A nagyközönségnek is bemutatkoznak Párizs céginkubátorai

2012-10-14 13:05
Párizst építészeti-kulturális öröksége a világ egyik legvonzóbb fővárosává teszi, de nemcsak a múltját lehet megtekinteni. Annak, aki a jövő tárgyait keresi a Szajna partján, nem kell feltétlenül egészen Palo Altóig, az innováció kaliforniai fővárosáig utaznia. Az elmúlt évtizedben a francia főváros sokat tett azért, hogy elősegítse az újító technológiai, digitális, orvosi, kulturális cégek, szociális és ökológiai vállalkozások létrejöttét és fejlődését, 1 milliárd eurót költött erre csak az elmúlt négy évben - írta a párizsi Le Figaro.
Aki kíváncsi betekinthet

A pénz jó helyre került, mivel az új kreatív cégeknek is nagy szükségük van kezdetben megfelelő helyre és segítségre. Párizs vezetése ezért húszegynéhány céginkubátort hozott létre, ezek keretében már 450 fiatal cég dolgozik a jövő tárgyainak és szolgáltatásainak fejlesztésén. Október 19-én és 20-én - jelentette be Jean-Louis Missika, az innovációért és fejlesztésért felelős polgármester-helyettes -, "Holnap az életemben" címmel nyílt napokat rendeznek Párizsban, hogy bemutassák ezeket a vállalkozásokat, amelyek, mint fogalmazott, "a holnap igényeit és foglalkozásait fedezik fel és kísérletezik ki". Az újítókra kíváncsi párizsiak az interneten iratkozhatnak fel "a holnap" látogatójának, és kiválaszthatják a céget, amelyet meg szeretnének tekinteni.

Robot, ami 9 nyelven beszél


A 20 céginkubátor egy évtized alatt 70 ezer négyzetméternyi helyet biztosított az újító vállalkozások számára, amelyek már ma mintegy 3000 embernek adnak munkát. A tervek szerint a jelenlegi városvezetés mandátumának idején, azaz 2014-ig 100 ezer négyzetméterre növelik a cégneveldék területét és 700-ra a befogadott vállalkozások számát. Az innováció tárgyait éppen újdonságuk miatt nehéz bemutatni, de az irányokat több projekt is érzékelteti. Az Aldebaran Robotics cég példának okáért a Nao nevű 58 centis humanoid robot fejlesztésén dolgozik. A termék máris igen sokoldalú: képes látni, mozogni, kilenc nyelven beszél, felismeri a hangokat, az arcokat, képes keresni az interneten és elolvasni a keresés eredményét. Nao nem lesz egyedül: már készül testvére is, "aki" a romantikus Romeo nevet kapta, és 2015-ben léphet akcióba: fő feladata az lesz, hogy a háztartásban segítse az idős embereket.



Kettő az egyben, lapos és magas sarkú cipő

A humanoidok műhelyét Párizs XIV. kerületében található Losserand céginkubátorban lehet majd megtekinteni. A ruha számára keres új kiegészítő funkciót az Olympe75018 divattervező cég, amely Párizs XVIII. kerületének kisiparosaival működik együtt. Jellegzetes terméke például egy méretre szabott ruha, amelybe vonalkódot hímeztek: ha szkennerrel leolvassák, olyan honlapra irányít a ruha tulajdonosának kívánsága szerint, amely magában foglalhat valamilyen szöveget, videofilmet vagy akár képzőművészeti alkotást is. A ruha így a művészet terjesztésének eszközévé, felületévé válhat. Ehhez közeli téma a cipő, amellyel a XI. kerületi Pépiniere ipari parkban Tanya Heath próbálkozik. Melyik nő nem álmodott arról, hogy a magas sarkú cipőt lapos sarkúra vagy fordítva, a laposat magas sarkúvá alakítsa? Heath cipőin a sarok elrejthető és változtatható magasságú lesz - írja a Le Figaro.

A városképet is módosíthatja Isabelle Daeron mozgatható ökológiai újítása, amelynek segítségével a fákra, a lámpaoszlopokra és más hasonló támaszokra a vízvezeték-hálózattól független ivókutakat lehet majd felhelyezni. A találmányt úgy alakították ki, hogy képes legyen felfogni, tárolni és megszűrni az esővizet, amelyet aztán elérhetővé tesz a járókelők számára. A vállalkozó hölgy Párizs városának díját nyerte el az ötlettel.A víz jut szerephez a francia főváros III. kerületében, a Creatis cégneveldénél kísérletező Antonin Fourneau találmányában is: LED-világítótestekből épített fala vízzel érintkezve fényt bocsát ki. A Water Light Graffiti elnevezésű projekt révén improvizált festményeket lehet létrehozni. Még 445 más innováció is látogatóra, vevőre vár a "Holnap az életemben" párizsi nyílt napjain.
MTI