Szentágothai János születésének 100. évfordulója alkalmából emlékkonferenciát tartottak ma a Magyar Tudományos Akadémián.
Humanista egy humanizmust nélkülöző korban, valódi reneszánsz ember, kivételes tudomány- és kultúraformáló egyéniség - többek között ezekkel a szavakkal méltatták a páratlanul gazdag életpályát és a műhelyformáló, kiemelkedő magyar tudóst az emlékkonferencia előadói.
A Szentágothai emlékév ünnepi eseményét a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke nyitotta meg. „Ma itt van, körünkben, az akadémián, ahol dolgozott és szolgált", mondta Pálinkás József a köszöntőjében. Áder János köztársasági elnök kiemelte Szentágothai János iskolateremtő erejét és hatását; azokat a sikereket, amelyeket ő és tanítványai értek el az agykutatás területén. Beszédét követően Szentágothai kollégái és tanítványai, Hámori József és Székely György neurobiológusok, Tauba és Pedro Pasik neurológusok, Halász Béla neuroendokrinológus, Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora, Vizi E. Szilveszter, az Akadémia korábbi, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat jelenlegi elnöke, Freund Tamás, az MTA Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetének igazgatója és Réthelyi Miklós, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottságának elnöke idézték fel a tudós és mester életpályájának időszakait, munkásságának meghatározó korszakait, a közös élményeket és a világra szóló sikereket.
A rendezvény folytatásaként délután, az MTA Székházának Szentágothai termében felavatták az R. Törley Mária művésznő által Szentágothai Jánosról készített bronz mellszobrot.