Jobs4Europe: Európai uniós konferencia a foglalkoztatásról

2012-09-07 08:01
Szociális vészhelyzetről beszélt José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön Brüsszelben, a Jobs4Europe konferencián, amelyen Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke politikai lépéseket sürgetett a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalán is.
A konferenciát az Európai Bizottság a munkahelyteremtés előmozdítása érdekében szervezte, annak házigazdája Andor László foglalkoztatási, szociálpolitikai és társadalmi befogadási kérdésekben illetékes EU-biztos volt. A fórumot több uniós politikus és szakember is az Európai Bizottság idei legfontosabb eseményének nevezte, mert 2008 óta a munkanélküliség 7-ről 10,4 százalékra emelkedett az Európai Unióban, az eurózónában pedig jelenleg 11,2 százalék az állástalanok aránya. Ez a bizottság szerint a közép- és hosszú távú stabilitást is fenyegeti.

Barroso a konferencián leszögezte, nemcsak pénzügyi, hanem bizalmi válság is van, mert - az utóbbi ötven évben először - az európaiak most bizonytalansággal és nem a jobb élet reményében tekintenek a jövőbe. Aggasztónak nevezte, hogy nőtt a munkanélküliség az unióban és az eurózónában, és ráadásul egyenlőtlenül oszlik meg a tagállamok között. A bizottsági elnök a munkaerő-áramlás szabadságának fontosságát hangsúlyozta, és egy valódi közös európai munkaerőpiac megteremtését sürgette. Teljessé kell tenni a Gazdasági és Monetáris Uniót, és mélyíteni kell az integrációt - hangoztatta.

Nyilvánvalóan politikai lépésekre van szükség a munkaerőpiac keresleti és kínálati oldalán is - állapította meg az Európai Tanács elnöke a fórumon. Van Rompuy véleménye szerint a kínálati oldalról a képzés, az oktatás javításával és a nagyobb mobilitás elősegítésével, a keresleti oldalon pedig a versenyképesség javításával és vállalkozásbarát üzleti légkör és szabályozás kialakításával lehet elősegíteni a munkahelyteremtést. Hangsúlyozta, a következő, 2014-2020-as uniós költségvetésben célzottabban kell alkalmazni az Európai Szociális Alap forrásait, de ehhez a tagállamok közötti kompromisszumra van szükség a novemberi rendkívüli uniós csúcstalálkozón. Beszámolója szerint a bizottság három olyan területet azonosított, amelyeken jelentős foglalkoztatásbővítésre van lehetőség: a zöld vagyis környezetbarát szektor, az egészségügyi szféra, valamint az információs és kommunikációs technológiák területe.

Haraghoz és frusztrációhoz vezet a fiatalok munkanélkülisége, ami a demokratikus intézményrendszer legitimitását is aláássa - adott hangot aggodalmának Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke. A szocialista politikus úgy vélte, fontos ugyan megvédeni az euró stabilitását, de ez nem cél, hanem eszköz a munkahelyteremtéshez és a növekedés beindításához. A munkanélküliség ugyanis sokkal nagyobb kárt okoz, mint a költségvetési hiány.

Andor László a tanácskozás résztvevőinek adott vacsorán egyebek közt azt hangoztatta, hogy európai munkanélküli-támogatási rendszert kell kidolgozni. Felszólította a tagállamokat, hogy alkossanak hatékony nemzeti munkahely-teremtési terveket. Tekintettel a mai, elfogadhatatlanul magas munkanélküliségi rátára, nagyobb politikai prioritást kell kapnia a munkahelyekre összpontosító programoknak - mondta. Andor szerint a munkaerő-piaci politikának az eddiginél jobban kell hangsúlyoznia a gazdaság keresleti oldalának erősítését, így csökkenteni kell a foglalkoztatást terhelő adókat, illetve támogatni kell az alkalmaztatást.

Merész strukturális reformokat sürgetett az Európai Unió tagállamai részéről a Jobs4Europe konferencián szintén felszólaló Angel Gurría, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára. Az általa vezetett szervezet azzal számol, hogy a munkanélküliség jövőre is 10 százalék fölött marad az Európai Unióban, és 11 százaléknál is magasabb lesz az euróövezetben.
MTI