Palkovics Imre: a szociális partnerség betölti szerepét a munkahelyvédelemben

2012-11-09 14:01
Magyarországon a szociális partnerség betölti szerepét a munkahelyvédelemben, a foglalkoztatás előmozdításában, a gazdasági nehézségek közepette is működik a párbeszéd intézménye, amelyet ugyan lehetne finomítani - mondta Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke pénteken a szakszervezeti konföderáció nemzetközi konferenciájának szünetében.
A Munkástanácsok az EZA, az Európai Néppárt alapítványának támogatásával nemzetközi konferenciát rendez "A szociális partnerség szerepe a munkahelyvédelemben és a foglalkoztatás előmozdításában" címmel Budapesten november 8-10. között, ahol külföldi és magyar előadók bemutatják országuk gyakorlatát. Palkovics Imre emlékeztetett arra, hogy Magyarországon működik a vállalkozói szféra és a kormány állandó konzultációs fóruma, ahol már korábban is folytak érdemi egyeztetések a foglalkoztatási helyzetet befolyásoló Munka törvénykönyvéről, a bérkompenzációs rendszerről. Jelenleg pedig napirenden van a Munka törvénykönyvének hatályba lépése óta szerzett gyakorlati tapasztalatok áttekintése, és hamarosan várható a konzultáció a jövő évi bérajánlásról, a minimálbérről, a garantált bérminimumról.

Munkástanácsok elnöke elmondta: a kormány munkahelyvédelmi programjához begyűjti a szociális partnerek véleményét. Felvetődött a mostani konferencián is, hogy például a 25 év alattiak és az 55 év feletti nők foglalkoztatásához nyújtott jelentős támogatás nem szorítja-e ki a középmezőnyt a munkahelyekről. A konferencián előadó kormányzati képviselői szerint ez a helyzet nem fordulhat elő, de ha mégis, akkor intézkedéseket hoznak az ilyen jellegű folyamatokat kizárásáról. Az utóbbi időben a képzés, a szakképzés, a felnőttképzés átalakítására a Munkástanácsok javaslatot tett, köztük a felnőttképzési információs rendszer kialakítására közösen a kormánnyal, a munkáltatókkal, amelyből a munkavállalók is tájékozódhatnának szakképzési lehetőségekről. Ez közelítené a magyar gyakorlatot a konferencián is bemutatott osztrák jól példához - jegyezte meg Palkovics Imre.

A Munkástanácsok elnöke az új Munka törvénykönyve eddigi hatásairól elmondta: durván sérült a munkavállalók információhoz való jutásának joga, amelyen feltétlenül változtatni kell. A mostani szabályozással a szakszervezet tevékenysége légüres térbe került, nem kap előre tájékoztatatást a munkáltatói intézkedésekről, ebben a helyzetben a megtett intézkedésre lehet reagálni, ami konfliktushoz vezethet. A munkahelyeken a szociális párbeszédhez szükség van a várható munkáltatói intézkedések ismeretére. A szakszervezet szükségesnek látja a bérpótlékok, műszaki pótlékok visszaállítását is, mivel a változtatás az ígéretekkel ellentétben 10-15 százalékos keresetveszteséget okoz a munkavállalóknak.

Lajtai György, a Munkástanácsok közgazdasági szakértője elmondta, hogy sikerült többféle megközelítésben áttekinteni a témát. Az látszik, hogy kellenek munkahelyek, de nem minden áron, a foglalkoztatás nem vezethet egészségkárosodáshoz. Szükség van a szociális intézményrendszer bővítésére, mert például Magyarországon a bölcsődék és óvodák hiánya akadályozza a kismamák munkaerő piaci visszatérését, továbbá figyelmet kell fordítani a képzésre, a bérezésre, illetve a szakszervezetek nemzetközi együttműködésére - mondta. A konferencián elhangzott előadásokról, a tapasztalatokról a szervezők kiadványt jelentetnek meg.
MTI