A kínai gazdaság egészségét veszélyeztetik az állami vállalatok

2012-09-12 14:18
A többségi állami tulajdonban lévő vállalatok (SOE) jelentik ma az egyik legnagyobb veszélyforrást a kínai gazdaság számára, azok többsége ugyanis nem hatékonyan működik és a piaci buborékok kialakulásának esélyét növeli - figyelmeztetnek a szakértők.
A SOE-k leginkább inkubátorban felejtett óriáscsecsemőkhöz hasonlíthatók: az állam óvó kezei alatt, a versenytársak kiszorításával az elmúlt másfél évtizedben jelentős növekedést produkáltak, de nagyra nőttük után is évi több száz milliárd jüanes pénzügyi támogatást kapnak, s legalább ugyanennyit spórolnak a nekik járó kedvezményes adókulcsokon és a piacinál kedvezőbb banki kamatlábakon.

Az inkubálás a kínai állam részéről olyan jól sikerült, hogy a cégek közül idén minden eddiginél több, 68 került be az amerikai Fortune magazin 500 legnagyobb globális vállalatot listázó rangsorába. Jelenleg a világ 10 legnagyobb cége közül három - a Sinopec, a CNPC és az elektromos energiaszolgáltató - kínai, mindhárom SOE.

A többségi állami tulajdonban lévő vállalatok nagy része ugyanakkor veszteséges, nem hatékony, miközben mesterséges fenntartása az egyes piacok túlkapacitásához járul hozzá. Mindezzel pedig a piaci buborékok kialakulásának esélyét növeli egy egyébként is bizonytalan nemzetközi gazdasági környezetben - figyelmeztetnek újra és újra a közgazdászok. Ahogyan arra az Európai Unió pekingi kereskedelmi kamarája is rámutatott a szeptember elején megjelent éves jelentésében, Kínában a piacgazdaságra való váltáshoz elengedhetetlen a szabad verseny feltételeinek megteremtése, így a közbeszerzéshez, a pénzügyi forrásokhoz és az innovációhoz való egyenlő hozzáférés biztosítása.

A SOE-k piactorzító hatását az USA-Kína Üzleti Tanács évek óta a kelet-ázsiai országba igyekvő külföldi cégek térnyerésének egyik legnagyobb akadályként listázza, a már Kínában lévő amerikai cégeknek pedig kétharmada versenyzik közvetlenül is ilyen cégekkel. Az egészségtelen rendszer nemcsak a versenyt, de Kína gazdasági befolyása miatt az egész világgazdaság növekedését veszélyeztetheti - mutat rá a két szervezet. A központi támogatás az állami óriáscégek külföldi terjeszkedését hátráltathatja, így például az Európai Bizottság májusban bejelentette, vizsgálatot indít a Magyarországon is jelen lévő ZTE és Huawei kínai bankoktól kapott kölcsöneit illetően, fennáll a lehetősége ugyanis, hogy a két vállalat bújtatott állami támogatásban részesül. A többségi állami tulajdonban lévő cégek reformjának szükségességét Ven Csia-pao (Wen Jiabao) miniszterelnök tíz éve hangoztatja, a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) pedig az idén márciusban konkrét lépéseket és a magántőke gazdaságba való fokozottabb beengedését ígérte, mindezidáig ugyanakkor kevés előrelépés történt az ügyben.
MTI