Akadály a rokkantaknak

11
2012-10-05 07:50
A súlyosan mozgáskorlátozottak számára önkényesen állít korlátot az egészségpénztár olyan esetekben, amikor a szakorvos javaslatára állami támogatással elektromos kerekesszéket kívánnak vásárolni.
A súlyosan mozgáskorlátozottak számára önkényesen állít korlátot az egészségpénztár olyan esetekben, amikor a szakorvos javaslatára állami támogatással elektromos kerekesszéket kívánnak vásárolni. Őszi Tibor és felesége az Ózd mellett lévő Arlón laknak, annak is egy kieső részén, a strand mellett a tó partján. A korábban vájárként és hengerészként, majd a kohó bezárása után tetőfedőként dolgozó férfi négy évvel ezelőtt agyvérzést kapott, mindkét lába és a fél oldala lebénult, s tavaly ősszel megkapta a végeleges rokkant státuszt. Ha orvoshoz kell mennie, taxit hívnak, és még három férfit, akik az öt lépcsőn leviszik a közel 150 kilós embert. Az orvos gyógytornát rendelt, de hat éve nem jár ki Arlóra gyógytornász, a betegeknek be kell utazniuk a hét kilométerre lévő Ózdra. Ahhoz, hogy Őszi Tibor ki tudjon mozdulni a házból, és néha elmehessen a gyógytornászhoz is, olyan elektromos székre lenne szüksége, amelyet a jobb kezével tud irányítani.





A szív- és érrendszeri betegségektől nagy arányban szenvedő hazai lakosság körében Őszi Tibornak nagyon sok sorstársa van. Az elektromos kerekesszék számukra a lakás elhagyásának lehetőségét jelenti. Ahhoz azonban, hogy az orvos felírja az elektromos kerekesszéket, elsőként akadálymentesíteni kell a lakást. A bejárati ajtónak legalább 90 centi szélesnek kell lennie, és ha csak lépcső vezet el odáig, az máris kizáró tényező. Őszi Tibornak 150 ezer forinttal segítené az akadálymentesítést egy rokkant egyesület, csakhogy hiába övék a lakóház, amelyre OTP-részleteket is fizetnek, mivel a telek nincs a nevükön, nem kaphatják meg a támogatást. Önerőből pedig nem tudnak belevágni az átépítésbe, amelynek eredményeképpen a lépcső helyén beton felhajtó létesülne.

Ha valahogy mégis összeszednék ezt a pénzt, akkor sem lehetnek biztosak abban, hogy megkapják a kerekesszéket. Az egészségpénztár ellenőre ugyanis azt mondta nekik: ha kész a betonozás, akkor a házhoz vezető 250 méteres útszakaszon próbautat csinálnak, hogy elmegy-e rajta az elektromos jármű. A strandon keresztül vezető út nincsen leaszfaltozva, ez újabb kizáró ok lehet. Ha megvan az akadálymentesítés, és kezükben az orvosi igazolás a jogosultságról, akkor az egészségpénztártól még egyszer kimennek, és felmérik: el tudják-e helyezni zárt helyen a járművet, mert ez is feltétel. Ezért kell némi átalakítást végezni a lakás belső terében is.

Ha kézben van a szakorvosi igazolás az elektromos kerekesszékre való jogosultságról, az sokak számára még egyáltalán nem jelenti azt, hogy valóban hozzájuthatnak a járműhöz. Egy dél-magyarországi közgyógyellátó bolt vezetője - aki kérte, hogy a neve ne kerüljön nyilvánosságra - a Figyelő Online-nak elmondta: az ügyfélkörében több eset volt az utóbbi időben, amikor a regionális egészségpénztár különböző, meglehetősen furcsa indokkal elutasított szakorvosi papírral rendelkező rokkant embereket. Ennek az lehet az oka, hogy a deficites egészségkassza minden módon igyekszik a kiadásait csökkenteni, ha kell, a súlyosan mozgáskorlátozott emberek jogosultságának korlátozásával.

A jelenleg érvényben lévő szabályozás szerint az elektromos kerekesszék vételárának 90 százalékát az egészségpénztár állja. Ezek meglehetősen drága készülékek: az elektromos motorral meghajtott, joystick-irányítású kerekesszék szobai változata 632 500 forint, míg az utcai használatra szánt 700 ezer forintba kerül. Az indikáció szerint ilyen eszköz állami támogatással való megvásárlására „olyan önálló életvitelt folytató, műlábbal és protézissel is tartós kültéri járásra képtelen mozgáskorlátozott személy "jogosult, aki más módon önerőből, biztonságosan, az esetleges akadályokat legyőzve a mindennapi életvitelhez szükséges távolságot megtenni képtelen". Lényegében az kaphat joystickos elektromos kerekesszéket, akinek a végtagjai közül csupán egyik keze használható. (Akiknek mindkét kezük működik, de a lábuk nem, háromkerekű moped vásárlására jogosultak, amelynek ára gyártótól függetlenül egységesen 345 ezer forint.) A közgyógyellátással és szakorvosi papírral rendelkező betegek az elektromos kerekesszéket ingyen kaphatják meg. Elvileg.

Valójában minden esetben vizsgálatot indít a területileg illetékes egészségpénztár vezetője, és többnyire talál okot arra, hogy miért nem kaphat elektromos kerekesszéket az arra rászoruló. Kizáró ok például az, ha a rokkant ember lakóhelyéhez nem vezet aszfaltozott út. (A hazai cigánytelepek többsége ilyen, de a legtöbb település lakott területén akad még földút.) Állítólag földúton nem tud menni az elektromos jármű. Ennél kevésbé érthető, hogy megtagadják az elektromos széket mindenkitől, akinek házastársa van, mondván: van, aki ellássa, és van, aki segítsen a mechanikus kerekesszékkel való közlekedésben. Ugyanezzel az indokkal utasítják el a szociális otthonok lakóit is. „Egy idős férfi, akinek mindkét lábát amputálták, és idősek otthonában él, elsírta nekem: mennyire örül, hogy még tavaly hozzájutott az elektromos kerekesszékhez, mert idén már biztosan nem kaphatta volna meg. Így pedig be tud menni a városba, egyedül tudja intézni az ügyeit, éli az életét, nincsen senkire ráutalva" - meséli a közgyógyellátó vezetője. Sorstársai, akik idén próbálkoznak, már legtöbb esetben nem járnak szerencsével.

Az idén életbe lépett törvénymódosítás a megváltozott munkaképességű emberek ellátásáról, illetve a hozzá kapcsolódó intézkedések a rokkant embereket ellehetetlenítette, írta meg a Figyelő Online korábban. Tömegeket érint az ellátások összegének csökkentése, illetve megszüntetése, a megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációjára fordítható költségvetési források folyamatosan apadnak, miközben semmiféle garancia nincsen arra, hogy a „rehabilitálhatónak" nyilvánított személyek valaha munkahelyhez jutnak. A rokkantsági ellátásban részesülők jelentős része korábbi bevételük mintegy felét fogja megkapni.