MKIK: romló üzleti kilátással számol a cégek többsége

2012-11-15 17:03
A következő félévben romló üzleti kilátással számol az üzleti szféra vállalkozásainak többsége - mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) konjunktúrajelentését ismertető sajtótájékoztatón.

Az októberben 3182 vállalat válaszából összeállított második félévi GVI konjunktúramutató 6,8 ponttal 1,9 pontra csökkent az áprilisi 8,7 pontról. Parragh László elmondta: a romló üzleti kilátások mögött csökkenő munkaerő-kereslet, stagnáló exportértékesítés, a beruházások visszaesése húzódik meg. Úgy vélte, a vállalatok által jelzett helyzet tartós lehet, nem várható rövidtávon hirtelen fordulat, pozitív változás a helyzetükben, a túlélésre rendezkednek be.

Parragh László rámutatott arra, hogy a magyar gazdaság egyre inkább leszakad a német gazdaságtól, nem tud rácsatlakozni annak pozitív folyamataira. A MKIK GVI felmérésre szerint a külföldi és a magyar tulajdonban lévő cégek körében egyaránt csökkent a GVI konjunktúra mutató értéke. A legrosszabb helyzetről továbbra is a mikrovállalkozások vezetői számoltak be, a nagy cégeknél 23 pontról 17 pontra, a közepeseknél 11 pontról 3 pontra, míg a kis cégeknél 6 pontról mínusz 13 pontra süllyedt a konjunktúramutató értéke.

A felmérés szerint a gazdasági ágak között továbbra is az iparban a legmagasabb, 16 pont a mutató. Az építőipart válságos és romló helyzet jellemzi, itt a konjunktúraindex mínusz 33 pont. A cégek jelzései alapján a várható munkaerőkereslet szűkült április óta, ami a következő hónapokban a versenyszférában a foglalkoztatottság enyhe visszaszorulását, a viszonylag magas munkanélküliségi ráta növekedését jelzi előre - írja a GVI.

A vizsgálat szerint a cégek a rendelésállomány csökkenésére számítanak a következő hónapokban. Ez egyrészt a belső kereslet stagnálásából, másrészt az export kereslet várható visszaeséséből adódik, ami az európai, köztük a német konjunktúra rövid távú alakulásától is függ. A beruházási aktivitás a vállalatok 45 százalékánál nem változik, 39 százalékuk növekedésre, 26 százalékok további csökkenésre számít.

A kamarai felmérés szerint a kapacitáskihasználás átlagos szintje április óta októberre 77 százalékra emelkedett, továbbra is a nagy, az iparban és döntően külföldi tulajdonban lévő, exportra termelő cégeknél a legmagasabb a kapacitások kihasználtsága.


MTI