Csak a következő hetekben dolgozzák ki annak a rendszernek a részleteit, amely majd lehetővé teszi, hogy a pénztárgépeket online rácsatlakoztassák a Nemzeti Adó- és Vámhivatalra - tájékoztatta a Figyelő Online-t a Nemzetgazdasági Minisztérium. Emiatt egyelőre nem lehet tudni, hogy a kormányzat lépése mennyibe kerül majd a boltosoknak, mikor léphet életbe, illetve hogy mennyire részletesen kell majd az adatokról beszámolni.
Amikor Bulgária a példaMatolcsy György nemzetgazdasági miniszter a pénteki kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, hogy a kormány jövőre az áfa-bevételek 95 milliárd forintos növekedésével számol abból adódóan, hogy a pénztárgépek és a NAV között online kapcsolatot alakítanak ki a kiskereskedelemben.
Az NGM bolgár példákra hivatkozva arra számít, hogy komoly eredményeket lehet elérni a bevételek eltitkolásának visszaszorítása terén a korszerű, a tényleges forgalmat, annak időbeli eloszlását könnyen áttekinthetővé, ellenőrizhetővé tevő pénztárgépek bevezetésével.
Noha Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a hétfői 180 percben azt mondta, hogy alapos hatástanulmányok támasztják alá a pénteken bejelentett csomagot, a pénztárgépek esetében csak a következő hetekben derülnek ki a részletek. Emiatt egyelőre nem lehet megmondani, hogy a lépés mennyibe kerül majd a boltosoknak, mikor léphet életbe, illetve hogy mennyire részletesen kell majd az adatokról beszámolni.
Márpedig az utóbbi nélkül szinte lehetetlen megbecsülni, hogy mikorra lép majd életbe az új rendszer - hívta fel a figyelmet Vámos György az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára.
Szerinte szükség lesz valamilyen technikai beavatkozásra a pénztárgépeknél, de nem biztos, hogy le is kell cserélni azokat. A pénztárgépekben ugyanis jelenleg is van "fekete doboz", amely rögzíti az adóbevételt, viszont az online összeköttetés azt eredményezi majd, hogy azonnal, már a vásárláskor bekerül az információ az adóhivatalba. Így a kereskedőnek óriási kockázatot jelent a bevétel letagadása, viszont továbbra is gondot jelent majd a feketézésnek az az ága, ahol nem adnak nyugtát, számlát - tette hozzá.
Nagyobb feladat lehet viszont a NAV oldaláról kialakítani azt a rendszert, amely képes lesz a mintegy 400 ezer pénztárgép adatainak feldolgozására, ám ha nem kell nagyon részletes adatokat közölni, akkor ez is teljesíthető. A főtitkár ugyanakkor kiemelte, hogy mindenképpen hatásos lehet a rendszer, miután már abból kiszűrhető nagyon sok adócsaló, ha összevetik a pénztárgép adatait a vállalkozó bevallásából.
A kiskereskedők aggódnakAttól tartunk, hogy az NGM ötlete aránytalanul nagy terheket ró majd a mikro- és kisboltokra, miután ezek az üzletek nem rendelkeznek interneteléréssel és valószínűleg a pénztárgépük sem felel meg az követelményeknek - mondta a Figyelő Onlinenak Antalffy Gábor a Kiskereskedők és Vendéglátók Országos Szövetségének elnöke, hozzátéve, hogy egyelőre még azt sem lehet tudni, hogy milyen fejlettnek kell lennie a gépeknek. Az viszont biztos, hogy a kisebb településeken lévő egyszemélyes boltok többnyire olyan pénztárral rendelkeznek, amelyeknek a fekete dobozából nyomtatás útján lehet kinyerni az adatokat, azaz ezeket biztosan le kell cserélni chipes alapú gépre.
A KISOSZ elnöke szerint nem az ellenőrzés szigorításával van probléma, mert a legtöbb bolttulajdonost zavarja, hogy az adócsaló üzletek jelentős előnybe kerülnek. A technikai beruházás, valamint a havonta fizetendő internetdíj viszont a kisebb boltokat jelentős hátrányba juttatja a multikkal szemben, amelyeknél már elektronikus úton rögzítik az adatokat, ráadásul interneteléréssel is rendelkeznek. Az elnök szerint a kiskereskedelem szempontjából nagyon rosszkor hozták ezt a döntést, miután a KSH adatai szerint csökken a kiskereskedők bevétele, ráadásul úgy kell kötelezően emelni a béreket, hogy ezt nem támasztja alá gazdasági növekedés.
További problémát jelenthet Antalffy Gábor szerint az adatvédelem is, miután ha nem megfelelően őrzik ezeket az adatokat, akkor a konkurencia könnyen előnybe kerülhet. Ha például egy árut a beszállítótól a szomszédos üzlet 15 százalékos kedvezménnyel kapja, akkor a másik bolt joggal reklamálhat a beszállítónál, hogy ő miért nem kap semmilyen engedményt.