Hol érdemes külföldön dolgozni?

Dózsa György
2012-11-15 07:05
Minden ötödik magyar felnőtt tervezi a külföldi letelepedést. Minden tízedik végzős mérnök megszervezte már a külföldi munkavállalását. A külhonban dolgozni szándékozóknak immár a román és a bolgár konkurenciával is versenyezniük kell. Orvosi, egészségügyi, műszaki diplomával egy-két nap alatt lehet külföldi munkát találni. Az informatikusok nemcsak mennek, jönnek is.
Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter eddig sem az aggodalmaskodásáról volt híres. A miniszter nemrégiben azt nyilatkozta, hogy felesleges aggódni az elvándorlás miatt. Álláspontja szerint a magyar nemzetstratégia szempontjából nézve áldásos, ha sok fiatal vág neki Európának.

Az EU-ban valóságos népvándorlás tapasztalható. A szakképzett munkaerő egyfelől Dél-Európából, s az EU újonnan csatlakozott 10 országból a Benelux- és a skandináv államokba áramlik, másfelől a volt szocialista országok között is tapasztalható mozgás. A románok például nagy számban keresnek munkát Lengyelországban.

Az új uniós tagállamok és a még nem EU-tag környező országok munkavállalói pedig preferálják a közép-kelet európai térséget. A Benelux országok, s Észak-Európa szinte korlátlan felvevő piaca a magas szakmai színvonalat képviselő, nyelveket beszélő munkavállalóknak. Nyelvtudás és képzettség nélkül esély sincs munkát találni. Az EU-hoz 2004-ben, s azt követően csatlakozott országok polgárai közül legkevésbé a magyarok és a csehek mobilak, míg a legnagyobb arányban a lengyelek, románok és bolgárok hajlandók munkavállalási céllal más országban letelepedni. Új jelenségként megfigyelhető, hogy a 2000-es években nyugatra vándorolt lengyelek újabban visszatérnek hazájukba.

A fiatalokban persze nagyobb a vállalkozó kedv - ahogy erre Matolcsy miniszter is utalt. A legnehezebb helyzetben a pályakezdők és az 50-en felüli generáció tagjai vannak. „A húszas, harmincas korosztály azért küzd, hogy bekerüljön a munkaerőpiacra, míg a negyvenesek, ötvenesek azért, hogy visszakerüljenek oda" - nyilatkozta a Figyelőnek Pataki Károly, a Trenkwalder International AG igazgatótanácsi tagja, a társaság Közép-Kelet Európai régiójának vezetője. A cég humánerőforrás szolgáltatással, munkaerő-kölcsönzéssel foglalkozik, 19 országban összesen 350 irodája van.

A Tárki idei kutatása szerint a migrációs potenciál 2012-ben 20 éves csúcsra került; immár minden ötödik magyar felnőtt tervezi a külföldi letelepedést. Az itthoni elhelyezkedés egyre nehezebb. Az álláskeresési idő 16-18 hónapra hosszabbodott meg. Ráadásul felértékelődött a tapasztalat szerepe, ezért a pályakezdők csak nehezen tudják beindítani karrierjüket. E korosztály tagjai akkor is elfogadják az állásajánlatot, ha az nem felel meg képzettségüknek, vagy nincsenek szakirányú tapasztalataik, gyorsak, rugalmasak, mert tisztában vannak azzal, hogy valahol kezdeni kell. S ha nem itthon, hát próbálkoznak idegenben.

Orvosi, egészségügyi, műszaki diplomával egy-két napon belül bárkit el tudunk helyezni külföldön, emellett keresettek az ipari szakmunkások, mérnökök, IT szakemberek. Az egyedüli kérdés, hogy rendelkezik-e a jelölt megfelelő nyelvtudással - mondta Pataki Károly, aki szerint recesszió idején azok az országok tudják sikerrel leszorítani a munkanélküliséget, amelyeknek kellően rugalmas a munkaerő piaci szabályozása.