Tea Orbán Viktornál: nyolcmilliárd a tét

Harle Tamás
2012-10-22 08:04
Szabó Bence háromoldalú szerződésben fektetné le, hogy a támogatásért cserébe egy olimpiai cikluson belül a sportolók csak Magyarország színeiben versenyezzenek, és az életjáradék is csak az itthon maradóknak járjon. A le nem hívott TAO-forintokat szeretné az olimpiai bizottság hatáskörébe vonni, munkát vár el mindenkitől, a labdarúgókat Rióba repítené, miközben továbbra is százmillió forint elköltését tartja indokoltnak a szervezet doppingellenes harcában. - Interjú az évente több mint hatmilliárdos költségvetéssel gazdálkodó MOB frissen kinevezett főtitkárával.
- Néhány nap telt el a kinevezése óta. Áldja vagy átkozza a pillanatot, amikor elfogadta a felkérést?
- Ez a két érzés gyakran váltakozik bennem. Érzelmileg sem könnyű Molnár Zoltántól átvenni az ügyeket. Attól az embertől, aki éveken át a főnököm volt.

KiválasztottakJövőre már 11 kiemelt sportággal bővülhet a társasági adótámogatások jelenleg öt látványsportágat érintő rendszere. Jelenleg a labdarúgásban, a kézi-, vízi- és kosárlabdában, valamint jégkorongban élhetnek az egyesületek és szövetségek azzal, hogy a cégek a társasági adójuk egy részét ne a központi költségvetésbe, hanem célzottan, konkrét sportszervezeteknek fizesse. A MOB javaslata arról szól, hogy a megítélt, de le nem hívott TAO-támogatást a következő sportágak kaphassák meg: atlétika, birkózás, cselgáncs, kajak-kenu, ökölvívás, öttusa, sportlövészet, torna, úszás, vívás és a korcsolya; valamint a körbe később bekerült a röplabda is.- Kinevezése kapcsán Borkai Zsolt elnök azt hangsúlyozta, hogy más típusú vezetőre van szükség. Miben más Szabó Bence?
- Az elmúlt két év során az elnök úr sok elképzelésemet megismerhette, és azt is láthatta, hogy ha szükséges, akkor a jó ügyért a konfliktusokat is vállalom. Bátorság kell!

- Mondana példát? Csak hogy a munkatársai felkészülhessenek, mely ügyekben ütközhetnek önnel.
- Szó sincs arról, hogy Szabó Bence kivont karddal akar harcolni. Ugyanazokkal dolgozom együtt, akikkel eddig is, és nem szándékozom viharokat kavarni. De első intézkedéseim egyikeként például változtatni szeretnék az utánpótlás háttérrendszerén.

- Éspedig?
- Eddig előfordult, hogy a Heraklész-programra szánt keretből például egy sportági szövetségi kapitány kapott pénzt, mert így ki tudták egészíteni a fizetését. Ennek véget kell vetni. Elvárjuk, hogy mindenki dolgozzon meg a pénzéért és a sportért. Ha például Békéscsabán el akarnak indítani egy vívószakosztályt, akkor a MOB utánpótlás koordinátorát kell megkeresni, hogy érjen el nálunk támogatást. Ez utóbbi szakembereket mi fizetjük azért, hogy a saját sportáguk érdekében lobbizzanak nálunk. Azt gondolom, ez azért a számukra nem rossz alaphelyzet. És még valami. Rendkívül fontosnak tartom, hogy az utánpótlássportban szerephez jussanak a fiatal edzők. Ha mindent lefölöznek a TOP-trénerek, akkor a feltörekvőknek nem tudunk perspektívát kínálni.

Borkai celebrálja a misét

- Ha már a lobbizást említette, abból azonnal kijut önnek is. A Figyelő információi szerint tegnap Borkai Zsoltnál gyűjtöttek ötleteket és erőt azok a vezetők, akik Orbán Viktornál szeretnék elérni, hogy sportáguk kerüljön fel TAO-listára.
- Pontosítsunk. Ahhoz, hogy a kormány kibővítse a TAO-jogosultságot, Brüsszel jóváhagyására volna szükség. Mi nem ezért megyünk október 25-én a miniszterelnökhöz. Azt szeretnénk elérni, hogy a megítélt, de le nem hívott TAO-pénzeket megkaphassa a MOB, és azt mi szétoszthassuk az erre megjelölt sportágak között.

- Ismereteink szerint a megítélt TAO-támogatások összege 42,7 milliárd forint volt...
- ...És ennek a húsz százalékát nem tudták lehívni a kiemelt labdasportok. Erről egyszer már lemondott a költségvetés a sport javára, tehát mi ezért a csaknem nyolcmilliárdért harcolunk. Rendkívüli segítséget jelentene a magyar sport egészének.

- Mi várható ezen a megbeszélésen? A sportági vezetők egyesével megpróbálják majd meggyőzni Orbán Viktort, hogy mekkora szükség van egy új szőnyegre, üvegszálas rúdra vagy bokszzsákra?
- Nem, éppen ezért gyűltünk össze előzetesen az elnök úrnál, mindenki megoszthatta a gondolatait a többiekkel, ám a miniszterelnöknél részünkről Borkai Zsolt fogja celebrálni a misét.

Életjáradék csak annak, aki itt él!

- Hivatalba lépésének első napján azonnal markáns nyilatkozatott tett az olimpiai életjáradékkal kapcsolatosan.
- Azt hiszem, nincs rendjén az, hogy ha valaki más ország színeiben versenyezve kiérdemesül az ottani életjáradékra, és ráadásul abban az országban is él tovább, akkor továbbra is adjuk neki az életjáradékot. De azt is szeretném, ha a sportoló, a szakszövetség és a MOB háromoldalú szerződést kötne minden versenyzővel, aki az olimpiai felkészüléséhez támogatást kap, hogy abban a ciklusban csak Magyarország színeiben versenyez. Továbbá elvárjuk, hogy a válogatott összetartásokon, valamint észszerű határokon belül a MOB-támogatóinak rendezvényein is megjelenjen. Természetesen a jogászok dolga, hogy megfelelő formulát találjanak minderre.

KöltöznekJövő januárban elköltözik jelenlegi helyéről a Magyar Olimpiai Bizottság. A több mint 50 főállású munkatárssal tevékenykedő szervezet a MOM-park szomszédságában egy irodaépület egy teljes emeletét foglalja majd el. Kérdésünkre, hogy ez mennyi plusz terhet jelent majd, Szabó Bence határozottan felelte, hogy „semennyivel". A MOB ugyanis a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnál pályázhat, így az innen remélt támogatás egészítheti ki az eddig bérleti díjra költött keretet.

- A londoni olimpián számos olyan sportág is kitűnően szerepelt, amelynek erőteljes anyagi gondjai vannak, gondolok itt a cselgáncsozókra vagy Szilágyi Áron aranyérmére. Változik London után a támogatások elosztása?
- Ugyanazzal a költségvetéssel dolgozunk tovább, a műhelytámogatásokat és az egyéni ösztöndíjakat tartjuk, de természetesen az eredményesség után járó támogatás éppen a szereplés függvényében változik. A cselgáncsozók így biztosan több forráshoz jutnak. A vívók esetében Áron győzelme fantasztikus, de ne feledjük, hogy már a sportág pekingi 14 pontja sem volt túl fényes, ám Londonban ennek is csak a felét gyűjtöttük a páston.

- Néhány évvel ezelőtti beszélgetésünkkor meglehetősen lehangoló képet festett a magyar labdarúgás belső viszonyairól. Márpedig Rióban futballtornát is rendeznek, nem mindegy tehát, milyen a kapcsolat az MLSZ-szel.
- Nagyon szurkolói hozzáállás lenne, ha azt gondolnám, amint bemennek a magyar fociba a nagyobb pénzek, az már azonnal eredményt is szül. Úgy látom, Csányi úr irányításával az MLSZ-ben elindult egy rendkívül tudatos építkezés, és nagyon remélem, ennek egyik kézzelfogható eredménye lesz az olimpiára való kijutás. Szeretnénk az MLSZ-szel szorosan együttműködve Rióba kijuttatni az olimpiai válogatottat.

- Ezek szerint akár a labdarúgók is részesülhetnek a Gerevich-ösztöndíjból?
- Miért is ne. Természetesen ennek feltételei lehetnek. Több összetartás, közös edzőtáborok például; annak idején a Dunai Antal vezette csapat is rengeteg közös gyakorlás eredményeképpen vívta ki az atlantai szereplést.

- Végezetül ejtsünk szót a doppingellenes harcról. Mennyit költ erre a MOB?
- Rengeteget. Évente több mint százmilliót. Bárcsak azt mondhatnám, fölöslegesen. De London megmutatta, érdemes erre áldozni, mert fantasztikus sikereket értünk el, amelyeket ezúttal nem árnyékoltak be doppingestek.