Uniós szakértők szerint a kormány számításai túl optimisták

2012-09-07 20:12
Túl optimistának találják az Európai Unió szakértői a kormány gazdasági számításait - írta pénteken az Index egy birtokába jutott dokumentumra hivatkozva.
A honlap közölte: a dokumentum egy 14 oldalas összefoglaló, amelyet augusztus 31-én kelteztek, és az uniós szakértők írtak a júliusi hiteltárgyalások összefoglalásaként. Az Index szerint az uniós szakértők többek között kiemelték, hogy a magyar előrejelzés a GDP idei és 2013-as növekedésére nagyon optimista (0,1 és 1,6 százalék). Úgy vélik: az idei adatok alapján már látható, hogy elkerülhetetlen a recesszió, és jövőre is csak mérsékelt fellendülés jöhet.

Foglalkoztatásbarát adórendszer


Az export egyelőre támogatja a magyar növekedést, de valószínű, hogy csökkenni fog, a külföldi tőke beáramlása történelmi mélyponton van, a belső fogyasztás leállt, magas kamatozásúak az adósságok és elveszett a befektetői bizalom - olvasható a cikkben. A szakértők további lépéseket javasolnak a konvergenciaprogram végrehajtásához. A levél megismétli az IMF-EU delegációja által is ismertetett aggodalmakat, miszerint az idei hiány 0,25 százalékponttal lehet a tervezett felett, a 2013-as deficit viszont 4 százalék fölé kúszhat, szemben a kormány 2,2 százalékos vállalásával. Az írásból kiderül: az összefoglaló szerzői szerint a fiskális kormányzás szempontjából fontos lenne, hogy a Költségvetési Tanács mandátumát a kormány visszaállítsa, beleértve ebbe az erős vétójogot is. Az Index szerint a szakértők foglalkoztatásbarát adórendszert, a szegények terheinek, a tb-járuléknak, valamint a családtámogatásoknak a csökkentését, a szektorális adók felülvizsgálatát és az MNB-re kivetett tranzakciós adót eltörlését javasolják többek között. Az állam szerepét, a befektetői aktivitás adminisztratív és intézményi korlátait csökkenteni kellene. A költségcsökkentés és hatékonyságnövelés érdekében az állami vasút és buszos tömegközlekedés radikális reformjára lenne szükség - írja az Index.

A honlap szerint a dokumentumban nincs szó nyugdíjcsökkentésről, ingatlanadóról vagy szja-emelésről. Az Index cikke alapján nem tudni, hogy ez a dokumentum miként viszonyul, ahhoz a levélhez, amelyben az EU illetékesei a magyar kormány válaszait kérték a tárgyalások alapján felmerült kérdésekre, vagy ahhoz a "non-paper" dokumentumhoz, amelynek alapján pénteken az EU-tagállamok gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes képviselői egyeztettek a hiteltárgyalásról. Olivier Bailly, az Európai Bizottság szóvivője pénteken sajtótájékoztatón közölte: az Európai Bizottság a magyar válaszra vár azzal a dokumentummal kapcsolatban, amelyet a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank képviselői júliusban adtak át a magyar hatóságoknak.

A szóvivő pénteken megerősítette az MTI azon értesülését, hogy a Magyarországgal folytatott hiteltárgyalások ügye is napirenden szerepel az EU-tagállamok gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes képviselőinek egyeztető fórumán. Elmondta, hogy az IMF, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank közös álláspontját tartalmazó dokumentumot - amely az európai uniós szakzsargonban úgynevezett non-paper formáját ölti, vagyis nem hivatalos okmány, hanem a további egyeztetések alapjául szolgáló munkaszöveg - ezen a héten ismertették a tagállamok képviselőivel.Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában közölte: az IMF/EU-tárgyalódelegáció uniós része letett egy jelentést a közösség pénzügyi és gazdasági bizottságának a magyar tárgyalásokról. Ennek a dokumentumnak - amelyben "sokkal több konkrétum szerepel, mint bármely korábbi papírban" - van egy nagyon fontos pozitív megállapítása: elismeri, hogy Magyarországnak elővigyázatossági megállapodásra van szüksége, nem pedig pénzre - fejtette ki a miniszterelnök.
MTI