George Lucas milliárdos visszavonulása

Kriston László
2012-11-15 06:40
Az utóbbi években szinte egyedül működő mozis recepthez, a már sikerre vitt filmek folytatásához vásárolta meg az alapanyagot a Disney a Lucasfilmmel. A készen kapott mitikus világot és annak 250 milliós rajongótáborát ké évente új mozifilmmel, valamint tévésorozattal használja ki.


Ingben és pulóverben írta alá két hatvanas úriember a filmipar utóbbi éveinek egyik legnagyobb üzletét, egy közel 100 oldalas, 4 milliárd dolláros megállapodást. A vevő Robert Iger, a Disney első számú embere, az eladó pedig George Lucas, az alku tárgyát képező Lucasfilm egyetlen tulajdonosa. A már a szerződéskötés előtt is 3,3 milliárd dolláros magánvagyonnal rendelkező Lucas beállt Walt bácsi örök életű figurái, Miki és Minnie egér, Donald kacsa, valamint Plútó kutya mellé a hivatalos fotózásra. Mindegyik karakter az általa kiötlött galaktikus eposz, a Csillagok háborúja jelmezeit viselte, a guruló robot, R2D2 pedig egérfüleket kapott.

Céges értelemben így olvadnak össze a fantáziavilágok a szórakoztatóipar élvonalában, amelyet egyre inkább egyszínű paletta jellemez: természetfeletti erőkkel felruházott képregényhősök és a fantáziairodalom klasszikusainak egyeduralma. A hollywoodi stúdiók már a 90-es évek óta könnyebben adnak ki 100-200 millió dollárt egy látványos szuperprodukcióra, mint 5-30 milliót egy értékes, Oscar-esélyes drámára. A 2008-as recesszió óta még inkább erősödött az eltolódás a nagy tétek felé. „Ma szinte képtelenség összehozni a pénzt egy független filmre” – mondta lapunknak a Sötét lovagból ismert Maggie Gyllenhaal színésznő a torontói filmfesztiválon.

Szigorúan őrzött jogok

A 70-es években az összes nagy hollywoodi filmgyár passzolta a Csillagok háborúja forgatókönyvét, miután a stúdióvezetők az első oldalakon belegabalyodtak a galaktikus fajok leírásába. Végül a Fox stúdiónál Alan Ladd Jr. mondott igent a projektre. Lucas annak köszönheti hatalmas vagyonát, hogy a Fox nem várt sokat az akkor éppen lejtmenetben lévő sci-fi műfaj új opuszától, és ennél is kisebb reményei voltak a gyerekcipőben járó merchandisingbizniszről – így meghagyta e jogokat Lucasnak. A rendező 40 százalékkal részesedett a film nyereségéből, így 50 millió dollárt keresett az első epizód bevételéből. Ebből bőkezűen szétosztogatott néhányat, kapott például 6 milliót Obi Van Kenobi megformálója, Alec Guinness.Lucas a nyereségből 2,7 millióért farmot vett Észak-Kaliforniában, ahol felhúzta cége székhelyét. Az átkeresztelt, 1900 hektáros Skywalker Ranchre 10 milliót költött. Még Ronald Reagant sem engedte be ide, amikor elnökként meg akarta látogatni. Miután a merchandisingüzlet felfutott, a Forbes magazin már azt írta Lucasról, hogy „egyetlen izmát sem kell megmozdítania, anélkül is pénzt keres”. Az elmúlt 35 évben 20 milliárd dollár értékben adtak el Csillagok háborúja-termékeket. Lucas stábja szigorúan őrködött a cég szellemi tulajdonjogai felett, egy brooklyni bár Star Wars-bulijának szórólapját sem voltak restek betiltani. Azontúl, hogy a Csillagok háborúja-folytatások büdzséjét maga állta, egyre gyarapodó vagyonát Lucas időnként technológiai startup cégekbe fektette. Eközben saját filmes cégcsoportját is gondos építőmunkával fejlesztette, de hogy pontosan mennyit invesztált az évek során, azt rejtély övezi.
INTENZÍV KIHASZNÁLÁS
A Capital Citiesszel történt 1995-ös egyesülése óta a Disney csak egyszer adott ki ennél lényegesen több pénzt felvásárlásra, amikor bekebelezte a Pixart (lásd a keretes listát). Érdekes módon a Pixar a Lucas Digital Ltd. komputergrafikai ágazatából vált ki, Lucas 1986-ban adta el 5 millió dollárért Steve Jobsnak. A rendező mogul ugyan nem mondta ki, de az, hogy a Pixar és a Disney kölcsönösen megtalálta számítását a felvásárlás után, befolyásolta őt abban, hogy a Disney-re hagyományozza életműve nagy részét, a teljes Csillagok háborúja-szériát és a megfilmesítetlen Star Wars-sztorik jogait.

A Disney vezetősége a Wall Street felé magyarázkodva világos párhuzamokat vont a két ügylet között. A vételárat a Marvel Comics megvételénél használt kalkulációkkal állapították meg. Bár magáncég lévén vajmi kevés tudott a Lucasfilm mérlegadatairól, néhány fontos részletet azért nyilvánosságra hozott a Disney: az utolsó Csillagok háborúja-film bemutatásának évében, 2005-ben 550 millió dolláros forgalmat könyvelt el a Lucasfilm, az idén pedig várhatóan 860 milliót generál licenceivel.

Robert Iger kitért arra is, hogy a 4 milliárdos summa mindössze 2 százaléka a Disney piaci értékének. Néhány kasszasikerrel könnyen megtérül egy ilyen akvizíció: a Disney égisze alatt készült Marvel-filmek, az Amerika kapitány: Az első bosszúálló és a Thor tavaly együttesen 800 milliót termeltek a mozikban, a Bosszúállók pedig az idén másfél milliárdot, amellyel minden idők harmadik legnagyobb bevételt hozó filmje lett.

Új szerzeményeit hasonló intenzitással aknázza majd ki a konszern. A vételár 2013 végéig ugyan némileg lehúzza az egy részvényre jutó osztalékot, ám a felpörgetett merchandisingüzlet – a filmekhez kapcsolódó jogok és termékek értékesítése – miatt 2014-től már emelné – reméli a menedzsment. Ha minden jól megy, s a Csillagok háborúja-folytatások hozzák a megszokott számokat a mozikban (lásd a táblázatot), a Financial Times elemzése szerint tíz év alatt 3 milliárdos profitot realizálhat a Disney a
4 milliárdos akvizíción.

Az ügylet részeként egyébként Lucas 2 milliárd dollárt kap pénzben, 2 milliárdot pedig 40 millió darab Disney-részvény formájában. Nem marad azonban sokáig tulajdonos: a Disney úgy tervezi, 2014-ig visszavásárolja tőle részesedését, mielőtt a következő Csillagok háborúja-film mozikba kerülne, és az árfolyam megugrana.



SOKRÉTŰ STRATÉGIA
George Lucas évek óta tervezte visszavonulását, de csak 2011-ben kezdett tárgyalásokat Robert Igerrel. A Disney közlése szerint a vételár csak a Csillagok háborúja-franchise felértékelését tartalmazza, minden más hab a tortán. (Az Indiana Jones-széria piaci értékét nem számolták ki, mivel annak forgalmazási joga a Paramountnál van.) Az extrák közé tartoznak a szinergiák, a Disney stúdiónak például hasznára válik majd Lucas világszínvonalú hangstúdiója, a Skywalker Sound és trükkcége, az ILM – referenciái: Jurassic Park, Titanic, A maszk – szolgáltatásai. Még akkor is, ha utóbbi Peter Jackson Weta Digital nevű vállalatának térnyerése miatt kiszorult kényelmes piacvezető pozíciójából. Eddig körülbelül így néztek ki a Lucasfilm bevételei: Csillagok háborúja-licencek 25 százalék, merchandisingtermékek 25, komputer- és videojátékok 20, hang/utómunka szolgáltatások és egyéb tevékenység 30 százalék.



„A Disney talán mindenki másnál jobban megérti és tiszteli az ikonikus figurák fontosságát” – hangsúlyozta Iger. A mitikus hősökről és mesefigurákról ugyanis több bőrt lehet lehúzni: rengeteg ajándéktárgy adható el a figurákból, s a vállalat négy játékparkjában is új látványosságok alapjai lehetnek. A vetített képet és az űrhajóként kialakított nézőtér mozgását száguldássá szimuláló Star Tours 1987 óta várja látogatóit a Disneylandekben. A 2011-ben modernizált attrakció 54-féle sztorit képes imitálni.

Jay Rasulo, a Disney gazdasági igazgatója elmondta, a Csillagok háborúja-ajándéktárgyak forgalma az idén eléri a 215 millió dollárt, ez nagyjából megegyezik azzal, amennyit a Marvel termelt e téren, amikor a Disney felvásárolta. Azóta jelentős növekedést értek el a Marvel-portékákkal, és hasonló fordulatra számítanak Lucas portfóliójával. Rasulo meg is jegyezte, hogy a Csillagok háborúja-franchise jelenleg játékokra és Észak-Amerikára koncentrál, a jövőbeli stratégia ennél jóval sokrétűbb lesz.



ÖRÖKZÖLD ALAPANYAG
A Disney-t úgy tartják számon iparági elemzők, mint platformok sokaságával rendelkező, márkás tartalmak menedzselésében kiváló céget, amely azonban nem éppen erős tartalomgyártóként. Ezért van szüksége önálló márkaként üzemelő, vagyis örökzöld és világhírű filmalapanyagokra.

Lucas titokban már 2008 óta íratja – amerikai, ausztrál és brit forgatókönyvírókkal – egy élő szereplős Star Wars-tévészéria epizódjait. A mostani ügylet fényében nyilvánvaló, hogy ezeket már az ifjabb filmkészítőknek szánta, akárcsak a mozifilmes folytatásokat. Egy új trilógiát már tervbe vettek, a következő epizód, a hetedik 2015-ben érkezik a mozikba. A forgatókönyvön már dolgozik A család kicsi kincse és a Toy Story 3D írója, Michel Arndt. Lucas már csak kreatív tanácsadóként vesz részt a munkálatokban.

A Disney nem csak egy trilógiára gyúr: az évente 8-10 élő szereplős filmet forgalmazó stúdió bevallottan két-három évente rukkol majd elő egy új Csillagok háborúja-mozifilmmel. Ezek némelyike úgynevezett spin off lehet, vagyis egy mellékszereplő kibontása, ahogy az X-Men-szériából is elkészült a Wolverine.