Óriási bukás

Interjú Román Gyulával
Szirmai S. Péter
2012-09-20 06:20
Lelkiismeret-furdalása van a cég sorsa miatt, de nem volt sem adócsalás, sem felelőtlen gazdálkodás a Kapuvári Hús Zrt.-nél – nyilatkozta lapunknak a végveszélybe került, de nemzetstratégiai jelentőségűvé minősített társaság volt tulajdonosa.
– Kezdjük a kályhánál: valóban 1 forintért adta el júliusban az összesen több mint 20 milliárd forintos árbevételű Kapuvári Hús Zrt.-t és a Kapuvári Bacon Kft.-t?
– 2011. október 14-én keresett Zsobrák Péter, hogy a vele együttműködő befektetők megvennék a kapuvári cégeket. Később átadott egy szándéknyilatkozatot, elkezdődött az értékesítési folyamat, kölcsönösen rögzítették a feltételeket. Elindult az átvilágítás a három cégnél, úgymint az R-KO-N Mezőgazdasági Kft.-nél,
a Kapuvári Hús Zrt.-nél és a Kapuvári Bacon Kft.-nél. 2012. július közepére értünk a végére, és szerződtünk. A folyamat a kapuvári vezetés teljes közreműködésével, transzparens módon zajlott. A vételárnak két fontos eleme volt: jelképes összeg a részvényekért, de igen jelentős volt a társaságokkal összefüggő mögöttes kötelezettségek átvállalása.

– Nem csak formalitás volt, hogy még a felszámolás előtt kiszállhasson?
– A Kapuvári Húsnak 2012. július 1-jén két hitele járt le, két kereskedelmi banknál. Már 2011 áprilisában indította a cég a kérelmeket a hitelek hosszabbítása érdekében az akkori igazgatósági elnök (Foltányi Árpád – a szerk.) vezetésével. A teljes hitelállomány átalakítására egy kitűnő programot dolgozott ki, de egy szűk fél év elteltével egyértelművé vált, hogy a hosszabbítás nem megy. Ez év januárjában a cég a Magyar Fejlesztési Bankhoz fordult hitelért. A márciusi egyeztetésen, ahol részt vettem, bejelentettem, hogy átvilágítás zajlik a kapuvári cégeknél, és egy olyan vevőkör látszik, amely új forrásokat tud mobilizálni, fantáziát lát a húsiparban. Én július 20-án úgy adtam át a tulajdont, hogy minden rendelkezésre álló információ azt erősítette, az új tulajdonosi kör kap hitelt, és további új pénzek kerülnek be a rendszerbe. Akkor sem gondoltam, és ma sem gondolom – különösen a kormánydöntés után –,
hogy a Kapuvári Hús Zrt. bedől.

– Ki az új tulajdonos? Azt rebesgetik, hogy vagy Fidesz-közeli vállalkozók képviselője, vagy az ön embere, akinek be kell dönteni a céget. A bedöntésre utalt Foltányi Árpád korábbi igazgatósági elnök és gazdasági igazgató a világhálón.
– Hát nem az én emberem, bár sokat látnak vele együtt Kapuváron, mert szerződésben foglalt kötelezettségem, hogy egy évig szakmailag segítsek neki.

– És nincs lelkiismeret-furdalása a bedőlés határára jutott volt cége miatt? Múlt héten az üzem már alig tudott alapanyagot vásárolni, és tüntettek a munkájukért aggódó dolgozók.
– De van.

– Mégsem tartotta meg a Kapuvári Bacon Kft. felét?
– 2008-ban, amikor visszavettem a Kapuvári Hús Zrt.-t a Debreceni Hús-csoport eladása után, azt terveztem, hogy Kapuváron egy magas technológiai szintű frisshús-rendszert építek, a darabolástól a speciális csomagolásokig, és Szekszárdon a volt húskombinát helyén befektetőkkel egy sertésnagyvágóhidat létesítek. Ma Kapuváron rengeteg munkával, sok százmilliós ráfordítással megvalósult az első cél, és – a kormányprogrammal összhangban – soha ilyen közel nem álltak a sertéstermelők a szekszárdi nagyvágóhíd megvalósításához. Ma, Zsobrák Péter eredeti vásárlási szándéka szerint, a Kapuvári Hús 99 százalékos tulajdonában van a Kapuvári Bacon Kft., amely a szekszárdi ingatlan százszázalékos tulajdonosa.

– Ahhoz mit szól, hogy az „előző kormány felelőtlen garanciavállalása” miatt vizsgálatot indított a jelenlegi kabinet, amely vastagon érinti Kapuvárt is?
– Megdöbbentem.

– Hiába, ha az összes nagy húsos cég már a bedőlés határán tántorog. Kapuvár vagy a húsipar van bajban?
– Az egész húsipar mély válságban van, nemcsak Magyarországon, hanem az EU-ban is. A még működő cégek jó része óriási veszteséget halmoz fel. A húsban a mai napig nagy a verseny, a kereskedelmi hálózatok dúskáltak az ajánlatokban, heti versenyeken dőlt el, hogy kitől vásárolnak. 2012 első fél évében 32 százalékkal voltak magasabbak az élősertés-árak, mint 2011-ben, és a nagy vevőknél Kapuváron ebből 9 százalékot lehetett áremelésként
realizálni. A vezetés abban dönthetett, hogy bezár, vagy veszteségesen, de termel. Ez a helyzet most változik: aki most túlél, annak biztos piaca lesz, a jövőben már keresni fog a húsiparban, ezért jó döntés a kiemelt kategória Kapuvárnak.

– Szóval a kapuvári az sikertörténet?
– Számomra semmiképp. Sőt, óriási bukás. Négy év kemény munkájával elveszítettem a kapuvári gyárért kifizetett vételárat, 250 millió forintot, amelyet tőkeemelésre fordítottam, továbbá ma több mint 120 millióval tartoznak nekem a cégek. Viszont Kapuvár még 10 hete a védőgázas termékekben piacvezető volt, technikailag, higiéniailag csúcstechnika.

– Nem is értem, hogyan tudták eddig életben tartani a Kapuvári Húst, amikor már februárban kérték a felszámolását.
– Nagyon sok munkával.

– Mégis mintha boszorkányüldözés folyna a cégnél, a volt gazdasági igazgatót áfacsalással gyanúsítja a NAV. Önt is támadják?
– Engem nem, az operatív ügyekbe nem folytam bele. Évek óta ismerem Foltányi Árpádot, önállóan, teljes jogkörrel vitte a gazdasági területet. A gyárban szigorú utasítás szabályozta az élő sertések vásárlásának rendjét.

– Több ilyen áfaügy is volt Kapuváron?
– Az elmúlt kilenc év alatt folyamatos volt az adóellenőrzés, de ez, a 2012. márciusi ügyet érintő az első vizsgálat, amely áfaanomáliát vet fel. Az adóügyeknek nem vagyok ugyan szakértője, de olyannal még nem is találkoztam, hogy egy cégnél az elsőfokú határozat alapján máris foglal az adóhatóság, zárolja a számláit, és ezzel ellehetetleníti a működését.

– Azért a tavalyi mérleg is elég fura, amely a mélyülő válságban egyszer csak pluszt mutat. Így könnyebb volt eladni a céget?
– Pénzügyi műveletek eredményeként volt némi nyereség. Ismereteim szerint ezt a mérleget a cég felülvizsgálja.

– Az is szabályos, hogy Foltányi szerint őt arra utasították – bár ezt megtagadta –, hogy a Kapuvári Húsba bejövő pénzeket átirányítsa a Bacon Kft.-be? Nem a pénzek ilyen mozgatását hívják egy bedőlés határán álló cégnél fedezetelvonásnak?
– Nem tudok ilyen kérésről.

– Ebből a helyzetből még meg lehet menteni a kapuvári húsüzemet?
– Ehhez meg kellene szüntetni a céget körülvevő negatív hangulatot, mert a beszállítók elveszítették a bizalmukat, és rendezni kell a sorokat az adóhatóságnál. Be kell bizonyítani, hogy semmilyen sumákolás nem történt, meg kell szerezni a hitelt, ehhez viszont pótlólagos saját erő kell.

– Esélyt adna a túlélésre, ha csatlakozna a feldolgozó a formálódó nemzeti húsholdinghoz. Korábban keresték ez ügyben?
– Engem nem kerestek, de hallottam róla, szerintem jó ötlet.

– Mit csinál ezután?
– Még egy évig a szerződés értelmében kénytelen vagyok húsiparozni, de utána végleg abbahagyom.

Román Gyula
■ 65 éves, gépészmérnöki és mérnök-közgazdászi diplomát szerzett a miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen.
■ 1990-ben alapította meg az R-KO-N Kft.-t, majd 1997-ben hozta létre a négy cégből álló Debreceni Hús-csoportot, amelyet 2008-ban eladott a Penta-csoportnak, de megtartotta belőle a Kapuvári Hús Zrt.-t, amelyet 2012 júliusában adott el Zsobrák Péternek.
■ Nős, egy fia van.


Damoklesz bárdja
A kapuvári húsfeldolgozó körül azután kezdtek sűrűsödni az események, hogy Zsobrák Péter ügyvédjelölt egy máig ismeretlen tulajdonosi kör képviseletében júliusban megvásárolta Román Gyulától a 17,4 milliárdos árbevételű Kapuvári Hús Zrt.-t és az 5,5 milliárdos forgalmú Kapuvári Bacon Kft.-t. A váltás rendezettnek tűnt, de heteken belül egyre több probléma bukkant felszínre. Foltányi Árpád azóta távozott gazdasági igazgatónál az adóhatóság házkutatást tartott áfacsalás gyanújával. A kormány a múlt héten nemzetstratégiailag kiemelt és megmentendő céggé minősítette a két vállalatot, ennek ellenére a termelés továbbra is akadozik, alig-alig jut alapanyaghoz a feldolgozó.