A Capital Economics londoni elemzői közölték: az ő értelmezésük szerint az egyenlegjavító programban foglaltak azt mutatják, hogy a magyar kormány "végre szembesült azzal", hogy mennyire súlyos a valutaunió válsága. A cég szerint bár az év korábbi szakaszában az volt az uralkodó nézet a piacokon, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) hosszabb távú refinanszírozási műveletei és a Görögországnak nyújtott újabb segélyek véget vethetnek az euróválságnak, ma már úgy tűnik, hogy a válság vége még mindig több évnyire van.
Emellett most már a magyar választási ciklus is kezd szerephez jutni, mivel a kormány nyilvánvalóan igyekszik elkerülni, hogy az euróválság bármilyen átszűrődő hatása éppen a 2014-es választások hajrájában sújtsa a magyar gazdaságot.
Mindez a Capital Economics londoni szakértőinek keddi elemzése szerint azt is jelenti, hogy a kormány inkább előbb, semmint később - vagyis a következő 6-9 hónapban - szeretné az IMF/EU-megállapodás megkötését. Ha ugyanis az egyezmény ezen az időtávon belül létrejön, és népszerűtlen reformintézkedéseket is tartalmaz, a kormánynak még maradna ideje arra, hogy a választások előtt támogatottsága helyreállítására összpontosítsa tevékenységét - fejtegették a cég elemzői.
A Capital Economics szakértői az egyenlegjavító programban szereplő kormányzati makrovárakozásokat "ambiciózusnak" nevezték. Kiemelték azt a véleményüket, hogy az euróövezeti recesszió mélyül, és ez erőteljesen sújtani fogja a magyar exportot, amely jelenleg a magyar gazdaság egyetlen hajtóereje. A belső fogyasztás a feszes hitelkondíciók és a költségvetési szigor miatt ugyanis még mindig zsugorodik.
A ház elemzői mindezt összegezve közölték, hogy az idén 1,5 százalékos, és jövőre is még 0,5 százalékos visszaesést várnak a magyar gazdaságban. Ez eddig a legborúlátóbb prognózis a magyarországi GDP-kilátásokkal kapcsolatban a City elemzői közösségén belül. Az idei egész éves magyarországi recesszió ugyan konszenzusos előrejelzés Londonban, de a többségi londoni elemzői vélemény az, hogy jövőre már a magyar gazdaságban is várható a növekedés megindulása.
A City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays gazdaságkutató részlegének új, felülvizsgált negyedéves globális prognózisa szerint a magyar GDP-érték az idén 1,1 százalékkal csökken, jövőre 0,3 százalékkal növekszik.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői legutóbbi, felülvizsgált térségi prognózisukban 2012 egészére 1,2 százalékos GDP-mínuszt, jövőre 0,7 százalékos növekedést valószínűsítettek a magyar gazdaságban.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) jelenleg érvényes, néhány hete összeállított előrejelzésében 2012 egészére 1,3 százalékos magyar GDP-csökkenést jósolt. Ez rontott prognózis, ugyanis az eggyel korábbi, májusban ismertetett átfogó térségi jelentésében az EBRD még 1,0 százalékos idei magyarországi gazdasági visszaesést valószínűsített.
A közép- és kelet-európai térség átalakulásának finanszírozására 21 éve létrehozott londoni bank szerint 2013-ban a magyar gazdaság teljesítménye már 0,4 százalékkal növekedhet. Igaz ugyanakkor, hogy ez is rontott becslés, az előző, májusi EBRD-előrejelzésben ugyanis még 0,7 százalékos magyar GDP-növekedés szerepelt a jövő év egészére.
Az EBRD szakértői - a Capital Economics keddi elemzéséhez hasonlóan - szintén kiemelték legutóbbi térségi előrejelzésükben, hogy az euróövezeti adósságválság átszűrődő hatásai miatt várható a korábban feltételezettnél rosszabb gazdasági teljesítmény Magyarországon és az egész átalakuló régióban.
Keddi helyzetértékelésüket összefoglalva a Capital Economics londoni közgazdászai közölték: mindent egybevetve valószínűbbnek tartják, hogy az IMF/EU-megállapodás végül is létrejön, mint azt, hogy nem. A ház elemzői szerint ugyanis a gazdaságpolitikai döntéshozók egyre inkább ráébrednek az euróövezeti válság súlyosságára, és ez - a választási ciklus jelentette időkorlátokkal, valamint a magyar gazdaság pénzügyi sérülékenységeivel együtt - azt jelenti, hogy most nagyobb esélyűnek tűnik az IMF/EU-egyezség megkötése, mint a tárgyalások tavalyi megkezdése óta bármikor.