Bankkörkép - a központi bankok reakciója a FED bejelentésére

Hajdu-Pásztor Petra
2012-09-26 07:55
A világ vezető központi bankjainak tőkeinjekciója globális dominó-effektushoz vezetett, mely Brazíliától Törökországig új monetáris és fiskális lépéseket válthat ki. A várható csomagokról és az egyes régiók stratégiai helyzetéről a Wall Street Journal készített összeállítást.
Legutóbb a Japán Központi Bank jelentett be újabb monetáris lazítást. A vergődő japán gazdaságot részben a pénzügyi piacok támogatásával, részben a yen értékének csökkentésével, és ezáltal a japán exportőrök segítésével kívánják stimulálni. A bank 1 billió dollárra növelte eszközvásárlási programjának keretét, miközben annak időtartamát hat hónappal kibővítetve 2013 végéig meghosszabbította.

Az Európai Központi Bank nemrég hirdette ki, hogy kész felvásárolni azon eurózóna tagországok adósságát, melyek segítségre szorulnak a kölcsönök visszafizetésében. Az amerikai FED legutóbbi lépése havi 40 milliárdos limitet biztosít jelzálogalapú értékpapírok vásárlására. Ráadásul az akció határozatlan időre, a gazdaság talpra állásáig szól. A befektetők arra számítanak, hogy az így lépéskényszerbe hozott angoloknak is hamarosan be kell majd jelenteniük saját gazdaságélénkítő csomagjukat.

Mivel a FED és a többi vezető központi bank hosszú távon elkötelezettnek mutatkozik a könnyű pénzszerzés mellett, ezért a befektetők azt várják, hogy e lépések hatása hónapokra vagy akár évekre is kimerül majd. Ugyanakkor várhatóan ez a törekvés hamarosan végigsöpör majd a globális pénzügyi piacon.
A befektetések azon országok piacain csoportosulnak, amelyek Japánnál, az Egyesült Államoknál és némelyik európai országnál magasabb kamatlábakat kínálnak. Ez a többi központi bankot is arra sarkallhatja, hogy saját intézkedéseikkel a kamatlábakat alacsonyan tartsák, hogy valutájuk kevésbé tűnjön vonzónak.

Brazília a hétfői napon megelőző lépéseket tett hivatalos pénzneme, a real túlértékelődése ellen. Ugyanezen a napon Peru is aktívan lépett föl a perui sol gyengítése érdekében, kedden pedig Törökország csökkentette a vártnál nagyobb mértékben a kamatlábakat.

Ellentétben a korábbi lazítási periódusokkal, melyek „valuta háborúk" kitörésével fenyegettek, néhány piaci szereplő ezúttal tompított válaszra számít. Dél-Koreában, Thaiföldön, Szingapúrban és a Fülöp-szigeteken már elővigyázatossággal figyelik valutájuk felértékelődését a FED bejelentése óta, és készen állnak a gazdaságuk védelmében lépéseket tenni a túlzott tőkebeáramlás ellen. Kína különleges helyzetben van, hiszen az USA régóta túlságosan alulértékeltnek tartja a yuan-t, de Simon Evenett, a svájci St. Gallen Egyetem közgazdásza szerint az ország „nem fogja kockáztatni a nyílt konfrontációt Washingtonnal a választások végéhez közeledve".