Kötvénypiaci hossz

Bakos Ádám
2012-09-27 06:40
Vége a nyárnak, és ez a globális kötvénypiacon is érezhető, egymást érik az új kötvénykibocsátások. Feltörekvő államok, érett és fejlődő cégek is piacra lépnek, és alacsony hozamokkal képesek eladni kötvényeket. Figyelem: nem árt az óvatosság, lufiszagot érezni!
Kedvező a kockázatosabb kötvények nemzetközi környezete! A Draghi-féle kötvényvásárlási koncepció és a Fed újabb lazítási programja csökkentette az extrém negatív szcenáriók valószínűségét, és kitolta az alacsony kamatkörnyezet várható időhorizontját.

A keresleti oldal erős maradt, így folytatódhatott a beáramlás a magasabb kockázatú, illetve feltörekvő piaci kötvényalapokba. A kötvényfelárak több mint egy éve nem voltak ilyen alacsonyak, a hozamszintek pedig rekordmélységben vannak, ez komoly ösztönzést jelent a hosszabb távra olcsó refinanszírozást kereső kibocsátóknak. Ráadásul a banki hitelcsatornák elapadása is egyre több vállalatot lök a kötvénypiac felé, így nem csoda, hogy rengeteg kibocsátást látunk. A kötvényalapok portfóliókezelői tobzódhatnak a választékban, az elmúlt hetek kedvező piaci környezetét kihasználva sokan még akkor is a kötvénypiacra lépnek, ha jelenleg nincs szükségük a forrásra. Az elmúlt hetekben-hónapokban főleg az eurós/dolláros alapokba érkezett sok pénz világszerte, nem csoda, hogy a dollárban mért átlaghozamok gyorsabban csökkentek, és a helyi devizában mért feltörekvő piaci hozamok prémiuma négy éve nem látott szintre nőtt (1,14 százalék).

Magyar szempontból is érdekes volt, hogy a Mol is kihasználta a kínálkozó lehetőséget, és hétéves lejáratú dolláradósságot dobott a piacra. A Mol szakértői úgy látszik kockázatosnak ítélték a várakozást. A papír árazása a háromszoros keresletre való tekintettel az indikált ársáv aljához közelebb alakult, ez 6,44 százalékot jelent, a kibocsátott mennyiség a benchmarknak számító 500 millió dollár lett.

A sikeres kibocsátás értékét nem csökkenti, de mindenképp érdekes megvilágításba helyezi, hogy a Mol egyik régiós versenytársa, az OMV ugyanaznap két 750 millió dollár nagyságú 10, illetve 15 év lejáratú kötvénysorozatot adott el, 2,78, illetve 3,63 százalékos szinten. Noha a cég hitelminősítése három fokozattal jobb, mint a Molé, az alacsonyabb hozamok feltétlenül tükrözik az országkockázatból fakadó különbségeket is.

Sokat olvasni mostanában egy magyar devizakötvény-kibocsátás esélyeiről, érdemes körbenézni, mások milyen feltételekkel tudtak kötvényt eladni. A B hitelminősítésű Ukrajna múlt héten ötéves dollárpapírjából adott el újra a befektetőknek. A 600 millió dolláros pakk másfélszeresére lett volna kereslet, a kialakult hozamszint 7,46 százalék volt; két hónapja még 9,25 százalékot kaptak a befektetők ugyanezért a papírért. E mellett szinte eltörpül a szintén B minősítésű Zambia első tízéves dollárkötvény-kibocsátásának hozama: a 750 millió dollárnyi 5,625 százalékos szint mellett kibocsátott papírra állítólag 10 milliárd dollárnál is magasabb volt a kereslet.

Lengyelország legnagyobb bankja, a PKO Bank 1 milliárd dollárnyi papírt értékesített, 4,63 százalékos hozamon, ezzel a lengyel cégek által külföldi devizában kibocsátott adóssága már most több mint háromszorosa a 2011-es értéknek. Oroszországban szintén dübörögnek az eladások, utoljára négy éve volt ilyen erős negyedév a kibocsátások terén, 14 milliárd dollárhoz közelít az orosz vállalatok és bankok által a harmadik negyedévben bevont forrás. Még a bóvli kategóriájú online bank, a Tinkoff Credit Systems is 250 millió dollár finanszírozáshoz jutott, bár csak 10,75 százalékos hozamon.

De a fejlett piacokon is el lehet adni most szinte mindent: még a portugál energiaóriás EdP vagy a spanyol telekomcég, a Telefónica is ki tudott jönni a piacra, pedig periféria-országbeli vállalatoknak ez mostanában nem nagyon sikerült; Amerikában pedig CCC hitelbesorolású cég még sosem adott el olyan alacsony hozamon papírt, mint az Intelsat Jackson tízéves, 6,625 százalékot fizető kötvénye.

Figyelem, már-már lufiszagot érzünk egyes szintek vagy a kereslet mértéke alapján! Tény, minél tovább maradnak alacsonyak a fejlett piaci hozamok, annál több pénz keres majd magasabb hozadékú befektetéseket, akár a feltörekvő piacokon, akár magasabb hitelkockázatú fejlett piaci kibocsátók körében. Ez az erős kereslet valóban a továbbiakban is meghatározó lehet a hozamok alakulására. A felárak még mindig attraktívnak számítanak, az alacsony fejlett piaci kamatkörnyezet pedig sokszor nem hátrányt, hanem katalizátort jelent ezeknek a befektetéseknek. Azonban egyelőre úgy fest, az eddig jónak számító 2012-es kötvényalap-teljesítmények az alacsonyabb kiinduló hozamszintek mellett jövőre már nehezen vagy csak jóval nagyobb kockázatvállalással lesznek elérhetők! Nem árt az óvatosság, és a jó papírkiválasztásnak kiemelt szerepe lehet.