Az Apple-jelenség

Czachesz Gábor
2012-10-25 06:52
Még mindig lehet egy-két évnyi erőteljes növekedés a világ legértékesebb cégében. Utána azonban már az Apple számára is a piaci pozíció védelmezése lesz a feladat.
Közel 600 milliárd dolláros piaci kapitali­zációjával jelenleg az Apple a világ legértékesebb tőzsdei vállalata. A 156 milliárd dollárosra becsült idei árbevétele alapján a legnagyobb cégek rangsorában is előkelő helyen áll, csak olyan óriások előzik meg, mint a Chevron vagy a Wal-Mart. Ami a vállalatoknál az árbevétel, az az országoknál némi leegyszerűsítéssel a GDP. Ebben az összehasonlításban az Apple gazdasági kibocsátása valamivel meghaladja a teljes magyar nemzetgazdaságét.

Az óriáscég közvetlenül 47 ezer embernek ad munkát, míg a beszállítókat is figyelembe véve félmilliónál több munkahely fenntartásához járul hozzá. Ebből jó 200 ezer lehet azoknak a jól kereső programozóknak a száma, akik az Apple készülékek operációs­ rendszerére (iOS) készülő applikációkat, segédprogramokat írják. Szintén nem lebecsülendő az Apple hozzájárulása az amerikai gazdaság növekedéséhez. Egy legutóbbi elemzői becslés szerint az iPhone 5-ös iránti hatalmas kereslet várhatóan sok milliárd dollárral növelheti a negyedik negyedéves amerikai kiskereskedelmi forgalmat, ami akár fél százalékpontos GDP-növekedésként is megjelenhet a hivatalos statisztikákban.



Az Apple meghatározó tagjává vált a főbb - jellemzően tőzsdei kapitalizációval súlyozó - tőzsdeindexeknek. A NASDAQ 100-as mutatónak már bő ötödét adta az idei első negyedévben, vagyis az index teljesítménye egyre inkább e társaság hozamától függött. Ezért a befektetési stratégák már kétféle indexet kezdtek számolni: egy olyat, amelyben az Apple is szerepel, illetve egy olyat, amelyikben nem. A problémát az indexbizottság is felismerte, és májusban a cég súlyának lefelé módosításáról volt kénytelen dönteni, helyreállítandó az index valódi, a teljes piac alakulását reprezentáló funkcióját.

Okkal feltételezhető, hogy a cég részvényei a befektetői portfóliókban is túlsúlyozódtak. Az Apple-sztori széles körben ismert, termékeinek újabb változataiért sokan egész éjszakás sorban állásra is hajlandók. A kérdés az, erről a pontról számíthatunk-e még további, a szélesebb indexeket meghaladó felértékelődésre. Intő jel, hogy az elmúlt pár hét korrekciója alatt a forgalmasabb napokon zömében esett az árfolyam, ez az intézményi befektetők kiszállására utal.

A rövid távú fundamentális kilátások ugyanakkor biztatók. Az elmúlt két évben a cég 184 millió okostelefont értékesített, ez azonban a vele szerződéses kapcsolatban álló távközlési társaságok ügyfélállományának mindössze 10 százalékát jelenti. Az iPhone mellett nagy siker lett az iPad táblagép is, amelynek miniverzióját éppen a napokban mutatta be a társaság. Az évi 40-50 százalékkal növekvő árbevétel ráadásul 30 százalék fölötti nettó profithányaddal jár együtt, és ez nagyon magasnak számít.

Ha a 2012-es 44 dolláros egy részvényre jutó eredményből indulunk ki, akkor azt mondhatjuk, hogy a jelenlegi 650 dolláros árban 10 százalékos tőkeköltség mellett csupán 3-4 százalékos éves növekedési ütem testesül meg. Úgy tűnik, a befektetők nagyon konzervatívan áraznak, és valószínűleg masszívan alulbecsülik a társaság piaci erejét. Ez befektetési szempontból azt jelenti, hogy érdemes megvenni az olyan korrekciókat, mint amilyet az utóbbi pár hétben tapasztaltunk.

Meddig maradhat fenn a fogyasztók lelkesedése, a magas profithányad, és miként festenek a hosszú távú kilátások? Az eddigi sikerek kulcsa, hogy a jó minőségű hardver első osztályú operációs rendszerrel párosul, ez a rengeteg telepíthető alkalmazás révén korábban nem tapasztalt felhasználói élményt garantál. Az Apple ügyvédei a versenyelőny megőrzése érdekében könyörtelen jogi háborút folytatnak az okostelefon-piac másik nagy szereplője, a Google-Samsung páros ellen, a konkurens Android operációs rendszer eredetiségének megkérdőjelezésével.

Meddig őrizheti meg versenyelőnyét az Apple operációs rendszere és az arra épülő „ökoszisztéma"? Valószínűleg addig, amíg a megjelenő új számítókapacitást e cég megoldása tudja a leghatékonyabban felhasználói élményre konvertálni. A Nokia visszaesése is akkor kezdődött el, amikor a telefonjain futó Symbian operációs rendszer elavulttá vált. A közkeletű nézet szerint a processzorok számítókapacitása 18 havonta megduplázódik. Ez azt jelenti, hogy 4-5 év alatt az adott területre beépíthető számítókapacitás egy nagyságrenddel növekszik, ez vélhetőleg gyökeresen megváltoztathatja a fejlesztési lehetőségeket. Az első iPhone fél évtizede jelent meg. A következő 5 év a jelenleginél is élesebb versenyt hozhat, ebbe valószínűleg új szereplők is bekapcsolódnak. Az Apple - meglévő piaci pozíciójából fakadó - lendülete egy-két évig még kitarthat, de azt követően nem lenne meglepő, ha a cég a mai Microsoftra jellemző, visszavonulást fedező utóvédharcra kényszerülne.