Nem középiskolás szinten - Oktatásszervezés külföldre
2012-09-27 06:32
Személyes képességfejlesztéssel együtt közvetít magyar diákokat külföldi egyetemekre a Milestone Consulting Kft., ezzel jelenleg egyedülálló a hazai piacon.
Öt éve egyszer már felmerült a ma 28 éves Léderer Dánielben, hogy érdemes lenne Magyarországon is meghonosítani az angolszász típusú oktatásszolgáltatást, de az ötlet akkor még életképtelen volt. Két éve viszont otthagyta diplomáciai karrierjét, és a 27 éves Zeitler Ádámmal megalapította a Milestone Consulting Kft.-t. Jól ráéreztek a külföldi továbbtanulás iránt megnőtt hazai igényekre. Mindketten közgazdászok, több évet töltöttek angolszász területen diákként – erre a tudásra alapozták a vállalkozásukat is. Fő szolgáltatásként magyar diákokat közvetítenek külföldi egyetemekre, ám tevékenységük jóval több, mint egyszerű oktatásszervezés. Hozzáadott értékük a mentori rendszerben működő képzési tanácsadás és képességfejlesztés, az angolszász felsőoktatási rendszernek megfelelően. Tapasztalatuk szerint ugyanis ez a szisztéma csak felerészben szól a tanulmányi eredményekről.
A fennmaradó részt az aktív közösségi élet és az egyéni képességek állandó fejlesztése tölti ki, ami a munkáltatók számára legalább annyira fontos, mint az adott képesítést igazoló diploma. Olyannyira, hogy a Milestone-hoz forduló diákokat elsősorban az egyéni képességeket felmérő, angol nyelven zajló felvételi vizsga alapján szűrik ki, ahol a bekerülési arány csak 50 százalékos. A diákok a sikeres felvételi után kapcsolódhatnak be a cég szakmai programjába, amely három egymásra épülő elemből áll. Elsőként személyes orientációs kurzusokon vesznek részt, ahol közösen kiválasztják a képességeiknek legmegfelelőbb egyetemet. Majd az egyéni képességfejlesztés és az egyetemi életre való felkészítés zajlik. Végül az adminisztrációs rész – külföldi lakás, szállás megtalálása – következik, amelyben a már külföldön tanuló diákok is segítenek. Az egyéves felkészítő program alapdíja 200 ezer, a külföldi egyetemre való bekerülés után járó sikerdíj pedig 300 ezer forint. A cég kétéves működése alatt összesen 120 diákot helyezett már el külföldi egyetemeken, háromnegyedüket Nagy-Britanniában. Az átalakuló magyar felsőoktatás eredményeképpen egyre nagyobb az igény a külföldi továbbtanulásra – és mindig lesznek olyan szülők, akik képesek megfizetni az átlagosan 2-3 millió forintos angliai tanulás éves költségeit.
A cég víziója, hogy olyan sikeres diplomások hálózatát hozza létre, akik az anyaintézményt és egymást is segítik életük során. „Számunkra a Harvard Egyetem a minta, ahol az öregdiákok a tanulmányaik után is részt vesznek az egyetem körüli közösségi életben” – mondja Léderer Dániel. A cégtulajdonosok feltétlenül hosszabb távon gondolkodnak, hét főállású alkalmazottat foglalkoztatnak, és szeretnének egy stabil, jól működő, közepes méretű vállalatot felépíteni. Külső finanszírozást eddig nem vettek igénybe, és egyelőre nem is gondolkoznak tőkebevonásban. „Bár eddig két befektető is megkeresett minket, az egyik nem értette, hogy mit csinálunk, a másik csak a szolgáltatásra tartott volna igényt, a víziót nem akarta” – mondja Zeitler Ádám.
Terveik szerint a közeljövőben indítják be a terjeszkedést Kína és Ausztria irányába. „Több érdeklődő is volt ezekből az országokból a modell iránt” – mondja Zeitler Ádám.
Múlt és jövő
– Mennyi a Milestone eddigi befektetése?
– Kezdettől fogva alapelvünk, hogy csak munkát rakunk a vállalkozásba, és a bevételeket visszaforgatjuk. Egy befektetői ajánlat alapján a cégérték nagyjából 120 millió forint lehet.
– Hol lesz a vállalkozás 5 év múlva?
– Vezető oktatásszolgáltató és tudásközpont szeretnénk lenni a régióban. Megháromszoroznánk a bevételt, de úgy, hogy a hallgatói létszám ne növekedjen. Mindezt cégek bevonásával kívánjuk elérni, amelyek tanulmányi szerződéssel finanszírozzák a diákok megélhetési költségeit külföldön.