntött".
Az EBRD elnöke rámutatott, hogy Szlovéniának rendbe kell szednie a pénzügyi szektort, ahol számos kedvező befektetési lehetőség nyílhat a magánszektor előtt, feltéve, hogy az állam hajlandónak mutatkozik a bankokban tartott részesedéseinek jelentős csökkentésére. "Ha magánbefektető lennék, egyértelmű biztosítékra lenne szükségem arról, hogy a kormány most komolyan gondolja a dolgot. Nem először kezdünk bele ebbe Szlovéniával (...), de most (a kormánynak) tényleg lépnie kell" - fogalmazott. A Szlovénia nemzeti érdekeit firtató kérdésre adott válaszában Suma Chakrabarti hangsúlyozta, véleménye szerint az ilyen érvelés nem állja ki az idő próbáját. "Elmarad a más országokkal és vállalatokkal folytatott interakcióból eredő innováció és kreativitás (...) a gazdasági nacionalizmus ilyen formája felett már régen eljárt az idő" - fogalmazott. "Az azonban mindenképpen üdvözlendő, hogy Szlovéniában vita folyik a kérdésről."Az EBRD külföldi és szlovéniai gazdaságkutatók becsléseinél borúlátóbb előrejelzése szerint Szlovéniában a GDP az idén 2 százalékkal, 2013-ban pedig további 1,4 százalékkal csökken.
MTI