Mélyrepülésben az üzleti hangulat Németországban.

2012-09-24 10:49
Egymást követő ötödik hónapban is romlott Németországban az üzleti hangulat - közölte a müncheni ifo gazdaságkutató intézet
A piaci várakozásokkal szemben nem javult, hanem tovább romlott szeptemberben a német üzleti bizalmi index: a mutató az augusztusi 102,3 pontról 101,4 pontra csökkent szeptemberben. Elemzők átlagosan 102,5 pontra számítottak. A hétezer német feldolgozóipari, építőipari, nagy- és kiskereskedelmi vállalat megkérdezésével készülő felmérés részmutatói közül a jelenlegi helyzet megítéléséé 110,3 pontra esett az augusztusi felülvizsgált 111,1 pontról. A fél évre előre tekintő üzleti várakozások részmutatója 93,2 pontra süllyedt az augusztusi 94,2 pontról. Az ifo vizsgálataiban a száz pont alatti mutató azt jelzi, hogy a megkérdezettek többsége a helyzet romlására számít, száz pont feletti érték pedig azt jelzi, hogy a többség bizakodó.

"Továbbra is érvényben vannak azok a hatások, amelyek féken tartják a német gazdaságot" - értékelt Hans-Werner Sinn, az ifo elnöke az adatközlést kísérő közleményben. Az ipari és kereskedelmi mutató romlott szeptemberben augusztushoz képest, -2,5 pontról -4,3 pontra. Ezen belül a kereskedelmi alindexek valamelyest javultak (a nagykereskedelemé -2,1 pontról 0,0 pontra, a kiskereskedelemé pedig -4,7 pontról -4,0 pontra), míg az ipari alindexek romlottak (a feldolgozóiparé -1,3 pontról -4,2 pontra, az építőiparé -7,0 pontról -10,1 pontra).

A szolgáltatási hangulatmutató valamelyest javult, az augusztusi 12,7 pontról 14,1 pontra nőtt a mutató. Az ágazatban a jelenlegi helyzet megítélése is kedvezőbb lett, 24,0 pontról 28,0 pontra, míg a várakozások alindexe 2,0 pontról 1,0 pontra romlott."A mai ifo-index azt jelzi, hogy a német vállalatok továbbra is szkeptikusak az Európai Központi Bank kötvényvásárlási programjának gazdasági hatásait illetően" - értékelt Carsten Brzeski, az ING elemzője. A közgazdász szerint az üzleti hangulatmutató értéke arra enged következtetni, hogy a német gazdaság visszaeshet a harmadik negyedévben.

Jennifer McKeown, a Capital Economics elemzője is a német gazdaság harmadik negyedévi kilátásait elemezte kommentárjában. Mint mondta, "összességében, lehet, hogy Németország elkerüli a visszaesést július-szeptemberben, de már csak idő kérdése, hogy mikor csökken a gazdasági kibocsátás". Ettől még nehezebb lesz irányítani az euróövezet perifériájára szorult államok megmentését - tette hozzá.

A német gazdaság, amely a válságot jelentős kivitelének és erős iparának köszönhetően egyelőre jól vészelte át, most egyre inkább a lassulás jeleit mutatja. Az euróövezeti államok megszorításainak és a világgazdaság lassulásának hatására csökkent a kereslet a német termékek iránt.

Az ipari termelővállalat Bosch és az acélipari óriás ThyssenKrupp ismét bevezette alkalmazottainál a Kurzarbeitot, azaz a rövidebb munkaidőt. A válság tetőpontján a német vállalatok inkább csökkentették a munkavállalók munkaidejét, és arányosan kevesebbet fizettek, hogy elkerüljék a jelentős elbocsátási hullámokat.A gazdaságkutató intézetek is sorra rontják az ország gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzéseiket. A német bankszövetség (BdB) jövőre 1,1 százalékos, a kölni német gazdaságkutató intézet (IW) csupán 0,7 százalékos, a rajna-vesztfáliai gazdaságkutató intézet (RWI) 1 százalékos, a hallei gazdaságkutató intézet (IWH) 0,8 százalékos, a kieli világgazdasági kutatóintézet (IfW) pedig 1,1 százalékos GDP-növekedést vár 2013-banValamennyi előrejelzés lényegesen alacsonyabb a 2010. évi 4,2 százalékos és a 2011. évi 3,0 százalékos növekedési ütemnél.
MTI