Elemzők: nem várható a foglalkoztatottsági adatok érdemi javulása

2012-10-30 13:57
Nem számítanak a foglalkoztatottsági és a munkanélküliségi adatok lényeges javulására a következő két évben az elemzők. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint ugyanakkor a munkaerő-piaci statisztikákon látszik, hogy az egyik legfontosabb kormányzati célkitűzés, a foglalkoztatottság emelése területén továbbra is kiemelkedően pozitívak a trendek.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden közölte, hogy a harmadik negyedévében 3 millió 936 ezer volt a foglalkoztatottak létszáma, 80 ezerrel több, mint egy évvel korábban. Mind a nők, mind a férfiak foglalkoztatási mutatói javultak. A KSH adatai szerint a harmadik negyedévében a munkanélküliek létszáma 458 ezer, a munkanélküliségi ráta 10,4 százalékos volt. A férfiak munkanélkülisége az előző évi szinten maradt, míg a nők munkanélküliségi rátája 0,6 százalékponttal csökkent.

Oszlay András, a Takarékbank elemzője elmondta: az adatok szerint a foglalkoztatottak száma 80 ezerrel több az előző évhez képest, ami 2 százalékos növekedést jelent. A külön kiadott létszám- és bérstatisztikákat megnézve viszont egyértelmű, hogy a magánszektorban a foglalkoztatás visszaesőben van. Mindez azt mutatja, hogy a munkahelyek döntően nem a versenyszférában jönnek létre, hanem a közfoglalkoztatás keretében. A közfoglalkoztatásban dolgozók számának növekedése jobb, mintha inaktívak lennének, de összességében a munkaerőpiacon továbbra is kedvezőtlenek a tendenciák - fogalmazott az elemző. Az idei, harmadik negyedévi 10,4 százalékos munkanélküliségi ráta az egyik legjobb az elmúlt három évben, de éves átlagban az adat közel marad majd a 11 százalékhoz - mondta Oszlay András. Az elemző szerint a következő két évben még kétszámjegyű marad a munkanélküliség ráta. A közfoglalkoztatás erőteljes növelése hosszú távon nem tartható fenn, a magánszféra viszont a gazdaság helyzete miatt nem tud munkahelyeket teremteni - közölte.

Árokszállási Zoltán, az Erste makroelemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy a nyári hónapokban mindig csökken a munkanélküliség a szezonális munkák felfutása miatt, de a következő hónapokban további csökkenés nem várható, inkább emelkedésre lehet számítani. Azt mondta: a következő egy-két évben nem számítanak arra, hogy jelentősen csökkenni tudna a munkanélküliségi ráta a jelenlegi szintről. Hozzátette, esetleg minimális csökkenés képzelhető el, elsősorban a közmunkák miatt. Az elemző szerint idén a gazdaság várhatóan reálértékben egy százalékkal csökken, a jövő évre pedig stagnálás valószínűsíthető. Ilyen környezetben nem várható munkaerő-bővítés a magánszférában, a munkanélküliségi rátát legfeljebb a közfoglalkoztatás növekedése csökkentheti korlátozott mértékben - közölte.

A Nemzetgazdasági Minisztérium a statisztikai hivatal adatai kapcsán azt emelte ki: 80 ezerrel többen dolgoznak, mint egy éve, 120 ezerrel többen, mint két éve, és 160 ezerrel többen, mint a kormányváltáskor. A tárca közleménye szerint sokéves rekordokat megdöntve a foglalkoztatási ráta minden fontos szegmensben emelkedik. A 2012. július-szeptemberi időszakban folytatódott a foglalkoztatottak számának 26 hónapja tartó emelkedése. A 15-74 év közötti foglalkoztatottak száma az egyik legdinamikusabb bővülést mutatta egyéves időhorizonton, a foglalkoztatottak létszáma közel 80 ezer fővel emelkedett az egy évvel ezelőtti 3 millió 856 ezerről 3 millió 935 ezer főre, így a foglalkoztatási ráta 51,4 százalékra nőtt, ami újra sokéves rekordnak felel meg és a válság előtti szintek felett van.

A 15-64 éveseket tekintve a trendek hasonlóan kimagaslóak: a foglalkoztatottak száma az egy évvel ezelőtti 3 millió 822 ezerről 3 millió 901 ezerre, csaknem 80 ezer fővel bővült, 58,2 százalékra emelve a korcsoport foglalkoztatási rátáját. A KSH legfrissebb munkaerő-piaci statisztikája alapján a 2012. július-szeptemberi időszakban immáron 26. alkalommal emelkedett a foglalkoztatottak száma éves összehasonlításban. A munkahelyvédelmi akcióterv segít az eddigi pozitív trendek fenntartásában és a foglalkoztatási ráta további emelkedésében, főként azon szegmensekben (fiatalok, 55 év felettiek, nők, kisgyermekes anyák), ahol arra a legnagyobb szükség van. A magyar gazdaság ezzel képes lehet fenntartani azokat a pozitív munkaerő-piaci tendenciákat, amelyek a kedvezőtlen külpiaci környezet negatív hatásai ellenére a kormányváltás óta folyamatosan érvényesülnek - közölte a szaktárca.
MTI