Bán Tamás

Egy csésze kávé
Brückner Gergely
2012-10-11 06:44
Korábban a Budapesti Városüzemeltetési Központot vezette, a jövőben pedig már a Demján Sándor érdekeltségeit összefogó Pólus Holdingot irányítja. A meglepő személyi hírről az érintettet kérdeztük.
– A fővárosi BVK-tól ült át a kormányt újabban egyre élesebben kritizáló, illetve az állammal több konfliktusba is sodródó Demján Sándor mellé. Hogy éli meg, nem jelentett gondot egy ilyen éles váltás?
– A Demján-csoport megrendeléseinek csak elenyésző aránya érkezik az állami szférából. De itt megtörténhet, hogy vitába keveredünk a megrendelővel.

– A Mal-vezetők pere már zajlik, a cég 1,7 milliárd forintos tartozást halmozott fel a Demján-érdekeltség Bakonyi Erőművel szemben. Látható már valamilyen megoldás? Még arról is lehetett olvasni, hogy az MVM esetleg beszáll a Bakonyi Erőműbe.
– Az MVM egy nemzetközi tanácsadó társaság és egy ügyvédi iroda bevonásával vizsgálja a Bakonyi Erőmű megvásárlásának lehetőségét. Az audit eredménye tudomásom szerint október második felében várható. A Bakonyi Erőmű az iszapkatasztrófa utáni kiélezett és bizonytalan helyzetben is haladéktalanul újraindította energiatermelését, lehetővé téve ezzel a Mal Zrt. működését, a munkahelyek megtartását. Az erőmű ígéretet kapott arra, hogy az általa szállított hőenergia ellenértékét a Mal Zrt.-től, illetve az annak működését felügyelő katasztrófavédelmi hatóságtól mielőbb megkapja. Sajnálatos módon azonban sem ezt, sem más követelésünket még nem kaptuk meg.

– A Bakonyi Erőműnek a zöldkvóta miatt is követelése van az állammal szemben.
– A Magyar Energia Hivatal 2011. január 1-jétől nem adta meg a társaságnak a bioenergia-termelési kvótája harmadát, ez évente 2,5-3 milliárd forintos árbevétel-kiesést okoz az erőműnek. A peres eljárásban született igazságügyi szakértői vélemény teljes mértékben az erőmű álláspontját támasztja alá, így a MEH a per megszüntetésével egyidejűleg megadhatná a társaságnak a 2009-ben igényelt termelési kvótát, megszüntetve ezzel a cég immár két éve keletkező súlyos veszteségét.

– Debrecenben pedig villamospályát építettek, de aztán éles nyilatkozatokban összezördültek a megrendelővel.
– A vitás kérdések rendezésére felkért döntnök határozata korrekt. Többek között kimondja, hogy a szerződés hatályos, és az Arcadom vezette ATK konzorcium 2013. december 31-ig jogosult a munkálatok befejezésére. Abban a pillanatban, ahogy a szerződésmódosítást a város a döntnöki határozatban foglaltaknak megfelelően kész megkötni, újra teljes kapacitással folytathatjuk a munkát. Az erőforrás rendelkezésre áll.

– Demján Sándor nemrégiben elmondta: vagyonának 95 százalékát a szegényekre, művészekre hagyja. Egy ilyen elhatározás jelenthet bármilyen változást a vagyon kezelése szempontjából?
– Semmiképpen. Ez egy személyes döntés Demján úr részéről.

– A kinevezésével kapcsolatos közleményben külön is hangsúlyosan szerepel az építőipari Arcadom. A cég nincs könnyű helyzetben, a piacon azt is beszélik, Demján Sándor mostanában már nem építkezik itthon, ezért elengedte a társaságot. Milyen mandátummal kezdte átnézni a cég dolgait?
– Az építőiparban mintegy 5000 milliárd forintnyi körbetartozás van. Ettől a folyamattól az Arcadom sem tudta függetleníteni magát. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a bankok egyre inkább kivonulnak az építőipar finanszírozásából, így az Arcadom esetében olyan partnerek bevonására is sor kerül, akik az egyes projektekbe belépve a konkrét beruházáson kívül finanszírozást is vállalnak. Elsődleges célunk az Arcadom megerősítése.

– Miközben fantasztikus sportsikereket hozott a londoni olimpia, az elmúlt hetekben elég sok sportoló, főleg kajakos hagyja el a magyar válogatottságot. Mit gondol erről?
– Mivel a fiam is válogatott kajakos, így erősen érintett vagyok. Kellemes gond, hogy ilyen sok, rendkívüli képességgel rendelkező sportolója van az országnak, ugyanakkor a kajak finanszírozása, különös tekintettel az utánpótlásra, megoldatlan feladat. A pénzhiány a szülőktől, az edzőktől erőn felüli lemondást és anyagi hozzájárulást kíván, különösen az élversenyzők esetében. Átfogó modellekre van szükség, hogy a biztató jövő megtartó erő legyen mindenki számára.

Névjegy
48 éves, nős, három gyermek édesapja, jogász. Az ELTE ÁJK-n szerzett jogi doktori diplomát. Dolgozott az Alkotmánybíróságon, volt bíró, államtitkár, a Mavir Zrt. elnök-vezérigazgatója. Most a Budapesti Városüzemeltetési Központ vezérigazgatói pozíciójáról érkezett.
Kedvencek
Könyv › Virginia Woolf: Orlando
Film › Tarkovszkij: Stalker
Zene › Cseh Tamás, Telemann
Hobbi › madármegfigyelés, futás