Rekord kereskedelmi deficitet regisztrált Japán az első félévben
2012-10-22 13:17
Japán történetének legnagyobb kereskedelmi deficitjét regisztrálta az idén április és szeptember közötti időszakban a pénzügyminisztérium hétfőn közzétett adatai szerint. A jegybank ezzel párhuzamosan kilencből nyolc gazdasági régió kilátásain rontott.
A 2012-es üzleti év első félévében Japán kereskedelmi mérlege 3219 milliárd jenes hiányt mutatott, ami éves összevetésben 90,1 százalékos deficitnövekedést jelent. Ez a legjelentősebb féléves kereskedelmi hiány a szigetországban 1979 óta, amikor a pénzügyminisztérium megkezdte a kereskedelmi statisztikák vezetését. A hat hónap során összesen 2 százalékkal csökkent az export az előző év hasonló időszakához képest. Szeptember során éves összevetésben 10,3 százalékkal csökkent a japán export értéke, ez a legjelentősebb havi visszaesés volt a tavalyi földrengés és szökőár óta.
Ezzel a múlt hónapban 558,6 milliárd jenes deficitet regisztrált az ország. Az import szeptemberben éves összevetésben 4,1 százalékkal, az elmúlt félévben összesen 2,6 százalékkal bővült, főként az energiahordozó-behozatal növekedése miatt, ami a japán atomerőművek leállítását követően vált szükségessé. Az elmúlt négy hónap folyamán folyamatosan csökkent a japán kivitel, elsősorban az autóipari, az elektronikai és a hajóipari termékek exportjának visszaesése miatt. Az exportvezérelt japán gazdaságnak az európai kereslet visszaesése mellett a fő kereskedelmi partnerével, Kínával szembeni politikai feszültségek is komoly károkat okoztak a pénzügyminisztérium által közzétett adatok szerint. A Kínába irányuló export volumene 14,1 százalékkal csökkent szeptember folyamán.
A Reuters hétfőn kiadott gazdasági hangulatjelentése szerint a japán ipari szereplők 2010 januárja óta nem voltak ilyen pesszimisták. A hírügynökség "tankan" indexe 12 százalékos eséssel mínusz 17 százalékot mutatott. A tokiói jegybank a kilenc japán gazdasági régióból nyolc kilátásain rontott hétfőn. Sirakava Maszaaki jegybankelnök azt nyilatkozta: a japán gazdaság továbbra is stagnál, s a tavalyi földrengés és cunami utáni újjáépítéssel kapcsolatos beruházási boom ellenére a világgazdasági kereslet fellendüléséig nincs remény a helyzet javulására. Maszaaki azt is kijelentette, hogy a jegybank folytatni fogja a monetáris lazítást eszközvásárlási programjának fokozatos kiterjesztésével.
MTI