Orbán: "ezen az áron, így nem" kell az IMF

2012-09-06 15:38
frissítve: 2012-09-06 18:00
"Ezen az áron, így nem" kell biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól - jelentette be a Fidesz-KDNP-frakció döntését csütörtökön Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-oldalán, utalva a sajtóban megjelent IMF-kölcsönfeltételekre.
"Ezen az áron, így nem" kell biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól - jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-oldalán, utalva a sajtóban megjelent IMF-kölcsönfeltételekre.

A hírre gyengült a forint és esett a tőzsde. Az euró jegyzése 285,40 forintról 289 forint fölé szökött fel pár percen belül a bejelentést követően. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 9,26 pontos nyitás után jelentősen emelkedett csütörtökön kora délutánig. A kormányfő közlése után viszont hirtelen megfordult az irány,18.020 pontról 17.780 alá esett a BUX, az OTP 3.840 közeléből 3.700 közelébe, a Mol papírjai 16.700 forint 16.500 forintra csökkent.

Csütörtökön arról írt a Magyar Nemzet, hogy a kormánypárti képviselők szerda este Sárváron kaptak tájékoztatást az IMF-hitel feltételeiről.

A lap szerint az IMF követelései a következők: nyugdíjcsökkentés, nyugdíjkorhatár-emelés, családipótlék-csökkentése, személyijövedelemadó-emelés, privatizáció, utazási kedvezmények csökkentése, bürokrácialeépítés, általános, értékalapú ingatlanadó, önkormányzatok kiadásainak csökkentése, bankadó eltörlése, pénzjuttatás a bankszférának.

Török Bálint a BUDA-CASH Brókerház elemzője szerint már a megfogalmazás is fura: nehezen elképzelhető ugyanis, hogy az utolsó pont, miszerint pénzt kell juttatni a bankszférának, valóban az IMF ajánlásai között szerepelt. Az elemző szerint a kormánynak azt kellene felismerni, hogy a feltételeket nem Magyarország szabja. Más hitelszerződést nem lehet kötni, csak olyat, amiért cserébe Magyarország tartható növekedési pályára áll - fogalmazott Török Bálint, aki szerint nyilvánvaló, hogy politikailag vállalhatatlan lenne az a lista, ami a Magyar Nemzetben megjelent.  Szerinte a miniszterelnök egy olyan hírre reagált, amelynek a valódisága megkérdőjelezhető.

Suppan Gergely a Takarékban elemzője is azt tartja valószínűnek, hogy nincsenek ilyen konkrét követelések a IMF-levélben, miután ezek egy része vagy teljesen irracionális. Példaként a nyugdíjkorhatár-emelését említette, amely jelenleg is folyamatban van, s egyáltalán nem indokolt, hogy a 65 évre emelt korhatárt még tovább emeljék. Az ingatlanadó bevezetése szintén nehezen elképzelhető, miután az állami szintű ingatlanadót már alkotmányellenesenek minősítették, míg az önkormányzati szintű ingatlanadó központosítása - amely jelenleg is érvényben van - bevételkiesést jelentene a településeknek. Ráadásul ehhez 3-4 éves előkészület is kellene.

 


A miniszterelnök bejelentése mellett a megállapodás akadálya lehet a jegybanki tranzakciós adó, amely az Európai Központi Bank szerint veszélyezteti a magyar jegybank függetlenségét. A Magyar Nemzet azt írta: a kemény feltételek ellenére Orbán Viktor miniszterelnök bízik abban, hogy ősszel megegyezéssel zárulnak az IMF/EU-hiteltárgyalások.

Az Európai Bizottság egyelőre nem kommentálja a hírt

Az Európai Bizottság egyelőre nem kommentálja a Magyarországnak nyújtandó IMF/EU-hitel feltételeivel kapcsolatos híreket - tudatta csütörtökön a testület illetékes szóvivője.

Simon O'Connor, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi területért felelős szóvivője az MTI megkeresésére mindössze annyit válaszolt: a miniszterelnök sajtóban megjelent kijelentéséhez egyelőre nincs hozzáfűznivalója az Európai Bizottságnak."Ezen az áron, így nem" kell biztonsági, pénzügyi garancia a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az Európai Uniótól - jelentette be a Fidesz-KDNP-frakció döntését csütörtökön Facebook-oldalán a miniszterelnök. Orbán Viktor ezzel a Magyar Nemzet csütörtöki számában megjelent IMF-kölcsönfeltételekre utalt, amelyek egy részét, így a nyugdíjak csökkentését, a bürokrácia leépítését, a bankadó megszüntetését és a bankoknak juttatandó pénzeket ő maga is felsorolta a közösségi oldalon közzétett videoüzenetben.

Esik a forint, nő az országkockázati-felár

A javuló euróövezeti befektetői bizalmi környezet ellenére is gyengült csütörtökön a forint. Az eurót csütörtök délután fél ötkor 287,50 forinton jegyezték, szemben a szerda este és csütörtök reggel jellemző 284,50 forintos szint után.

Az euró jegyzése kora délután 285,40 forintról pár percen belül 289 forint fölé szökött az IMF/EU-megállapodást a felkínált feltételekkel elutasító kormányfői bejelentésére. A legmagasabb eurójegyzés 289,50 forint volt csütörtökön.

Az euró a hét eleje óta 284,50 forint szűk környezetében ingadozott. A 280-as jegyzés fölé a forint árfolyama a múlt hét elején, a jegybanki alapkamat csökkentése után emelkedett. A forint az év elején 324,27-es jegyzésen érte el leggyengébb árfolyamát az euróval szemben (1,30-as euró/dollár mellett). Azóta több-kevesebb ingadozással folyamatosan erősödik. Idei legerősebb árfolyamát 274,46-os eurójegyzésen augusztus 21-én érte el.A dollár csütörtök délután 228,30 forinton állt a reggeli 225,54 forint és a szerda esti 225,78 forint után.

A svájci frank 238,45 forint volt a reggeli 235,86 és a szerda esti 236,24 forint után. A japán jen 2,8935 forint volt, a szerda esti 2,8882 forint után.Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki ülését követően intézkedéseket jelentett be az euróövezeti kötvénypiaci feszültségek enyhítésére. Az intézkedési csomag javított ugyan a befektetői hangulaton, a lefelé módosított euróövezeti növekedési előrejelzés azonban gyengítette valamelyest az eurót.

A közös európai pénzt délután négy órakor 1,2540 dolláron jegyezték, szemben a délelőtt még jellemző 1,26 dollár feletti szinttel. Az euró jegyzése a hét eleje óta az 1,25-1,26 dolláros jegyzési tartományban mozog. A javuló euróövezeti befektetői bizalom áttételesen a térségbeli devizák árfolyamára erősítő hatással volt. A lengyel zloty 1,15 százalékkal, a cseh korona 0,86 százalékkal, a horvát kuna 0,37 százalékkal, a román lej 0,08 százalékkal, a szerb dinár 0,36 százalékkal erősödött csütörtökön.

Az EKB intézkedéseinek megelőlegezett bizalmat tükrözte a spanyol államkötvényhozamok csökkenése még délelőtt. A spanyol kincstár a tervezett kibocsátási határ tetején jelentős hozamcsökkenéssel helyezett ki 2, 3 és 4 éves kötvényeket. Szintén az általánosan javuló befektetői környezetnek tulajdonítható, hogy idei mélypontjára, az utóbbi egy évben most először 400 bázispont alá csökkent a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak árazása csütörtökön a londoni piacon.

Az egyik nagy londoni adósságpiaci adatszolgáltató, a Markit Financial Information Services kimutatása szerint a szuverén magyar törlesztésleállási kockázatra köthető biztosítási ügyletekből képzett származékos befektetési eszköz, a CDS (Credit Default Swap) árazása középárfolyamon 395 bázispont volt a csütörtöki londoni jegyzésben az irányadó öt éves lejáratra. Egy másik adósságpiaci adatszolgáltató, a CMA Datavision délelőtt még 393 bázisponton jegyezte az 5 éves magyar adósság CDS-árazását, délután azonban a jegyzés már 414 bázispontra emelkedett.