A több mint ötven országból álló afrikai térség kollektív gazdasága alig növekedett a XX. század utolsó két évtizedében, de az 1990-es évek végén a földrészen megmozdult valami. A hazai össztermék bővülni kezdett, és növekedési üteme a XXI. század első évtizedében egyre gyorsabbá vált. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) 2012 májusában kiadott, a kontinens Szaharától délre eső részének gazdasági kilátásaira vonatkozó áttekintése szerint szilárd fejlődési trend figyelhető meg a térségben, amelynek kibocsátása 2011-ben 5 százalékkal nőtt, és az idén várhatóan tovább fog emelkedni
A telekommunikációs, a banki, a kiskereskedelmi, az építési, az olaj- és gázszektorban erős fellendülés van, ami igen sok külföldi beruházást vonz. Tavaly Afrika történetének legnagyobb mennyiségű külföldi direkt befektetése (FDI) áramlott a földrészre az Ernst & Young egy 2012-es, a tőkevonzási képességet vizsgáló tanulmánya szerint. Az FDI 2010-ről 2011-re 27 százalékkal nőtt, 2007 óta pedig csaknem 20 százalékos bővülési ütemet mutat a kontinensen.
Afrika jövendő gazdasági növekedése szempontjából minden szektorban egyre meghatározóbb lesz az infrastruktúra minősége és mennyisége. A BBC Business News szerint a kormányok és magánvállalkozók együtt mintegy 72 milliárd dollárt költenek új infrastrukturális beruházásokra, ezen belül a telekommunikációs beruházások értéke 21 milliárd dollár.
Telekommunikáció: biztonságos összeköttetések Egy nemrég készült, Connected World (Összekapcsolt világ) című tanulmány felhívja a figyelmet arra, hogy a fejlődő piacok egyre nagyobb hatást gyakorolnak a globális gazdaságra. Az elemzés egyszersmind kimutatja, hogy milyen fontos az erőteljes telekommunikációs infrastruktúra minden olyan országnak, amely nemzetközileg versenyképes kíván lenni és külföldi közvetlen beruházásokat akar vonzani.A tanulmány arra is rámutat, hogy a megbízható kommunikációs infrastruktúrát előfeltételnek tekintik azok a vállalkozások, amelyek azt mérlegelik, hogy megjelenjenek-e új feltörekvő piacokon.
Tíz üzleti vezető közül négy úgy gondolja, hogy nem lép be egy olyan új piacra, ahol nincs meg a biztos kommunikációs háttér. Afrikában rövid idő alatt fektettek le olyan száloptikás, tenger alatti kábeleket - például 2009-ben a Seacomot -, amelyek összekötik Dél-Afrikát, Mozambikot, Tanzániát és Kenyát az Európába és Ázsiába vezető nemzetközi útvonalakkal. A kelet-afrikai tenger alatti kábelrendszer, az Eassy 2010-ben készült el, a nyugat-afrikai Wach építését pedig 2012 májusában kezdték.
2012 áprilisában indult el egy nagy magánszektori kezdeményezés azzal a céllal, hogy megépítsék a BRICS-kábelt, amely összeköti Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát (a BRICS-országokat) az Egyesült Államokkal. Minden új kábel hozzájárul ahhoz, hogy újabb afrikai közösségek lépjenek be a nagy sebességű internet korába, és valósággá váljon számukra az e-kereskedelem, a valós idejű videózás és az IP-alapú hangátvitel, ami lehetővé teszi az afrikai vállalatoknak, hogy versenyképesebbek legyenek a világpiacon.
Egyre nagyobb szükség van mind nemzetközi, mind Afrikán belüli összeköttetésekre, például Dél-Afrika, Kenya és Nigéria összekapcsolására. A kábelek azonban nemcsak nagy sebességű kommunikációs infrastruktúra kiépítését teszik lehetővé, ami létfontosságú a különböző gazdasági kezdeményezésekhez és a kommunikációs költségek csökkentéséhez, hanem egyúttal biztonságosabb összeköttetést is biztosítanak két pont között egy harmadik fél által elkészített és rendelkezésre bocsátott kábelnél. Illusztrációként: a telekommunikációs kábelek egyre fontosabbak az afrikai olaj- és gázipar számára, lehetővé teszik az angolai és nigériai vállalatoknak, hogy nagy sebességű internetkapcsolatot létesítsenek az olajfúrásokon, és korszerűbb munkamódszereket alkalmazzanak.
Nem kétséges, hogy Afrikában a széles sávú összeköttetés komoly fejlődés előtt áll. A befektetőknek érdemes lesz odafigyelniük erre a területre, mivel a kormányok és a magánberuházók már dolgoznak azon, hogy megteremtsék a szükséges infrastruktúrát az összeköttetések városi központokon túli bővítéséhez.
Óriási lehetőségek A wireless technológiának szintén nagy szerepe van abban, hogy a széles sávú összeköttetés lehetősége vidéki területekre is eljusson, növelve a szolgáltatók bevételeit és a globális versenyképességet azzal, hogy több ember létesít otthon és a munkahelyén széles sávú összeköttetést. A mobil készülékek elterjedése újabb lehetőségeket teremt arra, hogy a széles sávú szolgáltatások fejlődő területeken élő vásárlókhoz is eljussanak. Afrikában például 2000 óta 316 millióval nőtt a mobiltelefon-előfizetők száma.
Ha a közelmúlt trendjei folytatódnak, sikerre számíthat az az üzleti vállalkozás, amely bekapcsolódik a jövő Afrikájának építésébe. Vállalati vezetők és beruházók nem engedhetik meg maguknak, hogy figyelmen kívül hagyják a kontinens óriási lehetőségeit: hosszú távú terveiknek része kell legyen egy Afrika-stratégia. 2040-re afrikai lesz a világ minden ötödik fiatal embere, és a földrész rendelkezik majd a világ legnépesebb munkaképes korú lakosságával. A külföldi beruházások megtérülési rátája Afrikában már most magasabb, mint bármely más fejlődő területen. Minél előbb lép be valaki erre a piacra, annál több esélye van a piacszerzésre, új márkák bevezetésére és az ipari szerkezet alakítására.