IMF-pénz nélkül is elvan Magyarország

2012-10-08 13:36
Magyarországnak jól jönne egy elővigyázatossági jellegű IMF/EU-megállapodás, és a múlt héten bejelentett egyenlegjavító program több akadályt is elhárított a megegyezés elől, de a jelenlegi likviditási környezetben IMF/EU-program nélkül is "megoldható" a magyar gazdaság finanszírozása a következő évre - vélekedtek az egyik vezető globális pénzügyi szolgáltató csoport felzárkózó piacokra szakosodott londoni elemzői
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) szakértői a napokban Magyarországon tettek tájékozódó látogatást, és tapasztalataikról befektetőknek összeállított, hétfőn Londonban ismertetett összegzésükben közölték: Magyarország számára nem a piaci hozzáférés, hanem a finanszírozási költségek, és ezzel összefüggésben a gazdasági kilábalás sebessége miatt lenne fontosabb az elővigyázatossági IMF/EU-program.

Az elemzők szerint a magyar költségvetés finanszírozása jelenleg három tényezőre épül: az egyik a magyar kormány együttműködése az EU-val és az IMF-fel, amely erősíti a befektetői bizalmat, a másik a bőséges globális likviditás, amelyet a világ három meghatározó jegybankja, az amerikai Federal Reserve, a Bank of England és az euróövezeti központi bank (EKB) különböző formájú kvantitatív enyhítési programjai teremtettek, a harmadik a magyar háztartások egyre nagyobb állampapír-vásárlási hajlandósága. A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői arra számítanak, hogy ez a három tényező a következő évben is hozzájárul a lejáró szuverén kötelezettségek megújíthatóságához.

Jóllehet továbbra sem egyértelmű annak az esélye, hogy végül létrejön-e az elővigyázatossági IMF/EU-hitelmegállapodás, az a tény azonban, hogy az EU a túlzottdeficit-eljárás keretében továbbra is "szoros közelségből figyeli" a magyar költségvetést, erőteljes rögzítő eleme a befektetői bizalomnak - vélik a Bank of America-Merrill Lynch londoni közgazdászai. A ház szerint a múlt héten bejelentett költségvetési intézkedések mértéke és a makrogazdasági várakozások felülvizsgálata jó eséllyel elhárítja annak kockázatát, hogy az EU a túlzottdeficit-eljárás szankciójaként felfüggeszti a Magyarországnak járó kohéziós folyósításokat.

Magyarország közelebb került az IMF és az EU által kért intézkedések teljesítéséhez a program bejelentésével, különösen annak nyomán, hogy a kormány a korábbi tervekkel ellentétben mégsem terjeszti ki a Magyar Nemzeti Bankra (MNB) a tranzakciós illetéket, és a hazai össztermék (GDP) 3 százalékában megszabott maastrichti felső tűréshatár alatt kívánja tartani az államháztartási hiányt. A Bank of America-Merrill Lynch elemzői szerint azonban ez sem jelent garanciát arra, hogy létrejön az elővigyázatossági hitelcsomag, mivel az IMF és az EU úgy is dönthet, hogy még további reformokra van szükség, vagy a költségvetési konszolidációs folyamaton belül még nagyobb hangsúlyt kell helyezni a kiadások csökkentésére.

A ház elemzői azonban úgy vélekedtek, hogy a magyar kormány már nem lesz hajlandó újabb engedményekre semmilyen további kérdésben. A londoni szakértők ugyanakkor reálisnak nevezték az egyenlegjavító programban 2012-2013-ra kitűzött, felülvizsgált - mindkét évre 2,7 százalékos GDP-arányos szinten kijelölt - államháztartási hiánycélokat.

Hasonló következtetésekre jutottak más nagy londoni házak is az egyenlegjavító program pénteki ismertetése utáni értékeléseikben. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemzőrészlegének szakértői elemzésükben úgy fogalmaztak, hogy az intézkedések zöme ésszerű és "meglepően ortodox". A JP Morgan elemzői is úgy vélték, hogy a jövő évre várt GDP-érték 1,3 százalékának megfelelő csomag egyik fontos eredményeként elhárult annak a veszélye, hogy az EU túlzottdeficit-eljárásának keretében felfüggesztik a Magyarországnak járó kohéziós juttatások folyósítását.A cég szakértői szerint az MNB-re vonatkozó pénzügyi tranzakciós illeték eltörlésével az IMF/EU-megállapodás egyik fő akadálya hárult el.

Ugyanakkor hozzátették, hogy változatlanul csak 2013-ra várják a megállapodás megkötését, mivel arra számítanak, hogy az IMF várhatóan az új intézkedések némelyikének további részletezését kéri, emellett továbbra is tisztázásra vár több olyan sarkalatos kérdés, amelyekkel kapcsolatban a valutaalap aggályokat fogalmazott meg. A JP Morgan londoni elemzői szerint ezért valószínű, hogy több tárgyalási forduló is lesz, mielőtt a felek megállapodásra jutnak.

A Bank of America-Merrill Lynch londoni szakértői hétfői elemzésükben közölték: magyarországi megbeszéléseik megerősítették azt a meggyőződésüket, hogy a magyar kormány elkötelezetten a maastrichti tűréshatár alatt kívánja tartani az államháztartási hiányt, és hogy van lehetőség a további monetáris enyhítésre. A ház elemzői ezzel kapcsolatban hangsúlyozták azt a véleményüket, hogy a jegybanki alapkamat fokozatos csökkentése a megfelelő pénzügypolitikai válasz a gyenge gazdasági környezetre és az egyre feszesebb hitelezési kondíciókra. A cég londoni szakértői az idén összesen még 0,50 százalékpontnyi kamatcsökkentést várnak - ezek végrehajtását októberre és novemberre valószínűsítik -, jövőre pedig további 1,00 százalékpontos enyhítésre és így 5,00 százalékig süllyedő MNB-alapkamatra látnak lehetőséget.


MTI