Szinten tartott kifehérítés

Egymilliárd felett költünk potyautasokra
Cseke Hajnalka
2012-09-20 06:06
Megállt az egészségbiztosítás kifehéredése. Évek óta változatlanul mintegy négyszázezren nem rendelkeznek biztosítási jogviszonnyal.
Áron egy évet halasztott a jogi karon, mivel párhuzamosan az ELTE történelem szakára is járt. Amikor az államvizsgáit követően szakorvosnál kellett jelentkeznie, akkor jutott eszébe, talán már nem is biztosított. Az egyetemen felhívták a figyelmét arra, ha nincs hallgatói jogviszonya, azaz végzett, ám még nem helyezkedett el, egészségügyi szolgáltatási járulékot köteles fizetni. Nem nagy összeget, 6390 forintot havonta. Ez az ára annak, hogy biztosított legyen. A budapesti fiatalember meglepődött, hogy az egészségbiztosítónál közölték: fél évig még él a nappali tagozatos hallgatókat megillető egészségbiztosítási jogviszonya. Nagybátyja gondosabb volt. Amikor két évvel ezelőtt a családjával együtt Ausztriába költözött, minden hivatalnál, az önkormányzatnál, a nyugdíj- és egészségbiztosításnál is bejelentette, hogy ezentúl egy másik uniós államban tesz eleget járulékfizetési kötelezettségének.

ELVÁNDORLÁS
Az elmúlt hónapokban a regionális adóhivatalok a megyei lapokban hívták fel a figyelmet arra, hogy a belföldi lakóhellyel rendelkező, az Európai Gazdasági Térség valamelyik államában dolgozó magyar állampolgárok kötelesek bejelenteni külföldi munkavállalásukat az egészségbiztosítónál, éppen azért, hogy tisztázzák helyzetüket. Ha valaki külföldön él, de nem biztosított, azaz nem helyezkedett el, idehaza kell fizetnie a már említett havi 6390 forintos egészségügyi szolgáltatási járulékot. Más tagállamban való munkavállalás esetén a magyar állampolgárok az adott országban válnak biztosítottá, magyarországi tb-jogviszonyuk megszűnik, taj számuk passzívvá válik, éppen azért, hogy elkerüljék a kettős járulékfizetést.

Mivel egyre növekszik a Magyarországról külföldre távozók aránya, a Figyelő megkereste az OEP-et, hogy megtudja, az uniós országokban és a világban másutt szerencsét próbáló magyarok eleget tesznek-e bejelentési kötelezettségüknek. Az OEP lapunkkal közölte, 2009 óta összesen 54 321-en jelezték, hogy munkavállalás céljából más országba távoztak. Figyelemre méltó adat, hogy 2012 első hat hónapjában majdnem annyian mentek ki, mint 2009-ben egész évben. (2009-ben 14 562-en, az idei év első felében pedig 14 076-an, a 2010-es esztendőben 10 648, míg 2011-ben 11 035 fő.) Az Egészségbiztosítási Pénztár nyilvántartásaiból nem határozható meg és nem gyűjthető ki, hogy hányan hallgattak, azaz nem közölték kiköltözésüket. Magyarán, az 54 ezres számnál lényegesen többen is távozhattak Magyarországról.

PIROS LÁMPA
Lapunk arról is érdeklődött, mennyi a potyautasok száma, azaz azon állampolgároké, akik semmilyen jogcímen nem jogosultak egészségügyi ellátásra, nem biztosítottak. Az OEP közlése szerint 2012-ben a jogviszonnyal nem rendelkezők száma 400 ezer körüli, s nem mutat lényeges változást az előző évekhez képest. „A 2011. évben 1 085 298 esetben jelzett a rendszer piros lámpát a szolgáltatóknak, 269 791 darab taj számmal kapcsolatban” – válaszolta az OEP. A négyszázezres, jogviszonnyal nem rendelkező kör jelentősnek mondható ahhoz képest, hogy Magyarországon 3,622 millió ember biztosított, azaz ennyi ember után fizet a munkáltató egészségbiztosítási járulékot, további 306 ezren pedig – akiket semmilyen jogcímen nem illet meg egészségügyi szolgáltatás – 
fizetik maguk után az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Az összes jogosult száma 9,56 millió, de ebbe beletartoznak a nyugdíjasok, a kiskorúak, az egyetemisták, a rokkantnyugdíjjal rendelkezők, a gyesen, gyeden lévők s a különféle munkanélküli-ellátásban részesülők is. Az adatokból az látszik, hogy az egészségbiztosítás kifehérítése egy szinten megállt, míg ugyanis 2007-ről 2008-ra megduplázódott az addig szürke-, illetve feketezónából a járulékfizetők táborába átlépők száma, 2009 óta lényegében változatlan. A Figyelőnek több szakmai informátorunk jelezte, lehetetlen kísérlet a maradék 400 ezer nem fizető bevonása a járulékfizetők táborába, ugyanis nagyrészt azokat fedi le, akiket a munkaerőpiacra sem lehet bevonni, „teljesen kiestek az állam látóköréből”. A biztosítási jogviszonnyal nem rendelkezők ellátása 2011-ben 1,368 milliárd forint költséget jelentett az egészségügyi kasszának.