Tarlós a főváros tulajdonába venné a Duna-parti területeket

2012-09-14 12:21
A főpolgármester szerint új rendezési tervek és egy egységes projekt valósulhat meg a budapesti rakpartokon és ingatlanokon, amennyiben a kormány támogatja azt a belügyminisztériumi tervezetet, amely a fővárosi önkormányzatnak adná a kerületek Duna-parti ingatlanjait.
A főpolgármester egy másik témában tartott pénteki sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a Duna-parti területek kezelése szervezetlen, követhetetlen a felosztás, így egy közelmúltbeli kormányülésen felmerült, hogy a Duna-parti utak és a közvetlenül kapcsolódó ingatlanok a fővároshoz kerüljenek.Jelezte, hogy a folyamhasznosítás állami monopólium, s amennyiben kormánytámogatást kap a tervezet, akkor a kormánnyal együttműködve új rendezési tervek készülnek. Az elképzelések között említette, hogy a nagyhajókat "kitelepítenék" a belvárosból, s új bázisuk Csepelen jöhetne létre.

Az északi szakaszon, a Városkapu vagy a Népsziget környékén jachtkikötőt lehetne építeni, a belső, felszabaduló szakaszokon pedig a kishajó-forgalmat szeretnék sűrűbbé tenni, több beszállóhellyel, új hajók vásárlásával. Utóbbit Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár is támogatásáról biztosította, és már ebben a ciklusban lesznek látható eredmények - tette hozzá.A kormányzati honlapon csütörtökön tették közzé azt a kormány által még nem tárgyalt tervezetet, miszerint jövő január 1-jével ingyenesen a fővárosi önkormányzat tulajdonába kerülnének a budapesti kerületi önkormányzatoknak a Duna partvonalával közvetlenül határos ingatlanjai.

A dokumentum indokolásában az olvasható: a Duna kiemelt helyet tölt be az ország életében, így Budapestnek is fontos, hogy a város közigazgatási területén belüli, a folyó partvonalával közvetlenül érintkező önkormányzati ingatlanok egységes szempontok alapján legyenek hasznosítva, fejlesztve. Ez a közlekedés, az idegenforgalmi lehetőségek kiaknázása, valamint az árvíz elleni védekezés szempontjából is fontos - érvel a Belügyminisztérium.
MTI