Kína újra megmutatja

2012-09-06 14:36
A 10 ezer milliárd jüant közelíti a kínai nagyvárosok és tartományi kormányok által az elmúlt hetekben bejelentett nagyprojektjeinek összértéke - a projektek finanszírozását a hatalmas tartományi eladósodottság miatt többen ellenzik.
Óriás projektek indulnak

Július közepe óta már 13 tartomány és nagyváros jelentett be nagyértékű projektet. Az egymást érezhetően túllicitálni igyekvő helyi kormányzati projektek értéke már a központi kormány 2009-es négyezer milliárd jüanes (142 ezer milliárd forint) gazdaságélénkítő intézkedéseinek összkiadását is többszörösen meghaladja. A dél-kínai Kuangtung (Guangdong) tartomány például a következő öt évben több mint ezermilliárd jüant (36 ezer milliárd forint) költene 177 kiemelt projektre, a többi közt óceáni nyersanyagforrások kiaknázására.

Emellett a tartomány a helyi gazdaság átstrukturálásával is megpróbálkozik, a hanyatló iparágakra való költés helyett a még fejlődés előtt álló, növekedési potenciállal rendelkező új szektorokba fektetne. A dél-kínai Hunan tartomány fővárosa, Csangsa (Changsha) 830 milliárd jüant (30 ezer milliárd forint) kíván 195 kiemelt projektre fordítani, így például új repülőteret és kiállítási tereket építenének, valamint középületeket újítanának fel.A közép-kínai Csungking (Chongqing) városa 2017-ig másfél ezer milliárd jüant (53 ezer milliárd forint) költene új információtechnológiai, autógyártói, energia- és vegyipari klaszterek kialakítására, s ugyanennyit szánna az északkeleti Tiencsin (Tianjin) tíz kulcsfontosságú iparág, így például a vegyipar, a biotechnológia, a zöldenergiát használó autógyártás fellendítésére.

A kínai tartományok egyik legszegényebbje, a déli Kujcsou (Guizhou) háromezer milliárd jüanből (106 ezer milliárd forint) kiemelt turisztikai célponttá fejlesztené magát, például ökoturizmusra, nemzeti parkok létesítésére költene.A közép-kínai Senszi (Shaanxi) tartomány fővárosa, Hszian (Xi'an) metróhálózatát több mint kétszeresére bővítené a következő években, az északkeleti Ningpo (Ningbo) és Nanking (Nanjing) városok szintén infrastrukturális hálózatukat modernizálnák.

A nagyszabású tervek hallatán felmerül a kérdés, az előző, 2008-2009-et követő időszak gazdaságélénkítésének következtében súlyosan eladósodott és fogyatkozó pénzügyi eszközökkel rendelkező tartományi kormányoknak honnan lesz fedezetük a bejelentett élénkítő programok véghezvitelére. A tartományi adósságállomány 2010 végén 10,7 ezer milliárd jüant (380 ezer milliárd forint) tett ki, a valóságban azonban ennél is magasabb.

Ahogy azt nemzetközi elemzők régóta hangoztatták, s tavaly év végén a Bank of China közgazdászai is elismerték egy tanulmányukban, a statisztikákban nem szerepelnek a nem hivatalos finanszírozási csatornák által folyósított kölcsönök, ráadásul 2010 vége óta minden bizonnyal nőtt is az értékük. A Standard & Poor's hitelminősítő a bejelentések után óvatosságra intette Kínát a túlzott élénkítéssel kapcsolatban, mondván, a nem hatékony költés a kormány és a kereskedelmi bankok fizetési mérlegének gyengítésével a jövőbeli növekedést hátráltathatja.
MTI