Végnapjait éli az Európai Unió?

Polgár Mátyás
2012-10-31 09:20
Az euróválság felerősítette az Európai Unión belül a függetlenségi törekvéseket, amik akár az EU végnapjait is előre vetíthetik. A nyugati mintával szemben régiónkban viszont egyre gyengülnek a szeparatista mozgalmak - áll Tomas Valasek körképében.
Az előző hónapban több millió katalán tüntetett a tartomány függetlenség mellett. A helyi szeparatista mozgalom nem újkeletű, ám a válság kezdete óta támogatottsága körülbelül kétszeresére nőtt - egyes elemzések szerint a szavazók több mint 50 százaléka támogatja célkitűzéseiket. Az eset viszont nem egyedi: Belgiumban a Flamandok vannak felháborodva azon, hogy a náluk szegényebb Vallonokat támogatják az adójukból. Bár az euróválságból fakadó mentőcsomagok és megszorítások Európa-szerte erodálják a kormányzó pártokba vetett bizalmat, mégis túlzás lenne e két eset alapján általánosítani.

A függetlenségi hullám terjedéséhez hozzájárul az is, hogy egyes szeparatista pártok egyre jobban el tudják adni az üzenetüket, és egyre hitelesebbekké válnak a választók szemében - holott például Katalóniában korábban jellemzően a diktatórikus tömörülések hangoztattak szeparatista jelszavakat. Hasonló példákkal találkozhatunk a belga NVA és a skót SNP esetében is.

Ezeken a területeken a nemzeti érzelmű pártok sikeresen szólították meg a szavazókat, Európa más területein viszont inkább elriasztották őket szélsőséges megnyilvánulásaikkal. A 2012-ben megválasztott szlovák parlamentbe páldául - 20 éve először - nem került be a jellemzően magyarellenes Szlovák Nemzeti Párt. Szintén kikerült ugyanakkor a szeparatista szlovákiai magyarok pártja is - helyüket egy, a központi kormánnyal nyíltan együttműködni kész magyar többségű párt vette át.

Valasek mindezek alapján arra a következtetésre jutott, hogy az európai politikai szemlélet messze nem egységes, hanem területfüggő - ami Flandriában működik, nem biztos, hogy máshol is fog. Ugyanakkor mindenképpen figyelemmel kell kísérnünk ezen folyamatokat - még akkor is, ha tudjuk, hogy az ezek mögött húzódó feszültségek minden esetben egyediek, így nem extrapolálhatjuk őket a kontinensre. A tanulságok közül különösen fontosnak ígérkezik a skót példa, ahol 2014-ben szavaznak majd az Egyesült Királyságtól való függetlenedésről.

Tomas Valasek a Központ az Európai Reformért korábbi külpolitikai és védelmi igazgatója.