Új lendületben az arany
A Figyelő heti elemzője Hollmann Richard, a Goldato Invest Zrt. vezérigazgatója
2012-09-06 06:24
A nyár vége intenzív emelkedést hozott az arany árfolyamában. Az erőteljes tavaszi korrekciót követő fordulat nem lepte meg a hozzáértőket.
Az arannyal foglalkozók szombat hajnalban az amerikai Jackson Hole-ra figyeltek, ahol Ben Bernanke Fed-elnök ismét monetáris könnyítést ígérő beszédet tartott. A piacok eleinte óvatosabban, majd mind vehemensebben, de áremelkedéssel reagáltak, az arany unciánkénti ára így megközelítette az 1700 dollárt. Az azonnali 34 dolláros árugrásból a www.kitco.com szakportál szerint 10-11-et az amerikai deviza gyengülése jelentett, 23-24-et pedig a quantitative easing újabb körét üdvözlő normál keresletemelkedés.
Az idén az arany sokáig gyengélkedett, a második negyedévben a londoni PM fixing 3,8 százalékos éves csökkenést mutatott, és a nemesfém 1598,50 dollár unciánkénti áron zárt. Az időszak viszonylag gyengébb árfolyam-teljesítményéért több tényező lehetett felelős. Ilyen volt az erős amerikai fizetőeszköz, hiszen az jellemzően a dollárban jegyzett aranyhoz képest mindig fordítva mozog, és emiatt a legtöbb devizában esett is az arany ára, kivételt az euró, a svájci frank és az indiai rúpia jelentett. Az ár átmeneti csökkenésében emellett jelentős szerepet játszott a globális infláció visszaesése is. Az energia és számos mezőgazdasági termék ára is ebben az időszakban még lefelé mozgott, és az inflációs nyomás enyhülését eredményezte, ez az arany árára is nyomást gyakorolt. 2012 második negyedévében ráadásul már több jel arra engedett következtetni, hogy ha az eurózóna krízise el is húzódik, az amerikai és a kínai gazdaság kilábalhat az átmeneti nehézségekből. Az általános bizakodó hangulat szintén rontotta az arany mint végső menedék második negyedévi árfolyam-teljesítményét.
Ám most világítsuk meg a történteket egy másik szemszögből! Míg a jen és a svájci frank valóban komoly kihívásokkal küzdött menekülőeszközként, az arany megőrizte erejét likviditásának s értékőrző szerepének hála, és az első fél évben a fentiek ellenére is 4,4 százalékos emelkedést produkált. Az első fél év eseménydús időszakát megemelkedett volatilitás jellemezte, és az arany ebben az időszakban is jobban teljesített, mint a legtöbb kockázatos befektetési eszköz.
Az elmúlt hetekben aztán valósággal kilőtt az ára, de vajon miért? A sajtót már előzetesen elárasztották az amerikai jegybank ülésének jegyzőkönyvére alapozott következtetések arról, hogy a Fed milyen újabb monetáris enyhítő lépést tervez. Ez egyrészt nagy szerepet játszott a dollár aktuális gyengülésében, másrészt viszont emelte az inflációs félelmeket a monetáris lazítás (a quantitative easing) harmadik felvonásának keretében történő esetleges újabb pénznyomtatás miatt. Ebben a környezetben a CNBC hírcsatorna adta hírül, hogy a Merrill Lynch elemzői már novemberig, azaz a választások utánig akár 2000 dolláros unciánkénti aranyárral számolnak az 500 milliárd dollár értékű várható jegybanki eszközvásárlás nyomán. E két tényező önmagában is elegendő ok az arany árának ugrásszerű növekedéséhez, amellyel a jegyzés napok alatt kilépett az elmúlt hónapok kereskedési sávjából. Az elkövetkező időszakra előretekintve ráadásul több tényező is azt támasztja alá, hogy nem pusztán rövid felívelésről beszélhetünk.
Az Egyesült Államoknál maradva, elkerülhetetlenül közeledik mind az elnökválasztás, mind az amerikai államadósság kérdésének megvitatása a harmadik negyedévben. Mindkettő kénysze-
rűen maga után vonja a szembesülést az 1300 milliárd dollár nagyságrendű költségvetési hiánnyal, és ez kemény próbatételt jelent a deviza számára. Érdekesség, hogy az amerikai republikánusok felvették választási programjukba az aranystandard visszaállítását, amelyet 40 éve szüntettek meg. Nem csak a republikánusok képviselik azt a véleményt, hogy további pénznyomtatással már nem lehet tartós eredményt elérni a gazdaság fellendítésében. Az aranystandard visszaállításának gondolata jelentős keresleti – és egyben árbeli – növekedést eredményezhet.
A hatalmas deficit is automatikusan erősítheti a nemesfémek pozícióját, hiszen ezekben mind a lakossági, mind pedig a nagybefektetők, akár a jegybankok is, a pénz elértéktelenedése elleni legfontosabb eszközöket látják. A World Gold Council előrejelzései szerint csak a jegybankok még az idén további 500 tonna aranyat vásárolhatnak.
A napokban Kínából a várttól elmaradó termelési adatok érkeztek. Így a pia-
cok mozgását és ezzel együtt az arany árának alakulását nemcsak Európában és Amerikában, de globális szinten is a monetáris enyhítő lépésekbe vetett hit uralhatta.
Összességében tehát megalapozottnak bizonyulhat a sokak által képviselt vélemény, hogy az arany unciánkénti ára még az idén elérheti az 1900-2000 dolláros szintet. A Bernanke-beszéd fogadtatása ezen az úton volt egy fontos lépés.